Volkswagen se suočava s brojnim problemima. Među njima je i niska potražnja. Akcionari nemačkog koncerna sada traže ostavku izvršnog direktora Olivera Blumea sa funkcije prvog čoveka Porschea, piše Špigl. Blume od preuzimanja upravljanja Volkswagenom u septembru 2022. istovremeno vodi i Porsche. Proizvođača luksuznih automobila (Porsche) vodi još od septembra 2015.
S obzirom na krizu sa kojom se suočavaju obe kompanije, Blume bi trebalo da se odluči da vodi samo jednu od dve kompanije koje se nalaze u problemima unutar nemačkog berzanskog indeksa DAX, rekao je Ingo Speich iz fonda Deka na godišnjoj skupštini akcionara.
"Nalaziš se u sukobu interesa, a i tvoj dan ima samo 24 sata".
Opširnije

Zarada Volkswagena pala za 40 odsto, dok američke carine pomračuju prognoze
Volkswagen se suočava sa padom profitabilnosti zbog rasta troškova.
30.04.2025

Neočekivani preokret na tržištu automobila u Srbiji - Korejci ostavili Nemce u prašini
Gledajući po brendovima, najviše putničkih vozila u prva tri meseca ove godine prodala je, kao i prošle, Škoda, sledi Toyota, pa Hyundai.
09.04.2025

Gde naći priliku za ulaganje kada akcije automobilskih kompanija tonu
U Evropi je samo akcija Ferrarija u plusu, a u poslednjoj godini je najviše porasla akcija BYD-ja.
04.04.2025

Volkswagen diže cene zbog Trumpovih carina na uvoz automobila
Odlazeći nemački ministar ekonomije Robert Habeck pozdravio je inicijativu Evropske komisije za pokretanje pregovora sa Trumpovom administracijom, ali je upozorio na “jasan i odlučan odgovor“ ako SAD odbiju kompromis.
03.04.2025
Blume je za vođenje Volkswagena i Porschea u 2024. godini zaradio 10,35 miliona evra.
Blume samo honorarni šef?
Da bi preokrenuo situaciju u Volkswagenu, morao bi da se fokusira na jedan od ta dva zadatka, dodaje Speich. "Za to su ti potrebne obe ruke na volanu – a to trenutno nije slučaj".
Kritike su stigle i od drugih predstavnika akcionara. "Volkswagen u Blumeu ima samo honorarnog šefa koji je preopterećen problemima", izjavio je Janne Werning iz investicione kompanije Union Investment.
"Dupla funkcija mora odmah da se okonča", zahtevao je Hendrik Schmidt iz fonda DWS.
Prema pisanju WirtschaftsWoche, Blume bi trebalo da zadrži svoju dvostruku ulogu do završetka restrukturiranja Volkswagena.
Blume: Dupla funkcija je recept za uspeh
Blume u svojoj dvostrukoj ulozi ne vidi problem – naprotiv. "Dupla funkcija je recept za uspeh", izjavio je. "Posebno u ovim zahtevnim vremenima, prednosti daleko nadmašuju nedostatke". Ipak, jasno je i sledeće: "Ova dupla uloga nije zamišljena da traje zauvek".
Na kraju, odluku će morati da donese nadzorni odbor.
Govoreći o stanju u VW grupaciji, Blume je naveo da se teške okolnosti nastavljaju. "Trenutno živimo u svetu koji se brzo menja". Dodao je i da se pojavila nova neizvesnost u američkom poslovanju zbog carinske politike predsednika SAD Donalda Trumpa.
Dobit pala za 40 odsto
Nemački koncern je u 2025. godinu ušao bolje nego u 2024. Isporuke su porasle za 1,4 odsto na 2,13 miliona automobila, pre svega zahvaljujući rastu na tržištima van Kine. U Kini je prodaja opala za šest, a u SAD za dva odsto. Prihodi su porasli za 2,8 odsto, na 77,6 milijardi evra. Usporavanje rasta prihoda posledica je pre svega usporavanja u segmentima sportskih i luksuznih brendova. Dobit je pala za 40,6 odsto, na 2,19 milijardi evra. Proizvodni troškovi su viši. Operativna marža grupacije skoro se prepolovila na godišnjem nivou – sa šest na 3,7 odsto, pokazuju podaci.
Marže se tope zbog rastućih troškova, viška proizvodnih kapaciteta i niske potražnje na kineskom tržištu. Prodaja električnih modela porasla je na globalnom nivou sa šest na 10 odsto. U Evropi se udeo električnih modela povećao sa devet na 19 odsto. U grupaciji očekuju da će prihodi u 2025. godini premašiti prošlogodišnje za pet odsto. Operativnu maržu predviđaju u rasponu od 5,5 do 6,5 odsto, ali ova prognoza ne uključuje moguće efekte carina.
Porsche u krizi, krivac – nepromišljena elektrifikacija
Porsche je brend koji je najizloženiji američkim carinama. Isporuke su u prvom tromesečju pale za 7,9 odsto, na 71.470 automobila. Udeo baterijskih vozila povećao se na 25,9 odsto. Prihodi su pali za 1,7 odsto, na 8,86 milijardi evra. Dobit je pala naglo – za 44 odsto, na 518 miliona evra. Operativna marža smanjena je sa 13,9 na 8,6 odsto. U izveštaju se navodi da su na poslovanje uticali ekonomski i politički izazovi. Prodaja je značajno pala na nemačkom tržištu – za 33,5 odsto. U Evropi (bez Nemačke) isporuke su pale za 10,1 odsto.
U Porscheu za probleme okrivljuju elektrifikaciju. Porscheov cilj da do 2030. postigne 80-procentni udeo električnih vozila na globalnom nivou predstavlja glavni problem, smatra analitičar kompanije Warburg Research, Fabio Hölscher.
"Zbog kašnjenja u prihvatanju baterijskih vozila, Porsche sada mora da razvije dodatne modele s motorima sa unutrašnjim sagorevanjem. Istovremeno se suočava sa kašnjenjima u uvođenju električnih modela, slabim tržišnim uslovima u Kini i neizvesnošću oko izvoza u SAD" rekao je Hölscher za Automotive News.
Brend poznat po benzinskim sportskim automobilima, kao i Volkswagen, naglavačke je uleteo u elektrifikaciju ponude. Hölscher dodaje da to nije bilo nužno.
"Da je Porsche usvojio fleksibilniji proizvodni pristup s više plug-in hibrida i zajedničkih platformi – kao što je to uradio BMW – mogao bi se brže prilagođavati promenama u tržišnoj potražnji".