Nekoliko godina uzastopno Aleksandar Đorđević, konsultant za luksuzne brendove i producent, sa timom saradnika pravi dokumentarne filmove koji dočaravaju suštinu starih zanata usmerenih na izradu najluksuznijih predmeta visoke mode - od muških odela po meri, do aksesoara i obuće u okviru serijala "Masters of Elegance".
U videu u prilogu Đorđević govori o trenutnom projektu, filmu "Duždev krojač", o venecijanskom majstoru Francu Puppatu, njegovoj umetnosti i saradnji sa duždevskom porodicom Donà dalle Rose, koja je u svojoj istoriji imala čak tri dužda.
Snimanje traje godinu dana na lokacijama od Beograda, preko Venecije i Firence, do Milana, a premijera se očekuje tokom festivala "Homo Faber", posvećenom modernom zanatskom umeću u Veneciji u septembru.
Opširnije
Ne znate šta da obučete? AI to zna dve godine unapred
Prognostičari modnih trendova koriste veštačku inteligenciju za donošenje odluka o trendovima i stilovima za koje ćete se otimati.
19.03.2024
Odeća za trening je novi dres-kod za kancelariju
Ako se ovih dana pitate šta da obučete za posao, ne tražite dalje od marke koja proizvodi i vašu odeću za trening.
13.09.2023
Zašto je dobro znati koje nam boje dobro stoje?
To se ranije smatralo prestižnom uslugom koji su koristili uglavnom političari, direktori velikih kompanija i javne ličnosti kako bi poboljšali izgled.
11.08.2023
"Kada govorimo o poziciji starih zanata u doba veštačke inteligencije (engl. artificial intelligence - AI), važno je kako će ove umetničke radionice integrisati nove tehnologije u svoj rad, a očuvati suštinu svog umeća. Jedan od načina kako oni izlaze u susret modernosti je razvoj limitiranih kolekcija koje nisu urađene po meri i njihova dostupnost putem interneta", objašnjava Đorđević.
On pak kao njihov najveći izazov vidi pitanje nasleđa i prenosa znanja na naredne generacije. U nastojanju da se održi zainteresovanost za očuvanje tradicionalnih zanata, on planira prezentaciju majstora ručne izrade iz Napulja tokom događaja "Salon of Excellence" u maju, u saradnji sa italijanskom ambasadom i italijanskim institutom za kulturu u Beogradu. Oni će studentima Fakulteta savremenih umetnosti iz klase profesorke Sonje Krstić prikazati deo svog umeća.
To se dešava u saradnji sa organizacijom "Le Mani di Napoli", koja i inače organizuje edukativne programe za mlade ljude zainteresovane da ovladaju ovim zanatima, skreće pažnju Đorđević. On ističe da je lični kontakt i učenje od ovih majstora nezamenljivo za one koji žele da ovladaju ovim zanatima, jer iako tehnologija može olakšati neke procese, ručni rad, umetnički doprinos i posvećenost svakom komadu ostaju neprevaziđeni.