Američke senatorke Elizabeth Warren i Angus King nedavno su upozorile na brzorastuću rudarsku industriju bitcoina u Iranu.
U pismu koje su početkom maja uputile ključnim državnim zvaničnicima, uključujući ministra odbrane Lloyda Austina, ministarku finansija Janet Yellen i savetnika za nacionalnu bezbednost Jakea Sullivana, senatorke su istakle kako Iranovo rudarenje bitcoina jača njegovu finansijsku otpornost protiv ekonomskih sankcija.
Službeni dopis objašnjava da rudarenje kriptovaluta omogućuje Iranu zaobilazak sankcija, olakšavajući domaću i inostranu migraciju roba, pa čak i finansiranje grupa poput Hamasa i drugih terorističkih organizacija.
Opširnije
Michael Saylor: 'Satoshi je stvorio način, besplatno ga ponudio, i otišao'
Satoshi Nakamoto, anonimni tvorac bitcoina, još uvek intrigira kriptozajednicu.
05.05.2024
Loša nedelja za bitcoin: rekordni dnevni odliv iz ETF-ova
Američki spot bitkoin fondovi kojima se trguje na berzi (ETF) pretrpeli su najveći dnevni odliv, pošto je digitalni token začeo svoju najgoru nedelju od avgusta 2023. godine.
02.05.2024
Bitcoin stagnira, ali kripto-industrija igra na duge staze
Dugoočekivani i najavljivani bitcoin halving je došao i prošao sredinom aprila, ali vrednost najpopularnijeg digitalnog novčića na svetu nije se značajno pomerila.
30.04.2024
Prepolovljena nagrada za rudarenje bitcoina
Završeno je dugoočekivano ažuriranje bitcoin softvera pod nazivom "prepolovljenje".
20.04.2024
Senatorke su u svojim zaključcima naglasile ne samo opseg tih aktivnost, već i značaj Iranovog rudarenja bitcoina kao jednog od ključnih aktera u svetskoj proizvodnji te kriptovalute. Potkrepljeno raznolikim izvorima, ti zaključci su u centar pažnje stavili činjenicu da je Iran u samo jednoj godini mogao doseći udeo od čak sedam odsto globalnog tržišta rudarenja bitcoina. Ta brojka je ne samo impresivna, već i značajna, s obzirom na ekonomsku i geopolitičku dinamiku povezanu sa kriptovalutama.
Kada je reč o finansijskim rezultatima, procene su sugerisale da je prihod od rudarenja bitcoina u Iranu mogao premašiti iznos od milijardu dolara tokom samo jedne godine. To nije samo pokazatelj enormnih finansijskih potencijala koje kripto-industrija donosi, već i podsetnik na globalnu tržišnu moć koja je povezana s tom tehnologijom.
Međutim, dodatnu pažnju i zabrinutost izazvalo je otkriće da su iranski rudari kriptovaluta obavezni prodati svoje digitalne valute iranskoj centralnoj banci. Ta praksa, iako može imati svrhu olakšavanja međunarodnih trgovinskih transakcija, postavlja pitanja o pravnom, ekonomskom i geopolitičkom uticaju takvih stvari.
Službeni dopis upućen administraciji Joea Bidena odražava duboku zabrinutost zbog potencijalnog iskorišćavanja rudarenja kriptovaluta od Irana kao sredstva za izbegavanje međunarodnih sankcija. Uzimajući u obzir činjenicu da je Iran postao značajan igrač na globalnoj sceni kada je reč o proizvodnji bitcoina, senatorke su postavile jasne zahteve za delovanjem administracije.
U dopisu se traže odlučne mere koje bi sprečile Iran u korišćenju rudarenja kriptovaluta kao alata za izbegavanje sankcija. To nije samo poziv na reaktivno delovanje, već i na proaktivno praćenje i suzbijanje nezakonitih aktivnosti povezanih s kriptovalutama koje bi mogle potencijalno destabilizirati globalnu finansijsku infrastrukturu.
XBTEUR:CUR
XBT-EUR Cross Rate
60.578,75 EUR
+2.101,23 +3,59%
cena na otvaranju
59.772,02
prethodna cena na zatvaranju
58.477,52
ovogodišnja zarada
56,7852%
dnevni raspon
59.104,60 - 60.799,75
raspon u 52 nedelje
22.778,92 - 67.431,45
Dodatno, dopis postavlja oštre upite zvaničnicima Bidenove administracije o prihodima od rudarenja bitcoina u Iranu od 2021. godine nadalje. Osim toga, ističe se zabrinutost u vezi s mogućim nezakonitim finansijskim aktivnostima koje bi mogle proizaći iz ove prakse, uključujući pranje novca i finansiranje terorističkih grupa.
Ta pitanja ne samo da ukazuju na potrebu za transparentnošću i odgovornošću u kripto-industriji, već i za aktivnom saradnjom između regulatornih tela i vlada kako bi se očuvala bezbednost i integritet finansijskog sistema.