Između Srbije i afričke Kraljevine Esvatini u subotu je u Beogradu, razmenjeno šest memoranduma o saradnji, u prisustvu predsednika Srbije Aleksandra Vučića i kralja Msvatija III. Zajednički potencijal za unapređenje privredne saradnje dve strane vide u IKT sektoru, poljoprivredi, energetici, farmaciji, u oblastima hemijske industrije i turizma, kao i na polju visokog obrazovanja i digitalnih veština, poruka je sa današnjeg okruglog stola "Srbija i Esvatini – Inovacija kao pokretač rasta".
Razmenjeni su:
-
Memorandum o razumevanju o saradnji u trgovini i investicijama, a potpisnici su ministar unutrašnje i spoljne trgovine Tomislav Momirović i ministar trgovine Manoba Kumalo;
-
Memorandum o razumevanju o saradnji u oblasti visokog obrazovanja koji su razmenili ministar spoljnih poslova Marko Đurić i ministar obrazovanja Oven Numalo;
-
Memorandum o razumevanju između Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Srbije i nadležnog organa Esvatinija iz oblasti informacionih, komunikacionih tehnologija i veštačke inteligencije, a razmenili su ga resorna ministarka Jelena Begović i ministar informaciono-komunikacionih tehnologija Savana Mazija;
-
Memorandum o razumevanju između Ministarstva turizma i omladine Srbije i Ministarstva turizma i zaštite životne sredine Kraljevine Esvatini o saradnji u oblasti turizma, koji su razmenili resorni ministar Husein Memić i ministar spoljnih poslova Polile Šakantu;
-
Memorandum o razumevanju između Ministarstva informisanja i telekomunikacija Srbije i nadležnog organa Esvatinija o saradnji u oblasti telekomunikacija, poštanskih usluga, digitalnih veština i drugo, koji su razmenili resorni ministar Dejan Ristić i ministar informaciono-komunikacionih tehnologija Savana Mazija;
-
Memorandum o razumevanju između Naučno-tehnološkog parka Novi Sad i Kraljevskog naučno-tehnološkog parka Esvatini i Komisije za komunikacije Esvatinija u oblasti veštačke inteligencije, uključujući velike jezičke modele i generativne tehnologije veštačke inteligencije, a razmenili su ga direktor NTP Novi Sad Srđan Kolaković, direktor Instituta za veštačku inteligenciju Dubravko Ćulibrk, zamenik direktora Univerziteta Evatin Džastis Tvala i direktor Departmana za informatiku Univerziteta Esvatini Andile Metula.
Opširnije
Japanci hoće da ulažu u IT i auto-industriju u Srbiji
Japanske kompanije su zainteresovane i za uvoz srpske zdrave hrane, vina, žestokih pića, mineralne vode i lekovitih čajeva.
17.10.2024
Na šta će Srbija potrošiti 1,58 milijardi evra?
Preduslov za korišćenje fondova iz Plana za rast je poštovanje demokratskih mehanizama, održavanje slobodnih i fer izbora i princip vladavine prava.
16.10.2024
Tržište stanova prikočilo: u Srbiji se sve manje gradi, a i cene sporije rastu
U avgustu izdato 2.578 građevinskih dozvola, što predstavlja smanjenje od čak 10,4 procenata u odnosu na isti period prethodne godine.
15.10.2024
Saznajemo: Victoria's Secret stiže u Srbiju
Svetski poznati brend donjeg rublja Victoria's Secret otvara prvu prodavnicu u Srbiji, i to na površini od oko 400 kvadratnih metara
11.10.2024
Ugovoreno je i organizovanje zajedničkih programa obuke radi razvoja kadrova i razmene iskustava, piše Beta.
Srbija jedna od 50 najvećih svetskih izvoznika tehnoloških proizvoda
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da je Srbija jedna od 50 najvećih svetskih izvoznika visokotehnoloških proizvoda, za šta su zaslužni domaća pamet, obrazovanje i podrška države.
"Zajedničkim radom našeg obrazovnog sistema, vlade, kao i industrije, razvijamo i srpski startap ekosistem koji je dostigao vrednost od jedne milijarde dolara i koji danas obuhvata preko 750 kompanija, od kojih je 40 odsto stvoreno samo u poslednje dve-tri godine", rekao je Vučić na okruglom stolu "Srbija i Esvatini - Inovacija kao pokretač rasta", organizovanom u okviru posete kralja Esvatinija Msvate Trećeg.
Istakao je da mu je drago što je kralj Esvatinija prepoznao značaj naučno-tehnološkog napretka kao kamen temeljac strategije razvoja njegove zemlje, kao što je i Srbija uradila.
"Za kratko vreme smo osnovali četiri naučno-tehnološke i jedan industrijsko-tehnološki park, 23 regionalna inovaciona startap centra, 15 mejkers labova i 14 inovacionih inkubatora", rekao je Vučić, a prenosi Beta.
Srbija je prva zemlja u regionu Istočne i Južne Evrope koja se priključila globalnom partnerstvu za veštačku inteligenciju kojem će predsedavati iduće godine.
"Prvi smo u regionu usvojili razvojnu strategiju u ovoj oblasti još 2019. osnovali istraživačko-razvojni institut za veštačku inteligenciju kao i nacionalnu platformu za veštačku inteligenciju", rekao je predsednik Srbije.
Srbija, po njegovim rečima, prihvatanjem novih tehnologija i razvijanjem sistema obrazovanja koji je stavljen u funkciju potreba nacionalne ekonomije gradi bolju budućnost za sve njene građane.
Kralj Esvatinija Msvati Treći rekao je da je današnji forum važan jer ima za cilj proširenje investicionih mogućnost između dve zemlje.
Pozvao je srpske investitore da kroz direktna ulaganja u Esvatini i zajedničkom saradnjom šire poslovanje i jačaju saradnju dve zemlje.
"Esvatini se pozicionirao da bude konkurentno proizvodno tržište u južnom delu Afrike. Mi imamo velika interesovanja za određene prioritete u okviru kontinentalnih tržišta na afričkom kontinentu i Srbija to može da iskoristi sa Esvatini kao bazom", rekao je Msvati Treći. To, kako je dodao, obuhvata automobilsku industriju, farmaceutsku industriju, vrednosne lance, prehrambeni sektor i druge industrijske sektore.
Prema podacima Privredne komore Srbije spoljnotrgovinska razmena između Srbije i Esvatinija je prošle godine iznosila 113.200 dolara, pri čemu je izvoz bio 1.100 dolara, a uvoz 112.000.
Srbija je u Esvatini najviše izvozila pribor za električne mašine za štampanje, a najviše uvozila voće, plastiku i šećer.
Predsednik Privredne komore Srbije (PKS) Marko Čadež izjavio je da je poseta kralja Msvatija III i delegacije te zemlje veoma važna za Srbiju jer otvara nove perspektive. On je na okruglom stolu rekao da je Afrika kontinent prijateljstva i poštovanja, odnosno kontinent budućnosti i rasta globalne privrede.
Takođe je naglasio da je današnji forum veoma bitan za Srbiju, ne samo zbog tržišta koje Esvatini predstavlja za našu zemlju, već i zbog zajedničke saradnje sa više od 50 afričkih zemalja do kojih možemo da dođemo kroz zajedničke projekte. "Imamo dosta predloga šta možemo da radimo zajedno, počev od naših rudarskih instituta koji mogu i te kako da pomognu našim prijateljima, pa do poljoprivrede, poljomehanizacije, kao i hemijske industrije", kaže predsednik PKS.
Dodaje i da su neke kompanije poput Galenike, Eliksira za veštačka đubriva i biocide, pa do onih koje se bave dezinfekcijom i prečišćavanjem voda iz Srbije, već pokazale interes za saradnju. Prema njegovim rečima, Esvatini ulaže velike napore da njihova poljoprivreda od primarne proizvodnje dođe do komercijalne i zbog toga kompanije iz Srbije, posebno one koje se bave sistemima za navodnjavanje i poljoprivrednom mehanizacijom, mogu da im budu korisne.
(Ažurirano kroz ceo tekst.)