Bugarski šef države optužio je Mađarsku i Srbiju da "hrane ratnu mašineriju" Kremlja tako što ne traže alternativne izvore energije. Ovo je još jedna od packi u sve ozbiljnijem sporu oko poreza na uvoz gasa.
Nakon što je najavio da njegova vlada ne planira da ukine namet na ruski gas koji prolazi kroz Bugarsku, premijer Nikolaj Denkov je rekao da je namera da se targetira izvoznik Gazprom PJSC, koji je pod kontrolom države i čiji profiti se koriste za finansiranje rata protiv Ukrajine.
Mađarska je ovaj korak, najavljen ranije ovog meseca, nazvala "neprijateljskim činom", dok je Srbija rekla da porez preti da zaustavi isporuku vitalnog energenta u region.
Opširnije
Bugarski porez na ruski gas važiće samo za Gazprom
Bugarski porez na tranzit ruskog gasa je obaveza Gazproma, a ne drugih zemalja ili bugarskog gasnog operatera, izjavio je premijer te zemlje Nikolaj Denkov.
18.10.2023
Bugarski porez na ruski gas koštao bi Srbiju više od 300 miliona evra
Bugarska je uvela porez na ruski prirodni gas koji se transportuje preko njene teritorije i koji, između ostalih, koriste Srbija, Mađarska, BiH, Severna Makedonija.
17.10.2023
Članstvo u EU ojačalo je Rumuniju, a Ukrajinu čeka težak zadatak
Za 10 godina Rumunija bi mogla da udvostruči svoju ekonomsku proizvodnju.
03.10.2023
Bugarska zabranjuje uvoz ruske nafte
Bugarski poslanici su u četvrtak odobrili predlog za postepeno ukidanje uvoza ruske nafte.
28.09.2023
"Bilo je dovoljno vremena da se nađu alternative, i da se uvidi da ovi profiti hrane Putinovu ratnu mašinu", rekao je Denkov u intervjuu na marginama samita Evropske unije u Briselu u petak. "Ne možemo više da čekamo. U stvari, ovo je trebalo da se desi ranije", dodao je.
Spor pokazuje je invazija ruskog predsednika Vladimira Putina promenila snabdevanje energijom u regionu, gde je poremećaj izazvao najozbiljniju inflacionu krizu u poslednjih nekoliko decenija. Gaspromov gasovod Turski tok, koji ide ispod Crnog mora do Turske, a potom kroz Bugarsku, takođe obezbeđuje ključne zalihe goriva za nekoliko manjih zemalja Zapadnog Balkana.
Denkov, koji je insistirao da je uredba u skladu sa pravilima EU, rekao je da je otvoren za razgovore i sa Budimpeštom i sa Beogradom. On je optužio vladu mađarskog premijera Viktora Orbana i predsednika Srbije Aleksandra Vučića da podstiču neosnovane strahove od povećanja cena, i rekao da se oni trenutno ne upuštaju u pregovore.
Bugarski premijer stupio je na dužnost u junu, kao prvi na listi koalicije rivalskih partija koja je okončala višegodišnji politički zastoj u Sofiji i stavila članicu EU na proevropski kurs. Kao nacija sa jakim istorijskim vezama sa Rusijom, Bugarska je obećala da će smanjiti svoju zavisnost od Moskve nakon godina skoro potpunog oslanjanja na Rusiju u pogledu snabdevanja gasom, naftom i nuklearnim gorivom.
Bugarska je bila među prvim državama članicama EU koje su ostale bez snabdevanja iz Rusije nakon što je prošle godine počela invazija na Ukrajinu. Ovo je dovelo do ubrzanja dugo odlaganih projekata za obezbeđivanje uvoza iz Azerbejdžana i regionalnih terminala za tečni gas u Grčkoj i Turskoj.
Denkov je takođe obećao da će pojačati vojnu podršku Ukrajini nakon što je nekoliko privremenih vlada oklevalo. Bugarska je jedan od glavnih proizvođača municije sovjetskog tipa, a sada želi da proširi svoje proizvodne kapacitete, rekao je premijer.
Bugarska je deo zajedničke inicijative država članica NATO-a koja će u Crnom moru, zajedno sa Rumunijom i Turskom, sprovesti misiju uklanjanja mina. Denkov je rekao da se nada da će misija početi vrlo uskoro.
"Da, zabrinut sam" zbog ruske agresije u istočnoj Evropi, rekao je premijer. Kremlj "traži obnavljanje moći Sovjetskog Saveza, Ruske Imperije. I u ova dva entiteta Bugarska je uvek bila od ključnog interesa", zaključio je.