Trump je obećao carine, koje bi mogle da "pokose" Kinu svojim iznosom, ali su i druge zemlje na tapetu. Poručio je da će uvesti dodatnih 10 odsto carina na robu iz Kine i 25 odsto na sve proizvode iz Meksika i Kanade. Odmah je pala vrednost kanadskog dolara, meksičkog pezosa i kineskog ofšor juana, dok je američki dolar rastao na krilima Trumpovih upozorenja. Objava je osvanula na društvenoj mreži Truth Social u ponedeljak uveče, a u utorak je stigao i odgovor iz Pekinga da niko neće pobediti u trgovinskom ratu SAD i Kine.
Opširnije
Iza kulisa Hisenseovog agresivnog prodora na svetsko tržište
Hisense je ove godine obeležio pedeset i pet godina postojanja, a krovna korporativna strategija, istaknuta iznad ulaza gotovo svake zgrade Hisensea, jeste njihova ambicija da postanu stogodišnja firma.
25.11.2024
Investitori vole Trumpa: akcije skaču, dolar na najvišem nivou u godinu dana
Trump je više puta dao obećanje da će SAD učiniti kripto-prestonicom planete, stvoriti stratešku zalihu te digitalne valute i imenovati regulatore koji su joj naklonjeni.
06.11.2024
EU od četvrtka uvodi do 35 odsto carine na električna vozila iz Kine
Uprkos protivljenju Nemačke, Brisel je odlučio da porezu od 10 odsto koji je već na snazi, doda i do 35 odsto na vozila na baterije kineske proizvodnje.
29.10.2024
Ogranci Zijina su najprofitabilnije kineske firme u Srbiji - pet stvari koje treba da znate
Kineske investicije u Srbiji su se gotovo učetvorostručile između 2019. i 2023.
31.10.2024
Peking: Niko neće pobediti u trgovinskom ratu Kine i SAD
Kineska ambasada u Vašingtonu je, nakon pretnji Donalda Trumpa, saopštila da "niko neće pobediti u trgovinskom ratu Kine i SAD". Portparol kineske ambasade u SAD Liu Pengyu rekao je da je kinesko-američka ekonomska i trgovinska saradnja obostrano korisna, prenosi Reuters.
Podsetimo, dolazeći američki predsednik je najavio da će nove carine za Kinu važiti sve dok se ne zaustavi protok ilegalnih lekova (droga, opioidnih lekova) iz te zemlje u SAD, a posebno naglašava dostupnost fentanila. Međutim, Liu Pengyu navodi da je Kina preduzela korake za borbu protiv trgovine tim narkotičkim analgetikom, nakon prošlogodišnjeg postignutog sporazuma između Bidena i kineskog predsednika Xi Jinpinga.
"Kineska strana je obavestila američku stranu o napretku koji je postignut u operacijama za sprovođenje zakona u vezi sa borbom protiv trgovine opioidnim lekovima", naveo je Liu, a glavni kineski tužilac je u junu pozvao nadležne organe da se fokusiraju na te napore.
I dok stručnjaci za javno zdravlje apeluju da predoziranje fentanilom ostaje glavni problem, provizorni podaci koje je ranije ovog meseca objavio Centar za kontrolu i prevenciju bolesti, pokazali su pad od 14 odsto u broju smrtnih slučajeva od predoziranja fentanilom od juna 2023. do juna 2024.
U avgustu, nekoliko dana nakon sastanka zajedničke radne grupe za borbu protiv narkotika, Kina je saopštila da će pooštriti kontrolu tri hemikalije koje su neophodne za pravljenje fentanila.
Hronologija carinske politike SAD prema Kini
Trumpova administracija je od 2018. do 2019. nametnula Amerikancima nove poreze u vrednosti od skoro 80 milijardi dolara, tako što je uvela carine na hiljade proizvoda vrednih približno 380 milijardi. Taj radikalni potez predstavlja jedno od najvećih povećanja poreza u proteklim decenijama. Bidenova administracija je, potom, zadržala većinu carina koje je uveo Trump, da bi u maju 2024. najavila povećanje carina na kinesku robu za dodatnih 18 milijardi dolara: uključujući poluprovodnike i električna vozila, za dodatno povećanje poreza od 3,6 milijardi dolara.
Prema proceni taxfoundation.org, "udružene" carine dvojice lidera dugoročno će smanjiti BDP Sjedinjenih Država za 0,2 odsto, kapital za 0,1 odsto, a zaposlenost će takođe biti ugrožena: očekuje se manjak od 142.000 radnih mesta sa punim radnim vremenom.
Odeljak 232
Sve je krenulo sa čelikom i aluminijumom pre šest godina. Trump je tada najavio da će njegova administracija uvesti carinu od 25 odsto na uvezeni čelik i 10 odsto na uvezeni aluminijum. Vrednost uvezenog čelika iznosila je 29,4 milijarde dolara, a vrednost uvezenog aluminijuma 17,6 milijardi dolara u 2018. Na osnovu nivoa iz 2018. godine, carine za čelik bi iznosile devet milijardi dolara, a carine za aluminijum 1,8 milijardi dolara. Nekoliko zemalja je, međutim, isključeno: Australija, Brazil, Južna Koreja i Argentina, sa kojima su SAD postigne sporazume.
U maju 2019, Trump je objavio da SAD ukidaju carine na čelik i aluminijum iz Kanade i Meksika, a već 2020. je proširio obim carina na ove sirovine, kako bi "pokrio" određene derivate, u ukupnom iznosu od približno 0,8 milijardi dolara na osnovu nivoa uvoza iz 2018. U avgustu 2020. Trump objavljuje da SAD ponovo uvode carine na uvoz aluminijuma iz Kanade, a otprilike mesec dana kasnije, SAD su ukinule carinu od 10 odsto na kanadski aluminijum koja samo što je uvedena.
Tokom 2021. i 2022. godine, Bidenova administracija je postigla sporazume o zameni određenih carina za čelik i aluminijum sistemima tarifnih kvota, pri čemu određeni nivoi uvoza nisu podložni carinama. Sistem tarifnih kvota (Tariff rate quotas - TRQ) za EU stupio je na snagu 1. januara 2022; za Japan 1. aprila 2022; za UK 1. juna 2022. godine.
Carine na čelik, aluminijum i derivate trenutno iznose 2,7 milijardi dolara od ukupne vrednosti carina - 79 milijardi dolara. Odmazda protiv carina za ove sirovine, iz Odeljka 232, cilja na američke proizvode vredne više od šest milijardi dolara, a ukupan procenjeni porez je oko 1,6 milijardi dolara.
Odeljak 301
Pod Trumpovom administracijom, trgovinski predstavnik Sjedinjenih Država započeo je istragu o Kini u avgustu 2017. godine, koja je kulminirala u izveštaju iz marta 2018, gde je otkriveno da Kina sprovodi nepoštene trgovinske prakse. U martu 2018, Trump je najavio carine do 60 milijardi dolara na uvoz iz Kine. Administracija je ubrzo objavila spisak kineskih proizvoda - vrednih 50 milijardi dolara - koji će biti podložni novim carinama od 25 odsto.
Prve carine usmerene prema kineskoj robi počele su 6. jula 2018, u vrednosti od 34 milijarde dolara. Carine u iznosu od preostalih 16 milijardi dolara stupile su na snagu 23. avgusta 2018, i one predstavljaju povećanje poreza od 12,5 milijardi dolara. Inače, zanimljivo je da je više carina koje pokreću trgovinski rat "prikupljeno" za vreme Bidenovog nego za vreme pređašnjeg Trumpovog mandata, mada treba još jednom naglasiti da je Biden "nasledio" dobar deo carina koje je uveo njegov prethodnik.
Suma sumarum, uvedene carine pogodile su brojne industrije, kompanije i radna mesta: od čelika, aluminijuma, mašina i elektronike, preko igračaka, nameštaja, tekstila i obuće, pa do naprednih čipova, komponenti za AI, ostalu visokotehnološku opremu i EV.
-
Prema Odeljku 301, Trump je gađao litijum-jonske baterije, elektromotore i srodne delove, kao i opremu za punjenje, carinama u rasponu od 7,5 do 25 odsto.
-
Carine su povećale troškove uvoza komponenti kineske proizvodnje za proizvodnju električnih vozila u SAD, što je uticalo na proizvođače koji se oslanjaju na kineske lance snabdevanja.
-
Ipak, Trump nije nametnuo direktne poreze na sama električna vozila, već je stvorio indirektne pritiske na troškove vezane za njihove komponente.
-
Bajden je zadržao carine iz Odeljka 301 na komponente za električna vozila kineske proizvodnje, kao što su baterije i električni motori.
-
Nova ograničenja sprečavaju američke kompanije da u Kinu izvoze proizvode napredne tehnologije, kao što su poluprovodnici i AI sistemi, koji se koriste u električnim vozilima.
-
Za vreme Bidenovog mandata, ostvaruju se značajna ulaganja kako bi se smanjilo oslanjanje na retke minerale iz Kine i EV baterije. Biden je naglasio "preoblikovanje proizvodnje baterija", kroz vladine subvencije i partnerstva sa dobavljačima koji nisu kineski.
-
Bidenova politika je imala za cilj da konkurentsku prednost pruži američkim proizvođačima električnih vozila kao što su Tesla, GM i Ford, čineći kineska električna vozila, poput BYDa i njihove komponente, manje konkurentnim na američkom tržištu.
Trgovinska razmena
U 2023. ukupna trgovina između Sjedinjenih Država i Kine, uključujući robu i usluge, iznosila je približno 690 milijardi dolara. Ova brojka uključuje američki izvoz u Kinu u vrednosti od 198 milijardi dolara i uvoz iz Kine u ukupnom iznosu od 492 milijarde dolara. Trgovinski bilans u velikoj meri favorizuje Kinu, a američki trgovinski deficit dostiže oko 294 milijarde dolara samo u robi.
U međuvremenu, Trudeau upire prstom u Meksiko
Uz dalje razmatranje američkih carina na uvoz, postavlja se pitanje da li bi ono što je loše po Kinu moglo biti dobro za ostatak sveta.
Swati Dhingra, ekonomista i član odbora za monetarnu politiku Banke Engleske, smatra da bi Trumpova pretnja o uvođenju carina do 60 odsto na robu iz Kine koja se prodaje u SAD - mogla da navede kineske izvoznike da smanje cene na drugim mestima kako bi zadržali trenutni obim trgovine. Međutim, SAD novom carinskom politikom nemaju nameru da udare samo na azijsku najveću privredu, već i na Meksiko, Kanadu, EU.
Otkako je republikanac po drugi put izabran za predsednika, 5. novembra ove godine, ne prestaje da se priča o njegovim mogućim i maltene skroz izvesnim potezima kada preuzme dužnost od Joea Bidena u januaru 2025. U centru pažnje su carine i kriptovalute, mada je težište na ovom prvom.
Trump je još pre izbora upozorio da će, mimo carina do 60 odsto na kinesku robu, uvesti i carine do 20 odsto ostalim trgovinskim partnerima.
Trumpove pretnje carinama predstavljaju oštru suprotnost očekivanjima da bi on mogao ublažiti svoju trgovinsku politiku tokom drugog mandata, piše Bloomberg. Ova javna objava dolazi samo nekoliko dana nakon što je Trump imenovao Scotta Bessenta za sledećeg ministra finansija SAD. Inače, to je signal koji su očekivali svi koji teže "odmerenijem" carinskom pristupu. Ubrzo nakon Trumpove objave, kanadski premijer Justin Trudeau je kontaktirao s izabranim američkim predsednikom i njih dvojica su razgovarala telefonom o bezbednosti granica i trgovini.
Trudeau je rekao Trumpu da je broj migranata koji prelaze kanadsku granicu u SAD mali u poređenju sa onima koji prelaze iz Meksika, rekao je jedan od vladinih zvaničnika, koji je govorio pod uslovom da ostane anoniman.
Predstavnici meksičkog ministarstva spoljnih poslova i privrede, kao i kineskog ministarstva spoljnih poslova i trgovine, nisu odmah odgovorili na zahteve Bloomberga za komentar. Trumpovi portparoli takođe nisu odmah odgovorili na pitanje da li će biti izuzeća od najavljenih carina.
- Ažurirano podacima o hronologiji carinske politike Sjedinjenih Država usmerene na Kinu.