POLITIKA
Trump obećao da će uvesti dodatne carine Kini, Meksiku i Kanadi
Novoizabrani američki predsednik Donald Trump je, putem objava na društvenoj mreži Truth Social, poručio da će uvesti dodatnih 10 odsto carina na robu iz Kine i 25 odsto na sve proizvode iz Meksika i Kanade. Rekao je i da su ove mere potrebne zbog suzbijanja ilegalnih migranata i droga koji ulaze u Sjedinjene Države. Nakon prve pretnje carinama od izbora, kanadski dolar pao je na najniži nivo u poslednje četiri godine, dok se meksičkim pezosom trgovao blizu najslabijeg nivoa od 2022. godine. Pao je i ofšor juan kojim se uglavnom trguje u Hongkongu - i to na najniži nivo u četiri meseca.
Očekivano, dolar je skočio. Bloombergov indikator američke valute porastao je najpre 0,7 odsto na tu vest, a kasnije je umanjio te dobitke - skočivši 0,3 odsto.
Opširnije
Da li će se CBAM taksa na kraju svaliti (samo) na potrošače - pet stvari za danas
Dodatna carina će se naplaćivati ukoliko kompanije imaju višak ugljeničnog otiska u svom proizvodu, a izvoze ga u EU. Koliko će novca domaći izvoznici morati da plate, zavisiće od tržišne cene ugljenika.
pre 4 sata
Ukratko iz sveta: Izdat nalog za hapšenje Benjamina Netanyahua
Sud je, takođe, izdao naloge za bivšim izraelskim ministrom odbrane Yoavom Gallantom i komandantom Hamasa Mohammedom Deifom
22.11.2024
Ukratko iz sveta: Bitcoin nadomak 100.000 dolara, Nvidia razočarala
Nvidia je pokušala da uveri investitore da njena nova linija proizvoda može da održi rast kompanije podstaknut veštačkom inteligencijom
21.11.2024
Ukratko iz sveta: Ministarstvo pravde SAD traži da Google proda Chrome
Antimonopolski zvaničnici američkog ministarstva pravde zatražiće od federalnog suda da primora Google da proda svoj pretraživač Chrome, što bi zadalo snažan udarac jednoj od najvećih svetskih tehnoloških kompanija.
19.11.2024
Podsetimo, Bloomberg Adria se u ponedeljak bavila upravo Trumpovom carinskom politikom, budući da bi najavljene carine preko Kine i EU mogle indirektno uticati na izvoz srpskog čelika.
EU planira da sankcioniše kineske kompanije koje pomažu Rusiji
Evropska unija je iznela predlog za sankcionisanje nekoliko kineskih kompanija za koje tvrdi da su pomogle Rusiji da razvije dronove za napad na Ukrajinu. Istovremeno, Evropska komisija razmatra da uvede restrikcije na dodatne ruske naftne tankere, kako bi obuzdala sposobnost Moskve da zaobiđe postojeće restriktivne mere. Ovi predlozi dolaze u trenutku kada su se ministri spoljnih poslova Grupe sedam sastali u Italiji kako bi preduzeli "odgovarajuće mere" protiv Kine i drugih zemalja koje podržavaju ruske ratne napore u Ukrajini.
BIZNIS
Bitcoin potonuo na 94.522 dolara
Na tržištu kriptovaluta, vrednost bitcoina pala je na 94.522 dolara, beležeći najduži niz gubitaka od pobede Donalda Trumpa na američkim predsedničkim izborima. Najveća svetska kriptovaluta potonula je zbog rasta averzije prema riziku, nakon što je republikanac uzburkao tržišta objavljivanjem planova u vezi sa dodatnim carinama.
Podsetimo, bitcoin je prošle nedelje dostigao vrednost od skoro 100 hiljada dolara na krilima pozitivnih stavova novoizabranog američkog predsednika prema kriptovalutama. Ipak, neki posmatrači tržišta se pitaju i donosi li "Trump pump" nove rizike digitalnoj imovini.
Kineski div sam sebi dovoljan
Xiaomi Corp. priprema procesor za svoje nadolazeće pametne telefone koje je kompanija dizajnirala samostalno, u nastojanju da smanji svoje oslanjanje na strane dobavljače Qualcomm Inc. i MediaTek Inc.
Inovativni procesor može pomoći Xiaomiju da bude potpuno nezavistan na tržištu i da se istakne među ostalim kupcima Qualcommih delova. Očekuje se da će masovna proizvodnja ovog čipa početi 2025. godine, prema izvorima koji su želeli da ostanu anonimni.
BERZE
Evropa
Fjučersima na evropske akcije u utorak trguje se pretežno u crvenom, dok su berze trgovanje u ponedeljak zaključile dobicima, jer su tržišta pozitivno reagovala na nominaciju Scotta Bessenta za novog američkog ministra finansija.
SAD
Istovremeno, fjučersima na američke akcije trguje se mešovito, ponovo zbog Trumpovog obećanja o carinama za Kinu, Meksiko i Kanadu. Trgovci su fokusirani i na predstojeću odluku Federalnih rezervi o kamatama, a predsednik ogranka Feda u Mineapolisu (Minesota) Neel Kashkari kaže da je razumno smanjiti kamatne stope na sastanku u decembru.
Azija
Kada je reč o akcijama u Azijsko-pacifičkom regionu, i njima se trguje mešovito zbog najavljene carinske politike. Dakle, jasno je da dolazeća američka administracija deluje direktno i indirektno širom sveta.
Regionalni indeks i deonice u Japanu beleže pad, dok se kineskim indeksom trguje sa neznatnim dobicima na krilima očekivanja da će Peking ipak pojačati fiskalno ublažavanje kako bi podržao ekonomski rast suočen sa rastućim geopolitičkim tenzijama. U momentu pisanja ovog teksta, kineski ofšor juan oslabio je 0,4 odsto, dok je meksički pezos potonuo više od jedan odsto.
Za to vreme, nafta miruje. Ali ne samo zbog procenjivanja najavljenih carina već i zbog napretka u sporazumu o prekidu vatre između Izraela i Hezbolaha. Brentom se trgovao iznad 73 dolara po barelu, a West Texas Intermediate je bio blizu 69 dolara.