Evropski lideri će se ove nedelje sastati sa svojim japanskim i kineskim kolegama, sa velikim očekivanjima za bolju odbrambenu i trgovinsku saradnju sa Tokiom, što je u oštroj suprotnosti sa ograničenim nadama za razgovore u Pekingu.
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen i predsednik Evropskog saveta Antonio Costa ove nedelje će posetiti Japan i Kinu. U Tokiju će se u sredu sastati sa japanskim premijerom Shigeruom Ishibom, a zatim sa kineskim predsednikom Xi Jinpingom i premijerom Li Qiangom u četvrtak u Pekingu.
U Japanu se očekuje potpisivanje sporazuma u oblasti odbrane i ekonomske sigurnosti, kažu izvori iz delegacije koji su želeli da ostanu anonimni. Međutim, ne očekuje se zajedničko saopštenje Pekinga i Brisela nakon sastanka u Kini. Evropska delegacija ne očekuje da će u Pekingu postići bilo kakav sporazum, a nada se "suštinski otvorenom, direktnom i konstruktivnom razgovoru", kaže jedan od zvaničnika. Evropa se nada da će jasno staviti do znanja šta želi da Peking uradi kako bi popravio ekonomske odnose, dodao je.
Opširnije

Trumpovi strahovi se množe - hoće li Brisel udariti na Alphabet i Microsoft
Iako je "ludi Trump" poznat po svojim impulsivnim i često diskutabilno verodostojnim izjavama kojima u pregovorima vrši maksimalan pritisak, ovoga puta njegova kritika nije plod mašte.
02.07.2025

EU bi da bude deo trgovinskog poretka bez SAD
Prema priznanju nemačkog kancelara Friedricha Merza, predsednica EK je predložila da EU krene u formiranje alternative Svetske trgovinske organizacije.
28.06.2025

Kineski petogodišnji plan - kako Xi smelim planom pokušava da imitira SAD
Kina započinje novi petogodišnji plan, gde će izvoz pokušati da zameni domaćom potrošnjom.
18.07.2025

Šta pokreće berze BRIKS-a - Trumpove carine, Xijev DeepSeek ili Luline reforme
Brazilska i kineska berza se ističu, gde su glavni indeksi ove godine porasli za preko 15 procenata.
07.07.2025
"Odnosi EU i Kine su delikatni", kaže Cui Hongjian, bivši kineski diplomata koji predaje na Univerzitetu za strane studije u Pekingu. "Trumpove carine bi mogle da zbliže Brisel i Peking, ali postoje i nepovoljni uslovi, poput različitih pogleda na situaciju u Ukrajini, što može da se ispreči unapređenju odnosa", dodaje.
EU i Kina bi u budućnosti mogle da postignu sporazum o klimatskim promenama, mada je čak i to neizvesno, kaže jedan zvaničnik. Odnosi su se pogoršali od pandemije, a Evropa kritikuje trgovinsku politiku Pekinga i bliske odnose sa Moskvom.
Bloomberg
Za EU je naročito sporna saradnja kineskih firmi sa ruskom vojnom industrijom. Brisel je u petak uveo sankcije protiv dve kineske banke i pet kompanija sa sedištem u Kini, u sklopu najnovijeg paketa sankcija protiv Rusije. To su prve evropske sankcije protiv kineskih banaka, a Peking je obećao da će uzvratiti udarac kako bi zaštitio kineski bankarski sektor.
Kina je u utorak takođe saopštila da se raduje poseti najviših evropskih zvaničnika, a portparol Ministarstva spoljnih poslova Guo Jiakun je rekao da je "Kina spremna da sarađuje kako bi poslala pozitivnu poruku o tome da su Kina i EU posvećene jačanju partnerstva, multilateralizma i otvorene saradnje".
Kina je u prvoj polovini ove godine zabeležila suficit u trgovini sa EU, koji je u poslednjih šest meseci dostigao apsolutni rekord, pokazuju podaci objavljeni prošle nedelje. Kineski izvoz brzo raste - suficit je iznosio 143 milijarde dolara samo u prvoj polovini godine, što je najviše do sada. Očekuje se da u drugoj polovini 2025. bude još veći, jer je prva polovina godine obično sporija.
Tenzije su se pogoršale odlukom Pekinga da uvede kontrolu izvoza magneta i srodnih proizvoda, što je potreslo evropske automobilske kompanije i druge sektore. Iako su se ove isporuke pojačale prošlog meseca, ostaje nejasno da li će to zadovoljiti EU, koja zahtevala da Kina reši problem pre sastanka. Fon der Leyen je prethodno optužila Kinu da lance snabdevanja magnetima koristi kao "oružje".
Bloomberg
Nasuprot tome, poseta evropskih zvaničnika Japanu doneće jačanje saradnje sa "najbližim strateškim partnerom na Pacifiku". Očekuju se produbljivanje saradnje u oblasti odbrane i bezbednosti, industrijske politike, konkurentnosti poslovanja, kao i saradnje EU sa zemljama Azijsko-pacifičkog regiona, koje sa Ujedinjenim Kraljevstvom imaju potpisan sporazum o slobodnoj trgovini.
Japan i EU planiraju da pokrenu "savez konkurentnosti" kako bi unapredili ekonomsku i trgovinsku saradnju, kažu zvaničnici. Takođe su spremni da sarađuju na velikoj satelitskoj mreži kako bi se otrgli od zavisnosti od američkih firmi kao što je SpaceX, prenosi Nikkei.
Susret se odražava u trenutku kada Japan i EU zasebno pregovaraju sa Vašingtonom o carinama američkog predsednika Donalda Trumpa, a lideri će razmeniti beleške sa carinskih pregovora. Ishiba, čija je vladajuća koalicija pretrpela istorijski poraz na izborima u nedelju, nalazi se pod pritiskom da postigne dogovor sa Amerikom pre 1. avgusta.
EU i Japan su takođe prošlog meseca održali svoj prvi "dijalog o bezbednosti i odbrani". Jedan zvaničnik je napomenuo da će EU i Japan izraziti zajedničko protivljenje svakom pokušaju promene statusa kvo u Tajvanskom moreuzu kroz silu ili prinudu, što je opaska usmerena na Kinu, koja polaže pravo na Tajvan kao svoju teritoriju.
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...