I pred poslednji sastanak Socijalno-ekonomskog saveza (SES) u četvrtak, konsenzusa o visini minimalne cene rada u narednoj godini nema. Dok predstavnici Vlade predlažu da se minimalac poveća za 14 odsto, Unija poslodavaca Srbije prihvata predlog uz određene ustupke, a sindikati traže znatno više povećanje.
"Predlog Vlade o povećanju od 14 odsto je nama na početku bio neprihvatljiv. Ipak, predstavnici Vlade su na poslednjem sastanku predložili i da se neoporezivi deo zarade poveća za 12 odsto, čim bi se sa 19.300 on pomerio na 21.700 dinara, što je lepo pomeranje", izjavila je Ljiljana Pavlović iz Unije poslodavaca za Bloomberg Adriju.
Unija poslodavaca Srbije je na osnovu ankete koju je sprovela među poslodavcima ranije tražila povećanje minimalca od devet do 12 odsto, ali je tražila da država pristane da smanji namete na zaradu kako teret povećanja ne bi pao na kompanije.
Opširnije
Rast minimalca - poslodavci bi olakšice, sindikati 'iznuđeno obećanje'
Pregovori o minimalnoj zaradi za sledeću godinu počeli su u ponedeljak između sindikata, poslodavaca i predstavnika Vlade Srbije.
15.08.2022
Trka minimalne zarade i inflacije: Ko će brže rasti?
Podaci do kojih su došli iz UPS ukazuju na to da bi povećanje moglo da bude nedovoljno da potre negativan uticaj rast cena.
14.08.2022
Strancima lakše da dižu plate zbog povlastica, tvrdi domaća privreda
Usklađivanje visina plata zaposlenih sa rastućom inflacijom po pravilu lakše pada većim stranim kompanijama.
23.08.2022
Pavlović je rekla da će uz takvo rešenje privreda imati trošak, ali ne onoliki koliki je očekivala, pošto će država preuzeti veći deo tog tereta.
"Prema nekim njihovim računicama, oni se takvim potezom odriču 33 milijarde dinara prihoda, ali računaju da će ta olakšica pokrenuti proces zapošljavanja. Takođe, postoji predlog da se u oktobru definiše ustupak poslodavcima u smislu smanjenja dela poreza na dohodak, sa tim što bi to bila olakšica na teret poslodavaca", izjavila je ona.
Treća strana pregovora - reprezentativni sindikati - ne odsutaju od predloga da minimalna cena rada treba da dostigne minimalnu potrošačku korpu, koja po obračunu Ministarstva trgovine iz maja iznosi oko 43.700 dinara.
Ipak, generalni sekretar UGS "Nezavisnosti" Miloš Miljković, koji učestvuje u ovim pregovorima, ostaje optimističan oko sutrašnjih pregovora.
Miljković je rekao da su sindikati predložili i da se minimalna cena rada zbog visoke inflacije ispregovara za period od septembra do decembra, a potom da se ispregovara za 2023, ali je taj predlog obijen.
Prema njihovim podacima, minimalna cena rada u Srbiji se isplaćuje za oko 350.000 do 400.000 ljudi, a najčešće je isplaćuje država.
U slučaju da se pregovarači ne dogovore, konačnu reč će dati država do 15. septembra. Ministar finansija Siniša Mali i predsednik Srbije Aleksandrar Vučić ranije su najavili povećanje minimalne zarade na 40.000 dinara.
Minimalna zarada trenutno iznosi oko 35.012 dinara. Iako se često shvata drugačije, prema Zakonu o radu, minimalna cena rada je kategorija koja se uglavnom uvodi u slučaju lošeg poslovanja poslodavca i takav režim isplate je ograničenog trajanja.