Makedonski ajvar je proglašen za najbolju zakusku na svetu za 2023. godinu. U konkurenciji jela iz Adria regiona, ali i iz Haitija, Južne Afrike i El Salvadora, prepoznatljivi balkanski delikates dobio je najvišu ocenu na Taste Atlasu.
"Ovaj tradicionalni recept od paprike i patlidžana jedan je od najpopularnijih na celom Balkanu i u Istočnoj Evropi. Najcenjeniji ajvar je makedonski, koji se pravi samo od crvenih paprika. Naziv potiče od turske reči 'havyar', što znači kavijar", stoji u opisu priznanja.
Na listi TOP 10 najboljih mezetluka od povrća odlično se kotira i makedonski pinđur, koji se našao na četvrtom mestu.
Opširnije
Recept za uspeh slavnih - sa scene za šporet
Poznati se sve češće upuštaju u biznis sa hranom, pored drugih industrija.
06.02.2024
Francuski gastro šik po Eskofijeu u centru Zemuna
Žorž Ogist Eskofije je bio čuveni svetski kuvar s početka 20. veka, restorater i pisac recepata koji je popularizovao i usavršio francusku kuhinju.
18.01.2024
Sedam razloga da se zaljubite u gruzijsku kuhinju koja vas čeka u Beogradu
U nekoliko beogradskih restorana možete probati tradicionalna gruzijska jela poput hačapurija ili harča.
28.01.2024
Taste Atlas je onlajn vodič za tradicionalnu hranu koji je 2015. osnovao hrvatski novinar i preduzetnik Matija Babić. To je sajt koji, osim recenzija za tradicionalnu hranu, objavljuje autentične recepte i istraživačke članke o popularnim sastojcima i jelima. Opisuje se kao "svetski atlas tradicionalnih jela, lokalnih sastojaka i autentičnih restorana", ova platforma pruža interaktivnu globalnu mapu hrane podeljenu po regionima koja obuhvata 10.000 jela, pića i sastojaka, kao i skoro isto toliko restorana.
Taste Atlas sastavio je listu i sa sedam restorana u kojima, prema ekspertima za hranu, možete probati najbolji makedonski ajvar na svetu. Pomalo ironično, samo jedan se nalazi u Makedoniji, a to je skopski restoran "Kanjon Matka". U Srbiji je pak izbor veliki. Prema istom izvoru, u Beogradu ćete najbolji ajvar jesti u "Tri Šešira", "Manufakturi", "Ambar Belgrade" i "Zavičaju". Na ovoj listi se našao i restoran "Dveri", smešten u sarajevskoj Baščaršiji, a prema Taste Atlasu vrhunski ajvar možete probati i u SAD u restoranu "Ambar Washington".
Bilo da se maže na hleb ili poslužuje na dasci sa sirevima i suhomesnatim proizvodima, ajvar ima kultni status na ovim prostorima. Postoje tvrdnje da se prvi put konzumirao u 19. veku u beogradskom restoranu čiji su vlasnici bili Makedonci. Veruje se da je na Balkan stigao za vreme Osmanlijskog carstva.
Njegovo poreklo često je osporavano. Nakon raspada Jugoslavije, balkanske zemlje započele su "tihi rat" pokušavajući da ga zaštite kao svoj brend. Ajvar se nalazi na listi makedonskih prehrambenih i poljoprivrednih proizvoda sa zaštićenim geografskim poreklom. Prema oznaci porekla, u Makedoniji je ovaj proizvod zaštićen 2008. godine, a na međunarodnom nivou 2010. godine, prema Lisabonskom sporazumu.
Izvoz makedonskog ajvara je u stalnom porastu. Prema podacima Državnog zavoda za statistiku Severne Makedonije, njegova vrednost u 2020. godini, usred pandemije virusa korona, dostigla je 29,2 miliona evra. Makedonski ajvar najviše se prodaje u zemljama bivše Jugoslavije i u Nemačkoj, a na evropskom nivou najveća tržišta su Australija i SAD, gde postoji velika makedonska dijaspora.
U prošlosti je ajvar bio sastavni deo svake zimnice. Danas matematika pokazuje da je njegova priprema luksuz za domaćice. Bloomberg Adria je prošle godine analizirala cenu sastojaka za tradicionalna jela, među kojima i za pripremu ajvara. Jedna tegla, bez radne snage i drva, prošle godine je koštala domaćice skoro dva evra. U maloprodaji, gotov ajvar može se naći i za manje od 2,5 evra po tegli.