Sedmicu za nama, a slobodno možemo reći i nekoliko proteklih, obeležila je priča o električnim vozilima. Dok električna vozila sa produženim dometom (EREV) u Kini beleže najveći rast zbog mogućnosti da automobili pređe duplo više kilometara po jednom punjenju nego do sada, zahvaljujući motoru sa unutrašnjim sagorevanjem koji isključivo služi tome da automatski puni bateriju ako je potrebno, u Evropi je glavna tema da li će proizvođači sa Starog kontinenta ponuditi jeftinije modele i kada.
Nova generacija električnih vozila, koja obećava 1.100 kilometara po punjenju, u SAD će biti dostupna sledeće godine i lansiraće je upravo Stellantis, koga u Italiji muče štrajkovi nezadovoljnih radnika, a u Srbiji se očekuje početak serijske proizvodnje "fiat grande pande".
Inače, Srbija i Hrvatska, a samim tim i ceo Adria region, pomno prate dešavanja na tržištu e-vozila zbog Stellantisa i njegovih planova globalno, kao i u Kragujevcu, odnosno zbog kompanije Rimac koja u svom novom, modernom kampusu radi na modelima "bugatti" i "nevera" vrednim 2,3 miliona evra.
Dok se Stellantis udružuje sa kineskim startapom Leapmotor, kako bi smanjio troškove, Rimac se pozicionira kao "solo igrač" i regionalni lider koji investira više od 300 miliona evra u svoj novi kampus - pomerajući tako granice čitavog auto-sektora u regionu i šire. Nema sumnje da, konkretno tržište EV, ostaje neiscrpna tema za ulagače - naročito posle odluke EU da uvede tarife na e-vozila iz Kine.
Dodatno, Bloomberg Adria se prethodnih dana bavila time šta kupcima donosi nova generacija električnih vozila, ali i time kakve promene potresaju kladionice, kako sprečiti "burnout" i zašto je tenski turnir Six King Slam zaista spektakl za sebe.
EREV osvaja tržište e-vozila
Ključna prednost i razlika u odnosu na druge EV modele? To što može da pređe više od 925 kilometara po jednom punjenju. Ispostavilo se da je to primarna karakteristika vozila na koju kupci obraćaju pažnju, što je bio slučaj i sa Yuanom (31) iz Šangaja. Prilikom razmatranja kupovine e-vozila, brinulo ga je to da bi mogao ostati bez električnog napajanja tokom vožnje i da će morati da se nosi s komplikacijama oko punjenja.
Stoga je odlučio da proba nešto sasvim novo: električno vozilo sa produženim dometom ili EREV. Šta sve odlikuje ovo vozilo i zašto njegova prodaja čini čak 30 odsto ukupne prodaje plagin hibridnih vozila u Kini - saznajte na LINKU.
Jokić više neće reklamirati kladionice
Kratko i jasno, novi zakoni o tržištu igara na sreću zabranjuju javnim ličnostima reklamiranje. To znači da proslavljeni košarkaš NBA Nikola Jokić, zatim glumci Miloš Biković, Rade Šerbedžija, Andrija Milošević ili pevačica Severina Vučković više neće moći da reklamiraju kladionice. Osim toga, neće biti moguće ni oglašavanje na otvorenim površinama u blizini škola.
Predviđeno je uvođenje novih naknada, ali i podizanje postojećih, a u Ministarstvu finansija ističu da je predviđena i stroža kaznena politika. Ove zakonske izmene će, kažu, imati i svoje finansijske efekte po budžet Srbije. Oblast igara na sreću, gde spadaju i kladionice, regulisaće dva nova zakona: Nacrt zakona o izmenama i dopunama Zakona o igrama na sreću, kao i Zakon o izmenama i dopunama Zakona o oglašavanju.
Zašto je Six Kings Slam tako spektakularan?
Pre svega, ovaj turnir važi za takmičenje sa najvećim nagradnim fondom u istoriji tenisa, što mu svakako daje ekskluzivnost. Održan je u Rijadu (Saudijska Arabija) od 16. do 19. oktobra, kao deo šireg kulturnog i sportskog festivala - Riyadh Season. Dok smo pisali o ovoj temi, Six Kings Slam je tek počinjao i tada je bilo poznato da se za nagradu od šest miliona dolara bore Novak Đoković, Rafael Nadal, Carlos Alcaraz, Daniil Medvedev, Jannik Sinner i Holger Rune.
Međutim, u trenutku pisanja ovog teksta znamo i pobednika - Sinner je bio uspešniji od Španca Alcaraza, rezultatom 6-7 (5), 6-3, 6-3, a Đoković je izborio treće mesto u meču sa Nadalom. Više zanimljivih detalja o Six Kings Slamu, možete saznati na LINKU.
Svakog četvrtog radnika u svetu pogodi sindrom sagorevanja
Svetski dan mentalnog zdravlja obeležen je 10. oktobra, što je bio dodatni povod da Bloomberg Adria detaljnije istraži tzv. burnout, odnosno sindrom sagorevanja na radnom mestu. Konsultantkinja i kreatorka programa "Employee Wellbeing", Sandra Rapo, pokrenula je taj program poučena svojim višegodišnjim iskustvom u korporacijama. Objasnila nam je kako da razlikujemo "klasičan" stres od sindroma sagorevanja, kako da preveniramo sam sindrom i uočimo simptome na vreme. Svoj ugao o ovoj temi za Bloomberg Adriju je otkrio i psiholog Jovan Mihojević.
Sledi
U ponedeljak pratimo godišnji sastanak Svetske banke i MMF-a, dok istražujemo zašto je toliki manjak kadrova u Poreskoj upravi i kako se to može rešiti, budući da borbu protiv sive ekonomije ne mogu voditi kompjuteri i roboti, već ljudi. Donal McGettigan, šef misije MMF-a, koja je boravila u Beogradu prošle sedmice, rekao je da će Vlada Srbije koristiti opsežnu tehničku pomoć MMF za rešavanje kadrovskih izazova u Poreskoj upravi, što je "hitan prioritet u makrokontekstu".
U centru pažnje su i indeksi u Adria regionu, bitcoin, zatim stan na dan, kao koncept koji polako gubi svoj status u Evropi.
Za ponedeljak je planirana i plenarna sednica Evropskog parlamenta u Strazburu, koja traje do 24. oktobra, a u Beogradu će, u prostorijama Poverenika za zaštitu ravnopravnosti, biti potpisivanje Partnerstva za ravnopravnost, povodom početka projekta "Unapređenje ravnopravnosti u oblasti rada i zapošljavanja - Zajednička inicijativa za ravnopravnost na radnom mestu". Više o temama u vezi sa poslom, karijerom i tržištem rada uopšte, možete saznati na portalu Bloomberg Adrije.