U Italiji, nakon pandemije, kupci luksuznih nekretnina imaju novi grad na vrhu liste želja: Rim.
Njegovo tržište nekretnina počelo je da se poboljšava 2021. godine, kada se nazirao kraj pandemije. Obim prodaje premijum stambenih zgrada u italijanskoj prestonici povećan je za 31,4 odsto u odnosu na 2020. godinu, dostigavši najviši nivo od 2007. godine, pokazuju podaci italijanske poreske uprave. Nasuprot tome, prodaja u Milanu porasla je 24,4 odsto, sporije od proseka od 28 odsto za najveće italijanske gradove.
Prema izveštaju Immobiliare.it i LuxuriEstate.com, svaki treći potencijalni kupac luksuznih italijanskih nekretnina tražio je nekretnine u prestonici tokom prvog kvartala 2022.
Bezvremenski šarm Večnog grada je jedna atrakcija, a druga su njegove relativno niske cene. Luksuzni stambeni objekti u najtraženijim kvartovima Rima koštaju u proseku 6.000 evra po kvadratu, što je upola manje od sličnih nekretnina u Milanu, kaže Carlo Giordano, član odbora Immobiliare.it, najpopularnijeg portala za nekretnine. u Italiji.
Milano, finansijska prestonica zemlje koja se brzo razvija, privukla je više kupaca nekretnina od 2004. godine, prema podacima Immobiliare.it. Milano je bio domaćin World Expoa 2015. godine, što je podstaklo oko milijardu evra ulaganja u urbanu regeneraciju, a studenti i mladi radnici su doveli do rasta potražnje za stanovima.
Sada se Rim predstavlja kao kandidat za World Expo 2030, dok se priprema za proslavu rimokatoličkog jubileja 2025. i vanrednog jubileja 2033. godine, koji će obeležiti 2000. godišnjicu smrti i vaskrsenja Isusa Hrista i formiranja katoličke crkve. Ove godine Rim će biti domaćin Ryder kupa u golfu.
Prošle godine, kada se turizam približavao nivou pre pandemije i popunjenost hotela na 100 odsto, veliki investitori su počeli da se klade na luksuzno gostoprimstvo Rima. Fort Partners Puerto Rico je prošle godine platio 165 miliona evra za dve istorijske palate na centralnom trgu Piazza San Silvestro, koje planira da pretvori u hotel kojim će upravljati Four Seasons pod kontrolom Billa Gatesa. Bulgari i Rosewood takođe nameravaju da u narednih nekoliko godina otvore hotele u prestonici. A King Street Capital Management otvorio je prvi Hotel W u Italiji nekoliko metara od Vie Veneto, u partnerstvu sa menadžerom razvoja Omnam Investment Group i italijanskom kompanijom za upravljanje imovinom Kryalos SGR.
Rim ima mnogo dobro lociranih, nedovoljno razvijenih imanja, kaže Paul Brennan, jedan od menadžera nekretnina u King Streetu. "Nije ih lako otključati", kaže on. "Ali ako uspete da investirate, moguće je stvoriti nešto izuzetno vredno."
Da bi to uradila, velika investiciona firma kao što je King Street može da angažuje lokalne stručnjake da se bave dozvolama za obnovu i drugim zakonskim zahtevima. Ali izazov može biti zastrašujući za pojedinačnog kupca.
Istorijski podaci o vlasništvu i renoviranju antičkih zgrada u centru Rima, od kojih su mnoge stare vekovima, može biti veoma teško ući u trag, prema rečima Chiari Pelizzoni, menadžerka projekta i viši analitičar u istraživačkoj firmi Nomisma. Ona kaže da je slične informacije relativno lako pronaći na internetu u Milanu. "Tamo na prvi pogled možete da vidite ko je investitor, graditelj, prodavac, da li će nova nekretnina biti rekonstruisana ili izgrađena od nule, kada će biti gotova, raspored, cenu", kaže Pelizzoni. "Kada imate posla sa Rimom, to vas izluđuje."
Prema italijanskom zakonu, ugovor o prodaji, poklonu ili podeli nepokretnosti mora da sadrži katastarsku identifikaciju zgrade (javnu evidenciju o veličini, vrednosti i vlasništvu nad zemljištem i zgradama u određenom području ili okrugu). Mora se odnositi i na planove upisane u zemljišne knjige i izjavu vlasnika o usklađenosti katastarskih podataka i planova sa postojećim stanjem zgrade. Nije neuobičajeno da se na polovini pregovora o prodaji otkrije da je imovina izgrađena pre više od sto godina potpuno nezakonita ili ima značajne obaveze koje je sprečavaju da se pridržava zakona. Čak i mala odstupanja u planovima, kao što je raspodela unutrašnjih prostora, mogu buduće vlasnike izložiti građanskim ili čak krivičnim posledicama. Prilikom kupovine stana ili kuće, posebno ako je stara, dubinska provera je spor i složen proces, ali neophodan za dobijanje hipoteke i ulazak u bilo kakvu obnovu.
Pandemija je navela mnoge bogate Rimljane da odluče da investiraju u veće, udobnije domove, kaže Helio Cordeiro Teixeira, direktor Engel & Volkers, MMC Italia. "Klijenti koji traže dom visoke vrednosti u prestonici generalno imaju posebnu vezu sa pričom o gradu", kaže on. "Vrlo često su ovde studirali ili radili neko vreme, zaljubili se u Rim. Kada odluče da kupe, to nikada nije samo finansijska transakcija.''
Engel & Volkers je posredovao u prodaji imovine od 2,5 miliona evra u Via Giulia, jednoj od najstarijih i najelegantnijih gradskih ulica, penzionisanom italijanskom menadžeru. I kupac i prodavac su želeli da brzo zaključe transakciju, ali je posao i dalje trajao 14 meseci, kaže Teixeira. Upravo toliko su trajali pregovori sa gradskom upravom i usaglašavanje prvobitnog plana zgrade u gradskom arhivu sa sadašnjim statusom. "Naš klijent je bio zaljubljen u nekretninu, veoma strpljiv i znao je kako stvari funkcionišu na lokalnom nivou", kaže on. "Umesto toga, strani kupac bi se verovatno uplašio, zbog čega međunarodna kompanija kao što je EV igra tako ključnu ulogu u velikim pregovorima."
Ovo nije jedini nedostatak Rima. Opterećena je dugogodišnjim slabostima u kvalitetu života u poređenju sa drugim evropskim prestonicama: paralisanjem saobraćaja, nedostatkom biciklističkih staza i javnog prevoza, nezadovoljavajućom kulturnom scenom i nepouzdanim sakupljanjem otpada koje često puni centar grada gomilama smeća.
Novi projekti
Međutim, kampanja za domaćina World Expoa 2030 i pripreme za proslavu jubileja privlače investitore. Domenico Bilotta, izvršni direktor InvestiRE SGR (čiji je glavni akcionar Banca Finnat Euramerica Group), kompanije koja trenutno upravlja sa 52 fonda za nekretnine sa ukupnom imovinom većom od sedam milijardi evra, uključujući dve milijarde evra u Milanu i oko dve milijarde evra u Rimu, kaže da je prestoničko tržište nekretnina postalo atraktivnije u poslednje dve-tri godine i da je njegova kompanija spremna da više ulaže.
"Raspoloženje se promenilo, ima dosta likvidnosti na raspolaganju za prestižne rezidencije i mnogo mogućnosti da se regenerišu prostori u blizini centra za smeštaj visokokvalitetnih kancelarija, studentskih domova, kao i domova za penzionere", kaže on. "Ono što je do sada nedostajalo u poređenju sa Milanom - a i dalje je prepreka međunarodnim fondovima - jeste dugoročna vizija lokalne administracije kako da preoblikuje neke delove grada, jasni planovi kako da se što bolje iskoriste postojeće zgrade i urbani prostor."
Čini se da je osoblje novog gradonačelnika Rima Roberta Gualtierija spremno da se pozabavi nekim od ovih problema, počevši od lošeg gradskog tranzitnog sistema. Do 2026. italijanske centralne i regionalne vlasti planiraju da potroše veliki deo sredstava Nacionalnog plana za oporavak i otpornost od 8,2 milijarde evra ne samo na infrastrukturne projekte koji se odnose na održivu mobilnost u regionu Lazio, koji uključuje Rim, već i na urbanu obnovu i stvaranje "pametnijeg Rim". Većina planova uključuje železničke veze, kao i razvoj metro linija i lokalnih železnica.
Gualtieri kaže da grad napreduje u digitalizaciji procesa autorizacije, smanjenju zaostalih predmeta i smanjenju birokracije.
"Polako izlazimo iz dugog perioda u kome su problemi dugo ostali nerešeni", kaže on. "Dosta ulažemo u zelenu mobilnost i modernu infrastrukturu, a već dolazi sve više turista. Vreme je da vratimo Rim na mesto koje zaslužuje među svetskim prestonicama."