Za povremene putnike, poseta Ruinartu, najstarijoj kući u francuskoj regiji šampanjca, često je bila izazov. Pristup ovom zdanju osnovanom 1729. godine i njegovim istorijskim zgradama iz 19. veka, koje su obeležene belim krečnjakom, obično je zahtevao visoku naknadu, veze u vinskoj industriji ili rezervaciju popularnog branča - što je često zahtevalo opsežno planiranje.
Ipak, od oktobra će se to promeniti, jer Ruinart otvara svoja vrata javnosti sa novim Nicolas Ruinart paviljonom. Ovaj paviljon, smešten na pet hektara zaštićenih šuma, omogućiće posetiocima da započnu ture i degustacije ili jednostavno uživaju u čaši šampanjca. Ima zakrivljen krov i izgrađen je od lokalnog kamena i stakla, usklađujući se sa prirodnim okruženjem, a dizajnirao ga je japanski arhitekta Sou Fujimoto. Unutrašnji dizajn odražava očaravajući efekat svetlosti koji se nalazi u podzemnim galicijsko-rimskim kamenim podrumima, poznatim kao "crayères", koji se nalaze skoro 40 metara ispod površine zemlje.
Posetioci će čim zakorače u mali hodnik biti očarani, otkrivajući Ruinartov glavni "štab" u obliku slova U i raznovrsne savremene skulpture raspoređene po zelenom dvorištu, sve vidljive kroz prostrane prozore. Ova oblast je deo besplatnog umetničkog parka koji prikazuje radove 20 istaknutih međunarodnih umetnika, među kojima su Eva Jospin i Marcus Coates. Pored toga, blistavi stakleni karusel sadrži stotine flaša, a novi bar će biti dostupan bez rezervacije - nesvakidašnja prilika u ovom regionu.
Opširnije
50 najboljih vina na svetu, jedno je iz Slovenije
Dok sam gledala svoje beleške o degustaciji za 2023. godinu, bila sam oduševljena otkrićem da je ovo bila odlična godina.
13.01.2024
Organska vina proizvedena u Srbiji su luksuz za sva čula
U Srbiji postoji 18 vinarija sa sertifikatima za organsku i biodinamičku proizvodnju.
29.08.2024
Otkrijte 50 najboljih hotela na svetu u 2024.
Prema listi World’s 50 best hotels, Capella Bangkok je proglašen najboljim hotelom na svetu
29.09.2024
Zašto je Burberryju neophodan povratak britpopa
Tokom septembarskog London Fashion Weeka prošle godine Burberry Group Plc je dominirao. Ali sve se promenilo za godinu dana
23.09.2024
Da li će pandan postati nova mača?
Pandan je osnovni sastojak u kuhinjama jugoistočne Azije, koristi se kao dodatak napicima, desertima i slanim jelima kombinovanog slatko-kiselog ukusa.
22.09.2024
Putovanje do oblasti Šampanja je jednostavno iz Pariza: brzi voz stiže u Rems za 45 minuta, a zatim je potrebno još 10 minuta vožnje do mnogih monumentalnih kuća. Iako je to odličan jednodnevni izlet, tek je nedavno postalo povoljno za posetioce koji žele da ostanu duže.
Za razliku od drugih poznatih vinskih regija poput Bordoa, sa svojim višednevnim rečnim krstarenjima, ili doline Loare, koja ima kraljevske dvorce i skoro 800 kilometara biciklističkih staza, iskustvo u Šampanji dugo je bilo dostupno samo profesionalcima iz vinske i ugostiteljske industrije. Kako se regija demokratizovala poslednjih godina, nedostatak smeštaja značio je da su posetioci bili ograničeni na jednodnevne izlete između kuća. Većina vinskih kuća naplaćivala je visoke iznose za ulaz i osnovne posete i degustacije, ako su ih uopšte nudili.
Međutim, zahvaljujući novom nizu hotela i pristupačnijim politikama u vinskim podrumima, duži boravci postaju norma. Ljubitelji istorije i Drugog svetskog rata mogu posetiti Rems i gotovo uništenu kraljevsku katedralu, gde su krunisani francuski kraljevi. Ljubitelji prirode mogu uživati u brežuljcima prekrivenim vinogradima i selima sa biciklom, kvadom ili balonom na vrući vazduh.
A za one koji žele samo da probaju lokalni eliksir, mnoge od skoro 400 vinskih kuća i nezavisnih vinogradara konačno to iskustvo čine lakšim.
Godine 2015, brežuljci i podrumi Šampanje stekli su status UNESCO-ove svetske baštine, a lokalna vlada je u proteklih devet godina aktivno ulagala u iskustva u vezi sa baštinom i enoturizmom, uključujući muzeje kao što su Pressoria i Champagne Wine and Regional Archaeology Museum, koji su posvećeni istoriji pravljenja vina, oko vodećih gradova regije. Takođe se investiralo u vinograde.
"Sve je to ubrzano od tada", kaže Mathieu Roland-Billecart, vođa prestižne kuće Billecart-Salmon, sedme generacije. "Pre toga, većina kuća bila je prilično zatvorena. Kada su putnici u slobodno vreme ozbiljno počeli da se interesuju, šira turistička ponuda morala je da se prilagodi kako bi zadovoljila potražnju."
Pandemija je pružila sledeći podsticaj. "Kovid je postao prilika da napravimo planove i pokrenemo projekte koji sada dolaze do izražaja", kaže Vitalie Taittinger, predsednica vinske kuće svoje porodice. "U našem slučaju, to je značilo obnavljanje naših istorijskih objekata, uključujući naše kapele od krečnjaka koje datiraju iz četvrtog veka, i preispitivanje iskustva za posetioce."
Turistički promet ka Taittingeru porastao je za 45 odsto od 2015. godine, dostigavši 90.000 godišnjih posetilaca, pre nego što je zatvoren zbog renoviranja krajem 2022. Kada je imanje ponovo otvoreno za javnost u julu, cilj nije bio privući više ljudi, kaže Taittinger, već ponuditi bogatije iskustvo. Posetioci sada mogu birati između tri ture (cena od 45 do 88 dolara po osobi), uključujući pristup podrumu i iskustvo uparivanja hrane i vina - nešto poput najave restorana koji će Taittinger otvoriti naredne godine.
Industrijski divovi Veuve Clicquot i Moët & Chandon takođe su bili aktivni, dodajući ove godine kafiće i barove na svojim imanjima. LVMH marka Belmond ovog proleća je predstavila Coquelicot, sedmi od svojih barži nalik na kruzere. Dizajnirala ga je poznata pariska dizajnerska firma Humbert & Poyet, sa bojama i motivima inspirisanim prirodom, a ima prostranu spoljašnju terasu i luksuzni unutrašnji salon, kao i tri dvokrevetne kabine sa mermernim kupatilima koje mogu primiti šest osoba za privatna krstarenja rekom Marnom za 80.000 dolara nedeljno.
Leclerc Briant, vodeći proizvođač biodinamičkog šampanjca, očekuje otvaranje Villa des Trois Clochers sa pet soba do kraja godine. Champagne Thiénot i Champagne Bollinger takođe imaju velike turističke projekte u pripremi, uključujući hotele.
Na Ruinartu, novi park skulptura predstavlja više od jednostavnog arhitektonskog unapređenja i otvorene politike; deo je onoga što predsednik Ruinarta, Frédéric Dufour, kaže da će ovu kuću učiniti destinacijom za umetnost jednako koliko i za enologiju. "To je deo zajedničke vizije sa gradom Remsom, koji je u poslednjih nekoliko godina pokrenuo nekoliko kulturnih projekata i renovacija", kaže Dufour, misleći uglavnom na Musée des Beaux-Arts i bivšu palatu nadbiskupa Remsa, Palais du Tau, koje će se ponovo otvoriti u naredne dve godine. "Želimo da doprinosimo ovom novom umetničkom ekosistemu."
Gde odsesti
Deset minuta vožnje južno od užurbanog Épernaya, Hostellerie Briqueterie & Spa (od 276 dolara) u stilu seoske kuće, ponovo je otvoren ovog proleća sa novim izgledom za svojih 40 prostranih soba. Takođe ima spa centar Maison Caulières, šareni dečiji klub i novog kuvara s ambicijama da dobije Michelinovu zvezdu. Takođe 10 minuta od Épernaya nalazi se Royal Champagne Hotel & Spa (od 763 dolara), nekadašnja gostionica. Ovaj luksuzni smeštaj na brdu s prelepim pogledom na dolinu Marne, predstavlja zlatni standard u regiji otkako je otvoren 2018. godine. Ima 47 soba i apartmana, kao i fenomenalan izbor šampanjaca, ali ne zaboravite na raskošni unutrašnji bazen od 25 metara (takođe postoji i spoljašnji bazen od 16 metara) i spa centar.
La Caserne Chanzy Hotel & Spa (od 250 dolara), nekadašnja vatrogasna stanica, zauzima izvanrednu lokaciju u srcu Remsa, preko puta čuvene katedrale. Ima 89 soba, dva popularna restorana na licu mesta, spa centar i dobro opremljen šampanj bar sa 280 opcija koje se mogu konzumirati i po čaši. Ekskluzivno obnovljeno osmosobno zdanje Résidence Eisenhower (cena na upit) kombinuje savremeni nameštaj i antikvitete, a u pitanju je "belle époque" privatna vila u Remsu iz ranog 20. veka. Oda je generalu Dwightu Eisenhoweru, koji je tu boravio 1945. godine, kada je vila bila poznata kao Hôtel Mignot.
Gde jesti
Perrier-Jouët Belle Époque Society predstavlja ekskluzivno kulinarsko iskustvo koje se odvija u Maison Belle Époque, privatnoj vili iz 18. veka koja je pod zaštitom UNESCO-a i u kojoj se nalazi najopsežnija privatna kolekcija francuskog art nouveaua u Evropi. Najviše 12 gostiju obilazi dela umetnosti pre nego što sednu da uživaju u obroku od više jela (ručak ili večera) koji su pripremili kuvar Sébastien Morellon i podrumar kuće, Séverine Frerson, po ceni od 387 dolara po osobi. Jeftinija neo-bistro opcija nalazi se preko puta u Cellier Belle Époque.
Rezervišite Chef's Escape sa konsijeržom Julianom Angotti i dobijate dvodnevno iskustvo s kuvarom Arnaudom Lallementom (od 2.900 dolara) koje uključuje degustacijsku večeru u restoranu L’Assiette Champenoise sa tri Michelinove zvezdice, privatne degustacije retkih vina i kulinarske radionice. Bonus: kuvar će vam omogućiti pristup njegovim omiljenim, teško dostupnim proizvođačima šampanjca.
Za jednostavnija kulinarska iskustva, fokusirajte se na najtraženije restorane u ovom trenutku, kao što su Arbane, novi savremeni francuski restoran sa degustacionim menijem poznatog kuvara Philippea Millea, ili Racine, restoran sa dve Michelinove zvezdice, koji prikazuje majstorski rad kuvara Kazuyukija Tanake s vrhunskim sastojcima, uz veštu primenu začina i lakših priprema.