Kada pomislimo na letovanje iz snova, prvo što nam padne na pamet je vila iz bajke, spavaća soba sa savršenim pogledom, plaža koja oduzima dah... Odmah pomislimo na poznato odmaralište, iako sa istim budžetom možemo da doživimo nešto mnogo izvanrednije, a istovremeno potpuno prilagođeno našim potrebama.
"Mnogi misle da je iznajmljivanje jahte samo za bogate i slavne, ali iskustvo pokazuje da to nije baš tako. Iznajmljivanje broda može da vas košta otprilike isto, ponekad čak i jeftinije od luksuznog hotela, a ono što ćete dobiti zauzvrat je neuporedivo", kaže za Bloomberg Adriju poznata makedonska voditeljka i influenserka Elena Najdoski, koja ovu vrstu odmora praktikuje već četvrtu godine zaredom.
Autorka projekta "Život u stilu" ove godine je već treći put oplovila Hrvatsku. Ona i njen suprug Bojan i još dva para u jeku sezone iznajmili su katamaran od 12 metara.
Opširnije
Poslovna putovanja se oporavljaju sporije nego što se očekivalo
Oporavak tržišta poslovnih putovanja naizgled ne ide po planu.
15.08.2023
Tri stvari koje svaka dobra hotelska soba mora da ima
Ori Kafri je suosnivač J.K. Placea, kolekcije malih, stilizovanih luksuznih hotela na Kapriju, u Rimu i Parizu.
19.08.2023
Kako se može živeti od putovanja na Instagramu?
Ekspanzija Instagram profila koji postaju male enciklopedije za ljubitelje putovanja.
06.08.2023
Tajne vile u hotelima su ultimativna opcija tihog luksuza
Samo je bilo pitanje vremena kada će "quiet luxury" osvojiti svet putovanja.
27.07.2023
Osam oaza za odmor u prirodi, daleko od gužve
Turistički zvaničnici na ostrvu Ulko-Tammio u Finskoj nastoje stvoriti "ostrvo bez telefona".
20.07.2023
Srpski pasoš skočio četiri mesta na listi najmoćnijih
Srpski pasoš napredovao je za četiri mesta na 34. mesto liste najmoćnijih pasoša na svetu u 2023.
19.07.2023
Teniska zvezda Casper Ruud zna kako se izboriti sa džet legom
Casper Ruud nije samo najbolje rangirani norveški teniser u istoriji. Ovaj 24-godišnjak je takođe trenutno četvrti igrač u svetu muškog tenisa.
09.07.2023
"Ture su uvek sedam dana, od subote do subote. Brod iznajmljujete u zavisnosti od vaših potreba. Prve godine smo plovili sa jedrilicom i to je više adrenalinsko iskustvo, ali i mnogo povoljnije sa finansijske tačke gledišta. Tada smo platili 3.500 evra. Katamaran je stabilniji, veći i udobniji, na nivou jahte, a opet univerzalne namene, tako da možete ploviti i sa njim. Zbog svega ovoga razumljivo je da je to skuplja varijanta. Naš je bio sa četiri kabine, ovoga puta smo bili brojniji tim i želeli smo veći komfor. Cene se kreću od 5.000 evra u zavisnosti od opreme i godine proizvodnje. Naš je bio skoro nov, izgrađen 2022, sa odlično opremljenom kuhinjom, klimom u svakoj kabini, internetom, a najam je koštao 8.500 evra. Za gorivo smo potrošili 560 evra", otkriva Najdoski.
U ovu cenu uključen je samo najam broda, dok se sve ostalo doplaćuje. U fiksne troškove ubraja se i angažman kapetana broda, odnosno skipera, koji u slučaju plovidbe po Hrvatskoj za sedam dana iznosi 1.400 evra ako je u pitanju katamaran, a za jedrilicu 350 evra manje. Naravno, za tih sedam dana potrebno je obezbediti mu hranu, kao i zasebnu kabinu za spavanje.
"Kapetan je bio naš prijatelj iz Slovenije. Intimnije je kada imate svoju osobu, i lakše se dogovoriti oko detalja. On brine i o higijeni broda, iako svi učestvujete. Ruta se dogovara dva do tri dana pre polaska i dosta zavisi od vremenskih uslova. Možete odabrati manje ostrva i kružiti oko njih ili videti više mesta sa kraćim boravcima. Izbor je vaś", objašnjava Najdoski.
Hvar ubedljivo najskuplji, Lastovo raj na zemlji
Odmor iz snova ove godine započeli su iz "Marine Kaštela", jedne od najposećenijih luka. Njihovo prvo odredište bila je takozvana hrvatska oaza mira i spokoja - prelepo ostrvo Šolta. Sutradan su otplovili na Brač, a za njima Hvar, Korčula i ono što ih je najviše oduševilo, ostrvo Lastovo, koje je 2006. godine proglašeno nacionalnim parkom, a prošle godine ga je britanski Gardian uvrstio u Top 10 najegzotičnijih ostrva u Evropi.
"Možda jedno od najlepših ostrva u Hrvatskoj je upravo Lastovo. Kada ste na brodu, prednost je što možete videti mesta koja uopšte nisu vidljiva sa kopna. Upravo ovde smo se uverili u takvu netaknutu prirodu", prokomentarisala je Najdoski.
Cene u Hrvatskoj ovog leta su vruća tema ne samo u regionu, već i šire, a prema njenim rečima, revolt turista je opravdana reakcija.
"Nigde na Hvaru ne možete naći bočicu vode koja je jeftinija od 2,5 evra. Hrana je znatno skuplja. Posledice su već vidljive. Pre dve godine Bol na Braču bio je pun turista, ovaj put je zatvoreno pola kafića. Sve je poskupelo za 50 odsto", obaveštava naša sagovornica.
Što se tiče nautičkog turizma, kaže da je on u Hrvatskoj mnogo organizovaniji, razvijeniji i moderniji nego u Grčkoj, bar prema onome što je doživela prošle godine ploveći na ostrvima Jonskog mora.
"Grčka je nešto jeftinija opcija za ovu vrstu odmora, ali je džet set u Hrvatskoj. U Grčkoj je sve nešto mirnije, penzionerskije, luke su manje pretrpane... Možete birati gde ćete se usidriti, neko od meštana će vam ponuditi obrok, a u Hrvatskoj improvizacija gotovo da i nema. Jedno usidrenje u "ACI marini Palmižana" košta 200 evra za dan. Moraćete da platite isti iznos Ballu. Naravno, postoji i jeftinija opcija, vezivanje za bovu, koja u zavisnosti od popularnosti mesta košta od 30 do 100 evra. Međutim, u nekom trenutku morate dopuniti rezervoare za gorivo i vodu. Tako recimo, ako svratite na pola sata u luku kod Vele Luke na Korčuli da napunite vodu, naplatiće vam 50 evra, bez obzira što ste sutradan već rezervisali noćenje kod njih", objašnjava Najdoski.
Sloboda nema cenu, zato pazi s kim je deliš
Želja za ovakvom vrstom odmora našoj sagovornici, javila se tokom jedne od mnogobrojnih poseta Hrvatskoj, gde joj živi sestra.
"Njeni prijatelji imaju čamce, pa su nas jednom prilikom pozvali na nekoliko dana plovidbe. Tada sam zaista osetila kako je biti na drugoj strani. Kada se opustimo na ležaljci za plažu, često pomislimo kako je lepo za one koji uživaju na palubi. Kasnije sam shvatila zašto je ta drugačija perspektiva bila neprocenjiva. Razlika je u slobodi, a ona nema cenu. Radite šta želite i kada želite. Uživate u potpunoj privatnosti i niko vas u tome ne ometa. Nijedan resort ne može da zameni ovaj osećaj. Možete bilo gde da bacite sidro i da uživate. Ne morate da igrate po tuđim pravilima, žurite da stignete na doručak ili se borite za ležaljku u prvom redu, i sve to još i plaćate. Razlika je ogromna", naglašava Najdoski.
Kaže da je plovidba za ljude avanturističkog duha, za entuzijaste koji žele da svako jutro bude drugačije, za istraživače koji vole da vide i razumeju što je više moguće.
Ako se prvi put upuštate u takvu avanturu, ona ima veoma dobar savet za vas.
"Morate biti svesni da se na brod morate ukrcati sa ljudima koje dobro poznajete, jer nemate izlaz. Izabrali ste da provedete sedam dana sa istom osobom, sa istim prijateljem, i tu ste kao porodica, kao Robinzon Kruzo. Morate biti svesni da kada ima talasa morate da se hrabrite. Morate biti spremni da ćete spavati u manjoj spavaćoj sobi, u kabini i to morate da prevaziđete. Prva godina može biti zastrašujuća, čudna, ponekad čak i klaustrofobična, ali nakon što sve ovo prebrodite, poželećete da plovite svakog sledećeg odmora", zaključuje Najdoski.