Lider Hongkonga John Lee osudio je nacrt zakona koji su predložili američki zakonodavci kako bi sankcionisali zvaničnike, sudije i tužioce u tom gradu.
Predstavljen u Kongresu Sjedinjenih Američkih Država (SAD), poziv poslanika obe stranke u Predstavničkom domu i Senatu upućen je administraciji američkog predsednika Joea Bidena da uvede sankcije za 49 ljudi za koje je rečeno da bi mogli biti odgovorni za sprovođenje zakona o nacionalnoj bezbednosti koji je nametnuo Peking. Među njima su sekretar za pravosuđe Paul Lam, glavni sudija Andrew Cheung i policijski komesar Raymond Siu.
Lee je rekao novinarima u subotu da osuđuje nacrt zakona "najoštrije moguće", navodi South China Morning Post. Vlada je u petak izdala saopštenje u kojem osuđuje akciju američkih zakonodavaca, saopštivši da ona "prezire bilo kakve takozvane 'sankcije' i da nikada neće biti zastrašena". Pravosuđe je takođe osudilo planirani zakon, kazavši u saopštenju od petka da je to "flagrantna i direktna uvreda" vladavini prava.
Opširnije
EU sprema novi paket sankcija Rusiji
Evropska unija će u narednim danima početi da se konsultuje sa državama članicama o novom paketu sankcija Rusiji.
20.10.2023
Kriptovalute kao način zaobilaženja sankcija, ali i bekstva iz diktature
U Rusiji, konvertovanje tvrdih, stabilnih valuta u kriptovalute ima dva cilja.
03.09.2023
Air Serbia i NIS na "list of shame" kompanija koje posluju sa Rusijom
Srpske kompanije Air Serbia i Naftna industrija Srbije su jedine iz naše zemlje koje se nalaze na "list of shame" kompanija koje i dalje posluju sa Rusijom.
12.07.2023
Lee je jedan od 11 zvaničnika koje su SAD sankcionisale 2020. godine nakon pekinškog zakona o nacionalnoj bezbednosti. Vlada je u utorak saopštila da Lee neće prisustvovati sastanku Azijsko-pacifičke ekonomske saradnje u San Francisku ovog meseca zbog problema sa rasporedom, a umesto njega će doći finansijski sekretar Paul Chan.
U julu je Washington Post izvestio da će Lee biti blokiran da prisustvuje sastanku. Lee je u septembru rekao da još nije dobio pozivnicu.