Centralnoafrička Republika (CAR) brani svoj stav da im je ruska pomoć potrebna kako bi povratila teritoriju koju su zauzeli pobunjenici, uprkos tvrdnjama o navodnoj odgovornosti za ubistva i pljačku rudnika od strane ruske grupe plaćenika.
U pisanom odgovoru na pitanja Bloomberga, portparol CAR-a, Albert Yaloke Mokpeme, nije potvrdio prisustvo Wagner grupe u toj zemlji. Prema izveštajima Ujedinjenih nacija, kao i tvrdnjama rudara, plaćenici su pobili na desetine ljudi, opljačkali su zajednice, proterali iz doma na hiljade ljudi i preuzeli su veću kontrolu nad područjima rudnika zlata. Međutim, portparol je osporio pomenute tvrdnje i izveštaje.
Umesto toga, izjavio je da su se vojne snage ove zemlje borile protiv pobunjenika zajedno sa nenaoružanim ruskim instruktorima koji su došli u zemlju 2018. godine, nakon dogovora sa vladom Vladimira Putina.
Opširnije
Otvaranje berze u Moskvi samo za prijateljske zemlje
Moskovska berza dozvoljava trgovanje dužničkim hartijama od vrednosti za investitore iz zemalja koje se nisu pridružile sankcijama Zapada.
15.08.2022
Treći mesec deflacije u Rusiji, inflacija najniža od invazije
Inflacija u Rusiji pala je na najniži nivo od invazije na Ukrajinu, treći mesec uzastopno.
10.08.2022
Eksplodirao izvoz Kine u Rusiju, skoro na predratnom nivou
Kineski izvoz u Rusiju se vratio blizu nivoa koji je viđen pre invazije Kremlja na Ukrajinu,
08.08.2022
"Naoružane snage CAR-a, kojima pomažu Rusija i Ruanda, uspele su da proteraju pobunjenike i da povrate značajan deo svoje teritorije i zauzetih rudnika", rekao je Mokpeme, naglasivši pomoć vojnika Ruande. "Imamo pravo da branimo našu zemlju kada je napadnuta".
Zvaničnici UN-a tvrde da su rudnici bili u prvom planu grupe Wagner od njihovog dolaska u zemlju pre četiri godine. Analitičari smatraju da su plaćenici bili ključni za ostanak predsednika Faustina-Archangea Touadera na vlasti.
Prošlog oktobra, radna grupa Ujedinjenih nacija pozvala je vladu Centralnoafričke republike da “prekine sve veze sa privatnom vojskom, a pogotovo sa Wagner grupom”, za koju je navela da zbog upotrebe sile i zločina ubistva, mučenja i silovanja, “krši ljudska prava i međunarodno humanitarno pravo”.
Grupa Wagner, uz punu podršku Kremlja, "iskorišćava nestabilnu situaciju u zemlji kako bi izvršila pljačku i prekršila zakon, a prošla bez kazne, kao što je bio slučaj u Maliju i Centralnoafričkoj republici", izjavio je prošle nedelje američki državni sekretar Antony Blinken u Južnoj Africi.
Iako Kremlj poriče bilo kakvu vezu sa grupom Wagner, US State Department izjavio je u maju da je ova grupa zastupnik ruske vlade, i da pomaže "širenju laži i kršenja ljudskih prava". U izveštaju se navodi da grupa Wagner iskorišćava "previranja kako bi ruska vlada proširila uticaj i dobila javnu podršku".
Nakon što je zapad izolovao Rusiju zbog invazije na Ukrajinu, ona se okrenula jačanju odnosa sa Afrikom. Prošle nedelje ruski ministar spoljnih poslova Sergei Lavrov posetio je Afriku, kao i sedište Afričke unije (AU) u Etiopiji. Nestabilni režimi u Africi su tražili pomoć od Wagner grupe u Libiji, Maliju i Sudanu.
US State Department tvrdi da ugostitelj Yevgeny Prigozhin, koji je dobio nadimak "Putinov kuvar", kontroliše grupu Wagner. On poriče bilo kakvu vezu sa grupom, a njegova kompanija koja obezbeđuje ketering usluge, Concord Group, odbila je da odgovori na pitanja o nedavnim napadima.
Vrhovni sud Evropske unije je u junu odbacio žalbu Prigozhina zbog toga što je bio na listi sankcionisanih povezanih sa građanskim ratom u Libiji, u oktobru 2020. godine. Prigozhin je u žalbi naveo da mu "entitet poznat kao grupa Wagner nije poznat", kao ni "bilo kakva veza" sa tom grupom. Prošlog decembra, EU je sankcionisala grupu Wagner zbog slanja plaćenika u zone konflikta kako bi podstakli nasilje i opljačkali prirodne resurse, kršeći međunarodno pravo.
Mokpeme je porekao prisustvo ruskih plaćenika i njihovo učešće u vojnim operacijama u zemlji. Međutim, zvaničnici UN-a i diplomate ispričali su drugačiju priču u intervjuu za Bloomberg, a to je da su nacionalne trupe zajedno sa ruskim borcima nasumice ubijali rudare i preuzimali rudnike.
"Nasumice ubijeni"
Alnazir Mohamed, koji je pobegao u Sudan, rekao je da je iskopavao zlato u trenutku kada se jedan helikopter spustio na zemlju, a iz njega su izašli strani vojnici koji su otvorili vatru. Međutim, desetine rudara poginulo je tog dana u martu u istočnom delu zemlje, saopštili su Mohamed i još šest svedoka. Oni su takođe prijavili da su u pitanju bili ruski vojnici.
"Ubijali su nasumično i pljačkali, uzimajući sve, imovinu, novac i zlato", rekao je Mohamed (30) u intervjuu prošlog meseca u Njali, u Sudanu.
U podacima lokalnih pobunjenika navodi se da su plaćenici ubili najmanje 100 rudara u periodu između marta i juna. "Njihove snage koriste dronove kako bi proučile oblasti za iskopavanje zlata", rekla je Enrica Picco, viša analitičarka Međunarodne krizne grupe (ICG) i bivša članica panela stručnjaka UN-a za CAR. "Zatim, koriste helikoptere za raspoređivanje vojnika koji nasumice ubijaju rudare koji kontrolišu lokaciju, pljačkaju imovinu i kradu zlato."
Plaćenici nisu jedini koji navodno napadaju civile. Kancelarija UN-a za ljudska prava objavila je prošlog meseca dva izveštaja u kojima su detaljno opisani događaji koji bi mogli da budu zločini protiv čovečnosti, u kojima se govori o napadima na nenaoružane civile.
Plodna zemlja
Nemiri u Centralnoafričkoj Republici traju već duže od dve decenije. Mokpeme je izbegao odgovor na pitanje kako CAR, jedna od najsiromašnijih država, plaća grupu Wagner. Međutim, diplomate, zvaničnici UN-a i analitičari navode da im je vlada odobrila pristup rudnicima kao naknadu. Vlada "dozvoljava grupi Wagner naizgled neograničen pristup kontroli bogatih resursa zemlje, dok sa druge strane podržava nasilje, uključujući silovanje, mučenje, kidnapovanje i masovna ubistva", izjavila je Nathalia Dukhan, istraživač organizacije The Sentry, koja ima dokumentovane navodne incidente grupe Wagner.
Rezerve dijamanta, zlata i uranijuma su dugo privlačile rudare iz regije. Mohamed Zakaria, 35-godišnji rudar iz Sudana, izjavio je da su mnogi stanovnici Sudana došli u CAR kako bi pronašli posao. "Kada smo čuli da je Centralnoafrička repubika država koje je bogata zlatom, otišli smo tamo i počeli sa radom", rekao je Zakaria. "Onda su nas ruski vojnici napali i sve smo izgubili."