Glavni pregovarač Evropske unije o trgovinskim odnosima sa Kinom je u ponedeljak, tokom posete azijskoj zemlji, izjavio da EU planira da direktnije štiti svoje trgovinske interese i sprovodi pravila o konkurenciji na tržištu.
"Nedostatak reciprociteta i istovetnih uslova u Kini, zajedno sa širim geopolitičkim pomeranjima, naterao je EU da postane direktnija", kaže Valdis Dombrovskis, izvršni potpredsednik Evropske komisije, u govoru kojim se obratio učesnicima sastanka na pekinškom Univerzitetu Cingšua.
"EU se raduje konkurenciji. To čini naše kompanije jačim i inovativnijim. Međutim, konkurencija mora biti fer, a mi ćemo biti odlučniji u borbi protiv nepravednosti", dodao je.
Opširnije
Xi se sastaje sa Assadom u prvoj poseti Kini za skoro 20 godina
Kineski lider Xi Jinping sastaće se sa predsednikom Sirije Basharom Al-Assadom tokom njegove posete drugoj po veličini svetskoj ekonomiji ove nedelje.
21.09.2023
Von der Leyen: Neophodna istraga kineskih subvencija za EV
Evropska unija treba da istraži kinesku podršku električnim vozilima i ogromne subvencije koje daje toj industriji.
20.09.2023
Tinjaju tenzije Kine i Nemačke oko električnih vozila
Nemačka ministarka spoljnih poslova Annalena Baerbock rekla je da Evropska unija mora manje da zavisi od Kine.
18.09.2023
Putovanje Dombrovskisa deo je napora EU da ojača defanzivne trgovinske mere koje su joj na raspolaganju. Unija je ranije ovog meseca pokrenula istragu o kineskim subvencijama za proizvođače električnih vozila. Naveli su da je istraga neophodna kako bi se zaštitila radna mesta i loklani lanci snabdevanja, i rekli da Kina nepravedno preplavljuje tržište jeftinim vozilima.
Kinesko ministarstvo trgovine kritikovalo je tu istragu nazvavši je "golim činom protekcionizma". Očekuje se da će se pitanje EV naći na Dombrovskisovom dnevnom redu tokom putovanja u Kinu.
Pored sastanka sa premijerom Kine He Lifengom, on će se takođe sastati sa kineskim pregovaračkim timom, ali i sa predstavnicima evropskih kompanija u Šangaju i Pekingu.
Očekuje se da će Dombrovskis Kini poručiti da su potrebni konkretni sporazumi u nastojanju da se odnosi ponovo postave na zdrave temelje, rekli su izvori Bloomberga upoznati sa planovima EU.
U pripremljenim komentarima, Dombrovskis je tvrdio da strategija EU za smanjenje rizika nije protekcionistička. On je dodao da su planovi EU jednaki bez obzira na zemlje na koje se odnose.
"Naš pristup ekonomskoj bezbednosti je proporcionalan i precizan - naši koraci će biti isključivo zasnovani na riziku", rekao je. "Smanjenje rizika je stoga strategija da zadržimo našu otvorenost, a ne da je narušimo", dodao je.
Ovi razgovori takođe će biti viđeni i kao uvod u sastanak predsednika Xi Jinpinga i predsednice Evropske komisije Ursule von der Leyen koji bi mogao da bude održan do kraja godine.
"Možemo izabrati put ka odnosima od kojih bi obe strane imale koristi: ka odnosima zasnovanim na otvorenoj, fer trgovini i investicijama, koji bi nam pomogli da se izborimo sa velikim izazovima našeg vremena", rekao je Dombrovskis.
"Ili možemo izabrati put koji nas polako udaljava jedne od drugih. Gde koristi koje smo uživali poslednjih decenija slabe i blede, a kao rezultat, naši ljudi i privrede se suočavaju sa manjim šansama", dodao je.
Sukob u Ukrajini
Dombrovskis je takođe naveo izazove u vezi sa ratom u Ukrajini, rekavši da bi razlike oko viđenja sukoba mogle da stvore jaz između Brisela i Pekinga.
"Veoma nam je teško da razumemo stav Kine o ratu Rusije protiv Ukrajine, jer to krši osnovne principe Kine", piše u pripremljenom govoru Dombrovskisa, koji takođe navodi teritorijalni integritet kao "ključni princip Kine u međunarodnoj diplomatiji".
"Ruski rat je očigledno kršenje ovog principa", dodao je Dombrovskis.
EU već neko vreme pritiska Peking da iskoristi svoju poziciju da ubedi Moskvu da prekine agresiju u Ukrajini. Predsednik Evropskog saveta Charles Michel na skupu Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija u Njujorku pozvao je Kinu da "se priključi EU u nastojanjima da ubede Rusiju da okonča ovaj zločinački rat koji povređuje tolike ljude".
Dombrovskis je u ponedeljak ukazao na druge probleme koje rat donosi, uključujući i one koje se odnose na bezbednost hrane i rizike po reputaciju.
"Povećavajući cene energije i podstičući inflaciju, rat slabi globalnu ekonomiju", rekao je, dodajući da ovo "direktno utiče na Kinu" zbog prerađivačke industrije u zemlji.
Stav Pekinga o ratu takođe "utiče na imidž zemlje, ne samo kod evropskih potrošača već i kod preduzeća", rekao je Dombrovskis.