POLITIKA
Novi pregovori o carinama u Pekingu?
Evropska unija odlučila je da pošalje zvaničnike u Peking na dodatne razgovore, s ciljem da se pronađe alternativa carinama na električna vozila iz Kine. To saznaje Bloomberg, pozivajući se na izvore upoznate sa situacijom.
Pregovori su usledili nakon što je zvanični Brisel ove nedelje usvojio dodatne carine od čak 35,3 odsto na električne automobile iz Kine, pored postojećih carina od 10 odsto. Ipak, neimenovani izvori tvrde da je dogovor i dalje moguć, čak i sada kada su carine stupile na snagu. Više detalja otkriva novinarka Bloomberga iz Kine.
Opširnije
Vozila na vodonik: tehnologija koja obećava, ali bez infrastrukture ostaje na čekanju
Tehnologija na vodonik pruža rešenje bez emisija, ali prodaja je minimalna.
25.10.2024
Poljuljani Stellantis u pomoć poziva Kineze
Stellantis bi uskoro mogao da se suoči sa štrajkom radnika u Italiji i Sjedinjenim Američkim Državama.
15.10.2024
Nova generacija električnih vozila obećava 1.100 kilometara po punjenju (samo dodajte gorivo)
Električna vozila sa produženim dometom ili EREV, mogu da pređu više od 925 kilometara (600 milja) po jednom punjenju.
18.10.2024
Citroën o potražnji za EV: Možda se približavamo prelomnoj tački
Sajam automobila u Parizu će obeležiti nadmetanje evropskih i kineskih proizvođača, a bitka se vodi oko cena električnih vozila.
14.10.2024
Kina, EU i SAD u vrtlogu tarifa: od EV, preko brendija, do poluprovodnika
Tržišta momentalno reaguju na mere, ali i kontramere najvećih ekonomija, a ovaj put pažnja je usmerena na električna vozila (EV) i žestoka pića.
09.10.2024
BIZNIS
Meta povećava potrošnju na veštačku inteligenciju?
A vodeće američke tehnološke kompanije iz grupe "veličanstvenih sedam" nastavljaju sa objavljivanjem poslovnih rezultata.
Poslednja u nizu je Meta Platforms. Akcije Mete su u elektronskom trgovanje pale za skoro tri odsto, nakon što je kompanija najavila snažno povećanje kapitalnih troškova u narednoj godini. Meta upozorava i da će gubici u odeljenju Reality Labs, koje je fokusirano na veštačku inteligenciju, nastaviti da se povećavaju, nakon što su u trećem kvartalu dostigli 4,4 milijarde dolara.
I Meta i Microsoft su prijavili više prihode od očekivanih, ali su, uprkos tome, njihove akcije pale zbog nižih projekcija u pogledu budućeg profita.
BYD po prihodima pretekao Teslu
Korporativne zarade u fokusu su investitora i u azijskom regionu. Tako su akcije kineskog proizvođača automobila BYD zabeležile pad, iako su kvartalni prihodi prvi put nadmašili prihode američke Tesle. Naime, prihodi BYD-ja porasli su za 24 odsto na 201,1 milijardu juana (28,2 milijarde dolara) u tri meseca zaključno sa septembrom, što je niže od projekcija, ali iznad Teslinih prihoda od 25,2 milijarde dolara u istom periodu.
BERZE
Evropa
Fjučersima evropskih akcija se ovog jutra trguje u crvenom, uoči objavljivanja podataka o nezaposlenosti i inflaciji u evrozoni. Ekonomisti Bloomberga očekuju da je godišnja inflacija ovog meseca skočila na 1,9 odsto sa 1,7 iz septembra.
Podsećamo, evropske berze su jučerašnje trgovanje zaključile gubicima, iako je rast privrede evrozone ubrzao na 0,4 odsto u trećem kvartalu.
Sjedinjene Američke Države (SAD)
I fjučersima američkih indeksa trguje se sa gubicima, nakon što su snažni ekonomski podaci oslabili nade u pogledu smanjenja kamatnih stopa Federalnih rezervi. Naime, američka privreda je u trećem kvartalu rasla po stopi od 2,8 odsto, nakon skoka od tri odsto iz prethodnog kvartala.
Azija
Kada je reč o akcijama u Azijsko-pacifičkom regionu, njima se trguje pretežno u crvenom.
Deonice u kontinentalnoj Kini beleže mešovite rezultate, a u Hongkongu rast vrednosti. Japanski jen je ojačao prema dolaru, nakon što je japanska centralna banka zadržala referentnu kamatnu stopu na dosadašnjem nivou (0,25 odsto).
Takva odluka je usledila usled porasta neizvesnosti u pogledu perspektiva privrede, a nakon što je vladajuća koalicija pretrpela najgori izborni rezultat od 2009. godine.
Cena nafte raste
Nafta je poskupela drugu trgovačku sesiju zaredom pošto su se zalihe sirove nafte u SAD smanjile, dok posmatrači tržišta prate dešavanja na Bliskom istoku. Brent se kupovao za blizu 73 dolara za barel nakon povećanja od dva odsto u sredu, dok je West Texas Intermediate prešao 69 dolara.
Podsetimo, cena nafte je pala početkom sedmice posle udara Izraela na Iran i ponovnog pokušaja da se okonča sukob sa Hezbolahom.