Unos manjih obroka i ograničavanje kalorija su efektivniji način da se izgubi težina od periodičnog posta (eng. intermittent fasting), prilikom kog je unos hrane vremenski ograničen.
Do ovog zaključka došli su istraživači iz Medicinske škole na Univerzitetu "Johns Hopkins", koji su proučavali ritam jela, spavanja i buđenja 547 odraslih osoba tokom šest meseci. Njihova otkrića su objavljena u sredu u časopisu Journal of the American Heart Association.
Od učesnika se tražilo da beleže svoje aktivnosti i obroke na posebnoj aplikaciji na telefonu, koja istraživačima pokazuje koliko vremena je prošlo od trenutka kada su se probudili do prvog obroka, zatim koliki je period između prvog i poslednjeg obroka u toku dana, kao i između poslednjeg obroka i odlaska na spavanje. Naučnici su zaključili da vreme obroka nije povezano sa promenom težine.
"Naša otkrića ne podržavaju strategiju obroka koji se unose u periodu koji je vremenski ograničen zarad dugoročnog gubitka kilograma kada je reč o opštem zdravlju populacije", zaključili su.
To bi moglo da poremeti popularne dijete, među kojima je i periodičan post, koji može da podrazumeva i preskakanje obroka tokom celog dana. Ova studija je otkrila da su manji obroci povezani sa gubitkom težine.
Kako se stopa gojaznosti sve više povećava u razvijenim ekonomijama, novi pristupi i lekovi koji bi ubrzali gubitak težine traže se širom sveta. Oko 40 odsto Amerikanaca pati od gojaznosti, a ozbiljan stepen gojaznosti se takođe povećava i kod dece.
Studija je takođe otkrila da je:
- prosečno vreme od trenutka buđenja do prvog obroka 1,6 sati
- prosečno vreme od prvog do poslednjeg obroka 11,5 sati i da ono nije povezano sa promenom težine
- prosečno vreme između poslednjeg jela u toku dana i odlaska na spavanje četiri sata
- prosečno vreme spavanja 7,5 sati
Treba biti oprezan kada je reč o rezultatima istraživanja. Prosečna starost učesnika bila je 51 godina, a većina njih, otprilike 8 od 10 učesnika, bili su belci. To su uglavnom bile žene koje su završile koledž u srednjoatlantskoj regiji SAD, pa nije jasno da li se ova otkrića primenjuju i na druge grupe.
Ipak, istraživači su pronašli vezu između češćih i obilnijih obroka i dobijanja na težini tokom šest godina trajanja studije praćenja.