Američki predsednik Donald Trump planira da uvede carine od 25 odsto na sav uvoz čelika i aluminijuma u SAD, proširivši tako svoju trgovinsku salvu i ugrozivši veze sa nekim od vodećih trgovinskih partnera zemlje. Trump je, govoreći novinarima u nedelju u Air Force Oneu, rekao da će se carine primenjivati na uvoz metala iz svih zemalja.
Opširnije

Pregled berzi - Trump uplašio ulagače, zlato na vrhuncu, odličan SBITOP
Šta je obeležilo dešavanja na berzi protekle nedelje?
10.02.2025

Nove svetske prilike mogle bi da poguraju M&A aktivnosti u Srbiji
Dragan Bosiljkić, osnivač i vlasnik firme ESFA, rekao je za TV Bloomberg Adria da deluje da je tržište isprva reagovalo prilično dobro na izbor Trumpa.
07.02.2025

Da li je DOGE Trumpov najluđi politički eksperiment? Šta znači i ko ga zapravo vodi
Trumpov DOGE preuzima autoritet unutar savezne birokratije.
08.02.2025

Mediji širom sveta u haosu zbog gašenja USAID-a
Odluka predsednika Donalda Trumpa da obustavi rad Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) na 90 dana moglo bi da ima „ogromne posledice za nezavisne novinare širom sveta“.
10.02.2025
Upitan da li će glavni dobavljači - Meksiko i Kanada - biti uključeni, odgovara da će carine pokrivati "sve". Međutim, nije precizirao kada će carine stupiti na snagu. Predsednik je, takođe, rekao da će ove nedelje objaviti recipročne carine za zemlje koje oporezuju uvoz iz SAD, a one će stupiti na snagu "maltene odmah" nakon objave, rekao je Trump, ne navodeći više detalja.
Trumpov potez od nedelje je poslednji u nizu pretnji carinama za zemlje i specifične sektore, koji su potresli tržišta proteklih nedelja. Ipak, neizvesno je da li će se pridržavati - najavio je, a zatim pauzirao - carina za Kanadu i Meksiko, dok je izvesno da se nastavlja sa nametima za Kinu.
SAD se oslanjaju na uvoz aluminijuma iz zemalja koje uključuju Kanadu, Ujedinjene Arapske Emirate i Meksiko, kako bi zadovoljile ogromnu većinu potražnje, a neto uvoz je u 2023. godini porastao na više od 80 odsto, prema podacima banke Morgan Stanley. Uvoz čelika čini manji deo ukupne potrošnje, ali je od vitalnog značaja za sektore koji se oslanjaju na specifične kategorije, poput vazduhoplovstva, proizvodnje automobila i energetike - od proizvođača vetrogeneratora do naftnih bušilica.
Neke naftne kompanije su bile izuzete iz carinske politike na metal, tokom Trumpovog prvog mandata.
Nakon ove Trumpove objave, tržišta u Aziji su u ponedeljak uglavnom bila stabilna. Referentne cene rude gvožđa, ključnog sastojka u proizvodnji čelika, porasle su za 0,1 odsto u Singapuru oko 11.45 po lokalnom vremenu, nakon skromnog rasta u ranim jutarnjim satima. Tromesečni fjučersi aluminijuma porasli su na Londonskoj berzi metala. Američki fjučersi na Comex dodali su 0,5 odsto.
"Ova runda carina od 25 odsto na čelik definitivno utiče loše na raspoloženje na tržištu robe od gvožđa. Moglo bi potrajati dva do tri dana na tržište 'svari' pad cene", rekao je Mengtian Jiang, analitičar u Horizon Insightsu.
Mnogi kupci i prodavci čelika i aluminijuma očekivali su da će imati vremena najmanje do marta da se pripreme za bilo kakvu primenu carina. Obe strane će sada morati da se pomuče da pronađu nova tržišta i dobavljače. Izvoznici poput Južne Koreje, koja Sjedinjenim Državama prodaje i aluminijum i čelik, već traže druga tržišta. Isporuke čelika iz Južne Koreje trenutno iznose oko 70 odsto godišnjeg proseka za period 2015-2017 (pre prvog Trumpovog trgovinskog okršaja), iako - po vrednosti - SAD ostaju najveće tržište za južnokorejski čelik. Ministarstvo trgovine te zemlje saopštilo je da pomno prati situaciju u SAD.
Trump nadalje nije pojasnio da li će se uvoz metala iz Kine suočiti s dvostrukim carinama, s obzirom na to da je već uveo carinu od 10 odsto na kinesku robu. Podsetimo, Peking je prošle nedelje najavio kontramere koje treba da stupe na snagu u ponedeljak, a u okviru kojih Kina cilja samo na uvezenu robu iz SAD u 2024, vrednu 14 milijardi dolara.
Australijski premijer Anthony Albanese rekao je u parlamentu u ponedeljak da je imao zakazani razgovor s Trumpom i da će tražiti izuzeće za izvoz čelika i aluminijuma iz te zemlje.
Razmera Trumpovih ukupnih ambicija u vezi s carinama ostaje nejasna. Njegova spremnost da povremeno preokrene kurs još više ukazuje na to da novi predsednik SAD svoje izjave o nametima prvenstveno koristi kao "pregovaračko oruđe".
"Kao što smo već naučili na osnovu prvih nekoliko nedelja vladavine predsednika Trumpa, najbolje je ne donositi pretpostavke o njegovoj politici carina, sve dok one ne bude potvrđene i aktivno primenjene", navodi Atilla Widnell, generalni direktor kompanije Navigate Commodities.
Podsetimo da je Trump do marta odložio carine kojima je zapretio Meksiku i Kanadi, nakon što su dve zemlje ponudile skromne predloge za povećanje bezbednosti na granicama. On je rekao da će uvesti carine na robu, uključujući farmaceutske proizvode, naftu i poluprovodnike, dodajući da razmatra uvozne dažbine i za Evropsku uniju.
S druge strane, kineski lider Xi Jinping traži trgovinu koja će biti više uravnotežena, a američki predsednik je naredio da se ponovo proceni sporazum koji je potpisao 2020. godine, poznat kao Sporazum prve faze (engl. Phase One deal), sugerišući da bi pregovori o carinama s Kinom mogli da se oduže.
- U pisanju teksta pomogli Jennifer A Dlouhy, Joe Deaux, Yasufumi Saito, Sam Kim, Katharine Gemmell, James Mayger i Yihui Xie.