Gradovi u Saudijskoj Arabiji, Ujedinjenim Arapskim Emiratima, Angoli, Kataru i Nigeriji broje sve više milionera pošto su cene nafte ove godine dostigle najviše cene u istoriji.
Prema istraživanju koje su sproveli Henley & Partners i New World Wealth, između januara i juna 2022. godine Rijad, Šardža, Dubai, Luanda, Abudabi, Doha i Lagos nalaze se na listi gradova u kojima najbrže raste broj milionera na svetu.
Barel brenta koštao je 73,83 dolara za barel krajem decembra 2021. godine, da bi u junu skočio na 116,38 dolara za barel usred energetske krize koja je pogodila svet zbog rata u Ukrajini. Uprkos pada cene koji se u međuvremenu dogodio na tržištu, brent je i dalje za 25 odsto skuplji nego poslednjeg dana 2021.
Opširnije
Iz Rusije otišlo 15.000 milionera zbog rata u Ukrajini
Najbogatiji Rusi su od početka godine izgubili u proseku 3,5 milijardi dolara, pokazuju podaci Bloomberga.
06.07.2022
Najveći bogataši izgubili 1,4 biliona dolara u 2022.
Izveštaj Capgeminija pokazuje koliko su pandemija kovida 19 i monetarni odgovor koristili ekonomskoj eliti i u kojim državama ona pretežno živi.
14.06.2022
"Do toga je najviše došlo zbog rasta na berzi na ovim tržištima i zbog velikog rasta cena sirove nafte brent", rekao je Andrew Amoils, vođa istraživačkog tima New World Wealtha.
Rast cena posebno će pozitivno uticati na status Dubaija na listi pošto Henley predviđa da će ovaj grad ući u 20 najbogatijih gradova na svetu uskoro. Ekonomski centar UAE trenutno broji 67.000 milionera, 202 sentimilionera i 13 milijardera i nalazi se na 23. mestu na listi najbogatijih gradova. Većina bogatih u Dubaiju radi u osnovnim materijalima, hotelijerstvu, finansijskim uslugama, nafti i gasu, maloprodaji i transportu, navode istraživači.
"Drugi interesantni gradovi na listi najbrže rastućih uključuju Lugano, sve popularniji centar u Švajcarskoj za imućne penzionere iz Evrope", rekao je Amoils. "Bangalor, poznati kao Grad bašta i Silikonska dolina Indije, takođe dobija sve više milionera zbog brog rasta IT industrije, biotehnologije i sektora 'outsourcinga' poslovnih procesa."
Veliki rast broja milionera u Indiji vidljiv je i u Mumbaiju koji takođe preti da uđe na listu 20 najbogatijih gradova sveta sa svojih 60.600 milionera, 243 centimilionera i 30 milijardera.
Osim toga, još jedan grad u Aziji se sve brže približava listi od 20, a to je Šenžen u Kini. Ovaj grad, tehnološki gigant Kine, sada je 30. na listi sa 43.600 milionera, a na njegovoj berzi trguju kompanije kao što su Huawei, Tencent i ZTE.
U Evropi, veliki rast u broju milionera zabeležen je u Lisabonu, koji je postao omiljena destinacija imućnih iz Brazila, Kine, Južne Afrike, Turske, Ujedinjenog Kraljevstva i Sjedinjenih Američkih Država.