Centralna banka ove nedelje je rešila da zadrži postojeće nivoe troškova zaduživanja, nakon što je inflacija posle julskog skoka zabeležila stagnaciju u avgustu, a podaci za septembar još se čekaju. Bloomberg Adria analizirala je i kako evropske kamate utiču na građane u Srbiji, ali i donela priču o pogonu za reciklažu automobila u Krnješevcima.
A šta je predsednika uprave Nove Ljubljanske banke nedavno nateralo na suze? Saznajte u nastavku. Donosimo vam pet stvari koje treba da znate ovog petka.
NBS podelila analitičare i zadržala iste kamate
Odluka Narodne banke Srbije (NBS) o monetarnoj politici ponovo je podelila mišljenja analitičara, koji su dali skoro jednake šanse za to da referentna kamatna stopa ostane nepromenjena i da padne za 25 baznih poena.
Centralna banka, koja je u svoje monetarno popuštanje krenula u junu, odlučila je da ipak napravi pauzu i ne dira cene zaduživanja. Referentna kamatna stopa tako i dalje iznosi 5,75 odsto, a kamatne stope na depozitne i kreditne olakšice ostale su na 4,5 i sedam odsto.
NBS ostaje pri svojim ranijim projekcijama da će inflacija do kraja godine usporiti na oko četiri odsto, nakon čega će nastaviti da se kreće ka srednjoj vrednosti ciljanog raspona NBS od tri odsto.
Kako ECB utiče na rate stambenih kredita u Srbiji?
Potezi Evropske centralne banke (ECB) veoma utiču na cenu kredita indeksiranih u evrima u Srbiji. Tako je rata stambenog kredita vrednog 220.000 evra od juna, kada je ECB počela da smanjuje kamate, sada niža za oko 85 evra.
Analitičari Bloomberg Adrije obračunali su na primeru ovog stambenog kredita kako se i koliko smanjenje referentnih kamatnih stopa ECB odražava na bankarske pozajmice u Srbiji. S obzirom na to da se od oktobra 2023. primenjuje odluka NBS o maksimalnom iznosu kamate na stambene kredite koja ne može da pređe 4,08 odsto, a koja važi do kraja ove godine, uzeli smo primer kredita većeg od 200.000 evra jer se ovo "zamrzavanje" stope odnosi na pozajmice ispod te vrednosti.
Kod stambenog kredita od 220.000 evra koji je podignut pre osam godina, rata bi u oktobru 2024. iznosila oko 1.530 evra, odnosno bila bi manja za 60 evra nego što je iznosila u maju ove godine pre nego što je ECB krenula sa popuštanjem monetarne politike. Detaljnije o ovoj računici pročitajte na LINKU.
Višemilionski projekat reciklaže smanjiće 3.200 tona automobilskog otpada godišnje
Prosečan automobil tokom vožnje godišnje ispusti oko 4,6 tona ugljen-dioksida. Međutim, ni nakon korišćenja problemi ne prestaju, jer stari automobili ispuštaju otrovne supstance koje zagađuju tlo i vodu. Umesto da postanu dugoročan ekološki problem, reciklažom se mnogi delovi tih vozila mogu ponovo koristiti kako bi se stvorili novi materijali.
Evropska unija aktivno promoviše reciklažu automobila kroz Direktivu o vozilima na kraju životnog veka, koja postavlja ciljeve za ponovno korišćenje, reciklažu i oporavak vozila. U skladu s tim, sve je više pogona za reciklažu automobila koji doprinose smanjenju njihovog negativnog uticaja na životnu sredinu. Nedavno je otvoren jedan takav pogon u Srbiji, a plan je da se stečeno znanje iz ovog projekta prenese i na druge zemlje u regionu.
Kompanija Steel Impex otvorila je pogon u Krnješevcima, čime je učinjen značajan korak ka unapređenju ekološke prakse u Srbiji. Ovaj industrijski park, pod nazivom "Refine by Steel Impex", predstavlja inovativno rešenje za smanjenje automobilskog otpada, omogućavajući reciklažu čak 80 do 90 procenata delova vozila. Ova investicija vredi 4,5 miliona evra, a Ana Mitić Radulović, analitičarka za cirkularnu ekonomiju u UNDP-u Srbija (United Nations Development Programme) kaže da sa kapacitetom za obradu od 3.200 tona godišnje, ovaj pogon može da obradi približno osam odsto ukupnog automobilskog otpada u Srbiji.
Brodnjak: Kanula mi je suza kada smo konačno ušli na hrvatsko tržište
Nova Ljubljanska banka (NLB) vratila se u Hrvatsku. Ne kako su oni želeli, ali "suze su krenule, suze ponosa", rekao je za Bloomberg Adriju predsednik uprave NLB Blaž Brodnjak, koji je govorio kao panelista na hrvatsko-slovenačkom forumu Tržišta kapitala 2024. godine.
Nakon 33 godine, banka je ponovo prisutna na tom tržištu kao nova vlasnica kompanije za lizing Croatia Mobil Leasing. Brodnjak veruje da je došlo vreme da NLB prodre u Hrvatsku punim kapacitetom, a ne samo s lizingom kao što je trenutno slučaj, ali ukazuje na to da je svestan kompleksnosti situacije.
Osvrnuo se i na propali pokušaj ulaska u Hrvatsku preuzimanjem Addiko Banka. "Nije uspela ta ponuda u tom trenutku. Videćemo kako će se narednih meseci i godina razvijati ta priča. Ostalim investitorima želim uspeh i to je sve što u ovom trenutku mogu reći.
Sledi...
Predsednik Turske Recep Tayyip Erdoğan danas će biti u poseti Srbiji, gde će se sastati sa srpskim političkim vrhom i prisustvovati potpisivanju više sporazuma i Biznis forumu.
Nemačka i Rusija objaviće nove podatke o inflaciji, a JPMorgan i Wells Fargo če izvestiti o svojim zaradama.
Biće proglašen dobitnik Nobelove nagrade za mir.
Na portalu Bloomberg Adria ekskluzivno čitajte o dolasku Victoria's Secreta u Srbiju. Donosimo vam listu omiljenih polovnih automobila naših vozača, objašnjavamo zašto bi klimatske promene mogle da nas vrate u kamene kuće i zemunice i šta nam govori razorna snaga uragana Milton.