Dugoočekivani i najavljivani bitcoin halving je došao i prošao sredinom aprila, ali vrednost najpopularnijeg digitalnog novčića na svetu nije se značajno pomerila. Relativna tišina na kripto-tržištu ide u prilog tvrdnjama da je halving odavno uračunat u cenu bitcoina, te da će neizvesna monetarna politika Feda, ali i geopolitičke prilike preuzeti primat u prognozama kripto-investitora. Ali, da raspoloženje u kripto-industriji u globalu ostaje pozivitno - svedoči i ekspanzija ETF-ova na nova tržišta.
Ovaj halving neće biti kao prethodni
Ovu sedmicu bitcoin je otvorio sa vrednošću od oko 62.500 dolara, a gubitke su zabeležili i manji tokeni poput ethera, BNB-ja i XRP-a. Blago je usporena i tražnja za američkim spot bitcoin ETF-ovima, koja je bila jedno od glavnih pogonskih goriva rasta vrednosti kriptovaluta i deonica povezanih sa kripto-trgovinom.
Tako je ovogodišnji rast bitcoina usporio na 47 odsto sa skoka od 70 odsto u martu, kada je token dostigao rekordnu cenu od skoro 74.000 dolara.
Opširnije
Prepolovljena nagrada za rudarenje bitcoina
Završeno je dugoočekivano ažuriranje bitcoin softvera pod nazivom "prepolovljenje".
20.04.2024
'Bitcoin halving je podloga za ozbiljan rast cene'
Prepolovljenje bitcoina se događa jednom u četiri godine i tada se nagrada za rudarenje bitcoin transakcija prepolovi.
19.04.2024
Bitcoin dominira kripto-tržištem s udelom većim od 55 odsto
Svetsko tržište kriptovaluta tokom proteklih nekoliko meseci doživljava povratak dominacije bitcoina.
18.04.2024
Bitcoin se oporavlja od pada posle napada na Izrael
Skok bitcoina je rana indikacija predstojeće nestabilnosti na tržištima imovine, dok investitori analiziraju izglede za vojnu eskalaciju na Bliskom istoku.
15.04.2024
Dok zlato obara rekorde, medalju osvaja bitcoin
Cena zlata porasla 14 odsto od početka godine.
10.04.2024
Vlada SAD prodala bitcoine vredne dve milijarde dolara
Nedavna nestabilnost i korekcija cena na tržištu kriptovaluta podstakla je aktivnost uticajnih kripto-novčanika.
07.04.2024
Bitcoin raste, ali budućnost novca leži negde drugde
Novi oblik digitalnog novca postaje viralan, obuhvatajući desetine miliona korisnika. I ne, to nije bitcoin.
08.04.2024
Podsetimo, halving je proces koji se u kripto-industriji događa svake četiri godine, a podrazumeva prepolovljavanje količine bitcoina koja se dobija kripto-rudarenjem. "Halving na izvestan način simulira ono što se događa sa rudarenjem i cenom zlata", objašnjava investitor i savetnik Green Mining DAO Kristijan Glibo.
"Što više zlata tražite, što više zlata kopate, teže ga je pronaći. Na taj način bitcoin kao valuta ili kao imovina želi da bude dugoročno deflatoran, to jest da ga vremenom bude što teže dobiti kao nagradu. To je u suprotnosti s onim što danas vidimo u inflatornim modelima poput današnjih valuta koje koristimo", kaže Glibo.
Uobičajena trajektorija cene bitcoina nakon halvinga podrazumeva rast cene. Nakon prethodna tri halvinga, ova kriptovaluta je beležila rast obično u dve faze - u kojima je druga faza po pravilu bila obeležena dramatičnijim skokom cene.
Ipak, Glibo procenjuje da ćemo posle ovog halvinga videti nešto drugačiji tempo rasta, ali da je u ovom trenutku nezahvalno licitirati mogućim brojkama.
"Defitivno smo ušli u doba u kom imamo drugačije vrste investitora i drugačije alate. Bilo bi neozbiljno reći da halving sigurno nije uračunat u već postojeće kretanje tržišta, ali kakav će on uticaj imati, ne možemo znati, jer sada su došli i veliki igrači, a sa njima i daleko veći uticaj makroekonomskih događaja. Verujem da će ovaj halving imati svoj razvojni put koji ćemo po prvi put videti", rekao je Glibo.
U prilog Glibovoj tvrdnji o većem uplivu makroekonomskih i geopolitičkih događaja u raspoloženje na kriptotržištu, ide i stanje u bitcoin ETF-ovima. Od sredine marta do sredine aprila, odlivi iz ETF-ova uglavnom su bili sinhronizovani sa rastućim geopolitičkim tenzijama, ali i pretpostavkama da će Fed produžiti period zategnute monetarne politike.
Ipak, uz sve fluktuacije zabeležene u poslednjih nekoliko nedelja, interesovanje tržišta i velikih igrača za uporište u kripto-indudstriji ostaje solidno. Američki fondovi, među kojima su fondovi BlackRocka i Fidelity investments ove godine su privukli 53 milijarde dolara kapitala, pokazavši se kao uspešan eksperiment iz kog su i druga tržišta izvukla korist.
Prvi Ether ETF u Hong Kongu
Trgovina bitcoin ETF-ovima i prvim Ether ETF-om je 30. aprila počela i na berzi u Hong Kongu, pod vođstvom Harvest Global Investments (lokalna jedinica China Asset Management) i partnerstva između HashKey Capital i Bosera Asset Management. Osim što Hong Kong ima prednost prvog poteza na azijskopacifičkom tržištu, od američkih ETF-ova ih diferencira još jedan benefit za investitore.
"Ako ste već vlasnik bitcoina ili ethera, možete da ih pretvorite u ETF-ove. U SAD, moguće je samo da platite i kupite bitcoin ETF. Ovo je značajan potez za Hong Kong, jer može da privuče različite igrače koji su već vlasnici kriptovaluta i žele da ih transformišu u ETF", objašnjava analitičarka Bloomberga Rebecca Sin.
Hong Kongu bi se uskoro mogla priključiti i Australija, gde su zahtev za listiranje fondove podneli Van Eck Associates i BetaShares Holdings. Prema izvorima Bloomberga, očekuje se da će regulatori odobriti bitcoin ETF-ove do kraja 2024. godine.
O tome kako će halving uticati na sektor kripto-rudarenja i koji geopolitički faktori imaju najveći uticaj na kriptovalute, detaljnije u razgovoru u videu.