Neki proizvođači automobila iz Evropske unije i pojedine prestonice zemalja članica zalažu se za postizanje dogovora sa predsednikom Donaldom Trumpom, koji bi omogućio smanjenje carina u zamenu za povećanje investicija u Sjedinjenim Američkim Državama, prema navodima osoba upoznatih sa situacijom.
Zemlje članice EU su u petak informisane o stanju trgovinskih pregovora, nakon razgovora održanih ove nedelje u Vašingtonu, i rečeno im je da je tehnički dogovor - u načelu - blizu kraja, naveli su anonimni izvori.
EU ima rok do 9. jula da postigne trgovinski sporazum sa Trampom, pre nego što carine na gotovo sav izvoz iz bloka u SAD porastu na 50 odsto. Američki predsednik je uveo carine gotovo svim trgovinskim partnerima, navodeći da želi da vrati domaću proizvodnju, obezbedi sredstva za produžetak poreskih olakšica i spreči druge zemlje da iskorišćavaju SAD. Prema navodima izvora, američki i evropski zvaničnici će nastaviti pregovore tokom vikenda. Portparol Evropske komisije nije odmah odgovorio na zahtev za komentar.
Opširnije

Evropa se znoji, ali žrtvuje klimatske ciljeve
Pojedini geostratezi odavno se „klade“ da će klimatski ciljevi biti odloženi zarad bezbednosti, a na to su počeli da ukazuju i podaci proteklih šest meseci 2025. godine.
03.07.2025

Samit u Skoplju - Evropa ne može biti ujedinjena bez Zapadnog Balkana
Zapadni Balkan je vitalni deo sadašnjosti Evrope i neophodan za njenu budućnost, izjavio je makedonski premijer Hristijan Mickoski.
01.07.2025

Nove cene putarine od 4. jula - od Beograda do Niša 1.179 dinara
U skladu sa rеdovnim godišnjim aktivnostima izvršеno jе usklađivanjе dinarskih iznosa naknada sa godišnjim indеksom potrošačkih cеna, navode Putevi Srbije
01.07.2025

Escalade sada i na električni pogon
Cadillac Escalade IQ donosi inovacije u SUV segment, spajajući luksuz i elektrifikaciju.
03.07.2025
Svaki sporazum u konačnici zavisi od Trumpa, a očekivani scenariji za narednu nedelju uključuju - postizanje dogovora u načelu, koji bi sprečio uvođenje novih carina, zatim dogovor u okviru kojeg bi nove carine stupile na snagu dok se ne postigne formalni sporazum, ili jednostrano uvođenje carina od SAD, navode izvori.
Komisija, koja u ime EU vodi trgovinsku politiku, prema navodima izvora, nije odobrila nikakav takozvani mehanizam kompenzacije za automobile. Zvaničnici EU zabrinuti su da bi takav potez mogao da dovede do preusmeravanja proizvodnje i investicija iz Evrope.
Izvori upozoravaju da su pregovori i dalje teški i da članice imaju različite stavove o stepenu neravnoteže koji su spremne da prihvate u bilo kom sporazumu. Neke prestonice izražavaju želju za brzim dogovorom i ne žele eskalaciju, dok druge žele da pregovaraju iz pozicije moći, tako što bi odgovorile na Trumpove carine kontramerama.
Prema ranijim navodima Bloomberga, EU je spremna da prihvati određeni stepen asimetrije u sporazumu i carinu od 10 odsto na mnoge izvozne proizvode. Ipak, i dalje insistira na unapred datoj obavezi o nižim stopama za ključne sektore poput avio-industrije.
"Želimo da pregovorima dođemo do rešenja, ali znate i sami da se istovremeno pripremamo i za mogućnost da ne postignemo zadovoljavajući sporazum", izjavila je predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen u četvrtak. "Branićemo evropske interese kada god to bude potrebno - drugim rečima, svi instrumenti su na stolu."
EU je već odobrila carine na američku robu u vrednosti od 21 milijardu evra, koje se mogu brzo primeniti kao odgovor na Trumpove carine na metale. Mere su usmerene na politički osetljive američke savezne države i obuhvataju proizvode poput soje iz Luizijane, rodnog mesta predsednika Predstavničkog doma Mikea Johnsona, kao i poljoprivredne proizvode, živinu i motocikle.
Pored toga, EU je pripremila dodatnu listu carina na američku robu vrednu 95 milijardi evra, kao odgovor na Trumpove takozvane recipročne carine i dažbine na automobile. Te carine bi bile usmerene na industrijsku robu, uključujući avione kompanije Boeing, američke automobile i burbon. EU se takođe konsultuje sa državama članicama kako bi identifikovala strateške oblasti u kojima SAD zavise od bloka, kao i potencijalne mere koje prevazilaze carine, poput kontrole izvoza i ograničenja u javnim nabavkama.
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...