Američki predsednik Donald Trump istražuje privremeno odlaganje carina na automobile, kako bi proizvođačima dao više vremena da uspostave proizvodnju u SAD.
"Tražim način da pomognem automobilskim kompanijama u tome", rekao je Trump u ponedeljak u Ovalnom kabinetu. "Proizvodnja je u Kanadi, Meksiku i u drugim zemljama, pa im je potrebno malo vremena da je prebace ovde", rekao je.
Trump nije precizirao koliko dugo bi odlaganje moglo da traje. Dok ovi komentari donose olakšanje proizvođačima automobila i lakih kamiona, takođe unose neizvesnost u to kakvi su zapravo Trumpovi planovi. Akcije kompanija General Motors Co, Ford Motor Co. i Chrysler matične kompanije Stellantis NV brzo su porasle.
Opširnije

Dolar dotakao novo dno - najniži pad od početka 2025.
Ovako nizak pad američke valute nije viđen od oktobra prošle godine.
14.04.2025

Pregled berze: Berzanski vrtlog - zlato na vrhu, dolar na dnu i nestabilni kripto
Indeks S&P je na nedeljnom nivou zabeležio rast od 8,27 odsto, a Dow Jones 6,16 odsto
14.04.2025

Apple i Nvidia izuzete od carina - ko je još na spisku
Američka carinska i granična zaštita objavila je u petak uveče listu proizvoda koji će biti oslobođeni novih Trumpovih carinskih mera
13.04.2025

Amerika izuzela telefone, računare i čipove iz recipročnih carina
Američke carinske i granične službe objavile su kasno u petak da su suzili obim carina
12.04.2025

'Prorok' koji je jedini profitirao od Trumpovih carina
Buffetova strategija je bila takva da je investiciona kuća Berkshire Hathaway, na čijem je čelu, prošle godine počela da prodaje svoje akcije u najmoćnijim američkim kompanijama i bankama
14.04.2025
Carine na uvoz automobila mogle bi da poremete lance snabdevanja i povećaju cene na američkom tržištu, dok Trump tvrdi da su neophodne kao podsticaj oživljavanju američke proizvodnje.
Trump je najavio carine od 25 odsto na uvoz automobila, kao i carine na delove, koje bi trebalo da stupe na snagu najkasnije 3. maja. Velika trojka proizvođača automobila u Detroitu nedeljama je lobirala da jeftini auto-delovi budu izuzeti od carinjenja. Ford, GM i Stellantis kažu da su spremni da plate carine na gotove automobile i velike komponente kao što su motori i menjači.
"Potrebna je priprema da bi se dogodile promene koje Trumpova administracija želi da vidi", kaže Mitch Zajac, advokat iz Detroita, specijalizovan za automobilsku industriju i lance snabdevanja. "To ne može da se dogodi preko noći", dodaje.
Postoji bojazan da će carine povećati troškove, dovesti do pada profita, pa i do otpuštanja, dok Trump ističe kako mu je cilj da obnovi proizvodnju automobila u Americi. Očekuje se da će proizvođači, barem u početku, preuzeti najveći deo tereta carina.
Očekuje se da uvozni luksuzni automobili poskupe čak 20.000 dolara, navodi se u izveštaju Anderson Economic Group. Kako procenjuju, američki potrošači mogli da počnu da troše i do 30 milijardi dolara više samo u prvoj godini. To će ugroziti pristupačnost automobila, jer novi automobili u Americi već koštaju skoro 50.000 dolara.
Depositphotos
Carine na farmaceutske proizvode
Trumpove česte promene planova šalju oprečne signale tržištima, kompanijama i trgovinskim partnerima, koji se svakodnevno bore za pažnju Bele kuće, kako bi pregovarali o desetinama novih sporazuma koji imaju za cilj smanjenje trgovinskih neravnoteža.
Trump je u ponedeljak najavio da će izuzeti od carina elektroniku široke potrošnje, što je bila dobra vest za američkog giganta Apple Inc, kao i za proizvođača čipova Nvidia Corp. Međutim, tokom vikenda je najavio da je izuzeće samo privremeno.
"Gledajte, ja sam veoma fleksibilan, ne radi se o tome da menjam mišljenje - fleksibilan sam", izjavio je Trump.
"Pomogao sam Timu Cooku i celom njegovom timu", rekao je predsednik, aludirajući na kompaniju Apple. "Ne želim nikoga da povredim, krajnji rezultat će biti dobar za našu zemlju", dodaje.
- U pisanju pomogli Gabrielle Coppola, David Welch, Keith Naughton i Ryan Beene.