Imućni ponuđač potrošio je u Dubaiju rekordnu svotu od 55 miliona dirhama (15 miliona dolara) za retku automobilsku registarsku tablicu, premašivši tako granicu koja je u Ujedinjenim Arapskim Emiratima (UAE) postavljena pre više od dve decenije.
Emirates Auction LLC prodala je broj registarske tablice P 7 - koji na prvi pogled izgleda samo kao sedam sa slovom P sa strane - u subotu u toku dobrotvorne aukcije, navode iz kompanije.
Prihod od aukcije namenjen je za finansiranje inicijative za globalnu pomoć u hrani "Jedna milijarda obroka", koju je pokrenuo šeik Mohamed bin Rashid.
Opširnije
Aston Martin jača sektor luksuznih sportskih modela
Vrednost kompanije Aston Martin je porasla nakon što je gubitaš objavio da će povećati isporuke unosnih modela.
02.03.2023
Rolls-Royce tvrdi da ultrabogati i dalje kupuju luksuzna vozila
Hlađenje privrede ne sprečava imućne da kupuju Rolls-Royceove modele.
15.01.2023
Naslednik Ferrarija smislio plan podele svoje imovine
Podnesak o osnivanju fonda je redak uvid u planove nasledstva nekih od najbogatijih ljudi na svetu.
26.12.2022
Rimac, Rolls-Royce, Ferrari... Najbolji luksuzni automobili 2022.
Kolumnistkinja Bloomberga Hannah Elliott napravila je listu vozila koja su na nju ostavila jak utisak u 2022.
25.12.2022
U UAE su sve češće humanitarne aukcije na kojima se licitira za ekskluzivne registarske tablice, koje ultrabogati koriste kako bi pokazali status i bogatstvo. Poslednja aukcija sa licitacijom koja je premašila rekord održana je u Abu Dabiju 2008. godine, kada je loklani biznismen Saeed Abdul Ghaffar Khouri platio 52,2 miliona dirhama za registarsku tablicu sa brojem jedan.
Identitet pobednika aukcije koja je održana ovog vikenda nije objavljen.
Ekskluzivne tablice dostigle su, takođe, veoma visoke cene van Bliskog istoka: Ranije u toku ove godine pojedinac u Hongkongu otkupio je tablicu koja sadrži samo slovo R za 25,5 miliona hongkonških dolara (3,2 miliona dolara).
Dubai je godinama bio sigurna lokacija na kojoj megabogati mogu da istaknu bogatstvo i uživaju u svom životnom stilu bez oporezivanja. Dok se u drugim delovima sveta povećava bojazan zbog ekonomskog pada, privreda emirata ostaje jaka - posebno sa visokim cenama nafte koje donose korist njihovim susedima i najvažnijim klijentima. Priliv bogatstva podstakao je i rast na tržištu nekretnina.
Čak i doseljenici sa osrednjim platama sada kupuju automobile koje odnedavno mogu da priušte zahvaljujući nižim poreskim stopama u odnosu na one koje su plaćali u zemljama iz kojih dolaze. Međutim, nedavni pandemijski bum podstakao je rast stanarina, čime je povećan pritisak na građane koji pripadaju srednjoj klasi.
Biznismen Balvinder Singh Sahni, poznat i kao Abu Sabah, otkupio je 2016. godine tablicu D 5 za 33 miliona dirhama. "Dubai je grad zlata", rekao je on u intervjuu u ponedeljak. "To je grad velikih, pouzdanih i finih ljudi. Zato svi žele da pokažu svoj status."
Sahini je rekao da, kada je prvi put posetio luksuzni hotel Burj Al Arab 2006. godine, nije mu bio dozvoljen ulazak jer je imao previše brojeva na registarskoj tablici, odnosno na rezervaciji. "Oduvek sam sanjao da posedujem jednocifreni broj", rekao je on. "Kada sam dobio priliku i kada su mi rekli da ta svota odlazi u dobrotvorne svrhe, uložio sam sve."
"Čovek za brojke", kako sam sebe opisuje, Sahini kaže da se registarska tablica D 5 uklopila u njegovu zamisao jer je njegov omiljeni broj devet, a kada slovo D (četvrto slovo alfabeta) dodate broju pet, dobijate devet.
Guinness World Records nije odmah odgovorila na zahtev za komentar.
Registarska tablica prodata u toku ovog vikenda može biti prebačena na bilo koji automobil registrovan u emiratima, bio to superautomobil ili ne.