Vrednost kompanije Aston Martin je porasla nakon što je proizvođač gubitaš objavio da će povećati isporuke unosnih modela, kao što je sportski DBX707, vredan 215.000 evra.
Britanski proizvođač automobila ove godine predviđa povećanje isporuka za devet odsto i procenjuje da će proizvesti 7.000 vozila. Istakli su da žele da proizvode više, ali trenutno to nije moguće zbog nestašice delova, koja je smanjila proizvodnju u automobilskoj industriji.
"I dalje sam prilično uveren da ćemo postići naš cilj isporuke od 10.000 automobila tokom sledećih godina, a time i znatno poboljšane finansijske rezultate", poručio je predsednik Astona Lawrence Stroll u izjavi.
Opširnije
Stellantis će ove godine otpustiti 2.000 radnika u Italiji
Prelazak na električna vozila uzima danak.
27.02.2023
Megafabrika Continentala u Novom Sadu jedna od najvećih na svetu
Kompanija Continental Automotive Srbija, deo tehnološke kompanije Continental AG, otvara u četvrtak visokotehnološku fabriku nadomak Novog Sada.
22.02.2023
Mercedesi sve manje dostižni zbog skoka cene od 43 odsto
Sedeti za volanom sjajnog novog 'mercedes-benza' mogao bi uskoro postati daleki san za sve osim za najbogatije.
18.02.2023
Registarska tablica prodata za 3,2 miliona dolara u Hongkongu
Tablica ima samo jedno slovo: R.
15.02.2023
Ford se oprašta od svog najprodavanijeg automobila
Racionalizacija poslovanja u industriji sa već visokim troškovima i niskim povraćajima nije nimalo laka. Samo pogledajte kompaniju Ford i njenu Fiestu.
04.02.2023
Komentari i predviđanja sugerišu da su teška vremena iza kompanije, koja se muči da smanji dug i poveća proizvodnju još od prve javne ponude 2018. godine. Konkurenti, uključujući Mercedes-Benz, Renault i Stellantis, izvestili su o profitu proteklih nedelja zahvaljujući visokim cenama i jakoj potražnji.
Cena akcija Aston Martina porasla je za čak 22 odsto, što je najveći dnevni rast vrednosti još od 18. jula prošle godine. Ali vrednost akcija i dalje je u padu za otprilike 34 odsto naspram vrhunca vrednosti prošle godine.
I dok problemi u lancu snabdevanja ostaju glavobolja za kompaniju, Aston Martin je objavio da sarađuje s proizvođačima delova radi sprečavanja poremećaja na tržištu. Kompanija predviđa početak isporuka u drugoj polovini godine, kada se očekuje da će obnovljeni modeli, uključujući inovacije sportskih automobila Vantage, DB11 i DBS, stići u salone.
"Astonovi rezultati u četvrtom tromesečju nadmašili su očekivanja po pitanju obima i prihoda. Čini se da firma danas više kontroliše svoju sudbinu nego pre dosta vremena", rekli su analitičari Bernsteina u belešci, predvođeni Danielom Roeskom.
Ipak, neka pitanja i dalje ostaju otvorena. Na primer, prošlog jula, pet meseci nakon što je Stroll izjavio da Aston ima dovoljno novca, proizvođač automobila objavio je planove za prikupljanje 653 miliona funti, uz novog investitora - javni investicioni fond Saudijske Arabije. Analitičari HSBC-a u januaru su smanjili valuaciju za akcije kompanije, kada su istakli da će proizvođač automobila možda morati da se vrati na tržište po još jednu novčanu injekciju.
Analitičari su ranije isticali da Astonov nedostatak dovoljno široke ponude i neizvesno stanje gotovine čine proizvođača automobila ranjivim, dok se borio da na vreme isporuči model "valkyrie", vredan 2,4 miliona funti. EBITDA se tom prilikom više nego udvostručila na 559 miliona evra, a firma je navela uticaj slabije funte u odnosu na dolar.
U sredu je Aston saopštio da očekuje da će 2023. biti poslednja godina značajnih kapitalnih ulaganja u tehnologiju motora s unutrašnjim sagorevanjem, te da se okreću automobilima na baterije.
Prelazak na električna vozila zahtevaće zdravu strategiju za baterije, posebno jer Ujedinjenom Kraljevstvu još nedostaje sposobnost proizvodnje baterijskih jedinica koja je ključna za proizvođače koji masovno proizvode električne modele. Britanska baza za proizvodnju automobila koja se smanjuje - proizvodnja je pala na najniži nivo u poslednjih 66 godina - u suprotnosti je sa poslovnim zadacima za dobavljače baterija koji bi da opskrbe fabrike dovoljnim količinama.
Prošlog maja Aston je zamenio svog izvršnog direktora Tobiasa Moersa Amedeom Felisom, bivšim direktorom Ferrarija. Stroll je spasao proizvođača automobila 2020. novčanom injekcijom i od tada je uspostavio bliže veze s Mercedes Benzom kako bi potencijalno koristio tehnologiju nemačke kompanije za davanje vetra u leđa električnim vozilima.