Podaci Republičkog zavoda za statistiku pokazali su prethodnog dana da je srpskoj industriji u prvih osam meseci išlo nešto bolje nego u istom periodu prošle godine. Međutim, ostaje pitanje kako će se privreda izboriti sa padom privredne aktivnosti u Nemačkoj i Kini, jer ni najvećem trgovinskom partneru Srbije ni najbitnijem igraču u rudarskoj industriji ne cvetaju ruže.
Statistika je takođe pokazala da privredna grana koja je prošle godine bila najprofotabilnija, srpska maloprodaja, poslednjih meseci gubi zamah. To se poklapa sa skokom inflacije u julu i otpornošću inflacije u avgustu, uz blago poskupljenje hrane. U međuvremenu, država je ponovo rešila da obuzda cene u marketima kroz akciju "Najbolja cena", pa se očekuje da će septembarski izveštaj o maloprodaji pokazati veći rast.
Poslanici Srbije su usvojili rebalans budžeta za 2024. godinu, a OVDE pročitajte gde će otići najviše novca.
U nastavku su pet najvažnijih vesti koje danas treba da znate.
Kinezi zidaju cene stanova u Boru, elektronika u Nišu, a EXPO u Beogradu
Da je neko pre deset godina rekao da će jednog dana cene stanova najviše rasti na jugu i istoku Srbije, a da će u Beogradu tražnja za stanovima da se pomeri ka periferiji i u Surčinu procveta prodaja, niko mu verovatno ne bi poverovao.
Ali to se obistinilo u prvoj polovini ove godine: eksploatacija bakra i zlata u Boru i strane kompanije elektronske industrije u Nišu dali su snažan impuls rastu prodaje i cena stanova u tim gradovima, a u Beogradu je zbog EXPO 2027 eksplodiralo tržište nekretnina u zaleđu aerodroma.
Prema preliminarnoj proceni Republičkog geodetskog zavoda, vrednost tržišta, odnosno količina novca upotrebljena za kupovinu svih nepokretnosti u Surčinu je porasla za 100 odsto u prvoj polovini godine u odnosu na isti period prethodne. Broj kupoprodaja porastao je za oko 18,8 odsto, otkriva za Bloomberg Adriju Ivana Štrbac, šefica Odeljenja za procenu nepokretnosti Republičkog geodetskog zavoda.
Više o cenama stanova u Boru i Nišu pročitajte OVDE.
Stigla ponuda za Messer Tehnogas, cena veća za 25 odsto
Proizvođač i distributer tehničkih i medicinskih gasova Messer Tehnogas mogao bi da napusti Beogradsku berzu ako druga ponuda za otkup akcija bude uspešnija od prve, a ovaj put je majka firma spremna da plati 31.250 dinara po akciji.
Nemački Messer SE & Co. KgaA, koji je za akcije kompanije listirane na Beogradskoj berzi ranije ove godine ponudio 25.000 dinara po komadu, uspeo je da otkupi samo 3,51 odsto kapitala. Nemačka kompanija želi da otkupi 14,4 odsto akcija koje još ne poseduje, a ponuda traje do 28. oktobra, pokazuje podnesak Beogradskoj berzi.
Cena akcija kompanije je nakon objavljivanja namere preuzimanja u nekoliko nedelja skočila sa 25.500 na 35.500 dinara, a nakon toga se neko vreme kretala oko 31.000 dinara. Nakon objavljivanja ponude cena je skočila na 33.000 dinara. Ako bi nemačka firma uspela da preskoči prag od 90 odsto kapitala, stekli bi se zakonski uslovi za sprovođenje prinudnog otkupa deonica.
Da li su platne kartice bezbedne: kupovina na internetu vredna 68 milijardi dinara
U Srbiji se sve više koriste platne kartice za plaćanja robe i usluga putem interneta. Vrednost takvih transakcija samo za prvih šest meseci ove godine iznosila je 68,1 milijardu dinara. Nažalost, sa većim korišćenjem platnih kartica povećava se i njihova zloupotreba, što potvrđuje i Narodna banka Srbije.
Na njenu adresu je od početka ove godine (do polovine septembra) pristiglo 268 pritužbi korisnika u vezi sa zloupotrebom kartica za plaćanje, dok ih je u prošloj godini bilo 149, a 2022. godine samo 48.
U centralnoj banci naglašavaju da su u više navrata ukazivali korisnicima da budu obazrivi prilikom korišćenja kartica. Tom prilikom navodili su primere prevara kao što su korišćenje platnih kartica za plaćanja na internetu, prevare putem digitalnog novčanika, lažne ankete kada se od korisnika zahteva dostavljanje određenih podataka i slično.
Kinezi u pohodu na Srbiju: raste broj turista i avio-linija
Kineski turisti dospeli su na četvrto mesto po broju stranaca koji su posetili Srbiju u prvih osam meseci ove godine. Očekuje se da će brojevi samo da rastu budući da dve države imaju bezvizni režim i da postoje tri direktne avio-linije između Beograda i kineskih gradova, a najavljuje se i četvrta.
Srbija tradicionalno neguje dobre odnose sa Kinom, što je posebno "začinjeno" dvema važnim odlukama donetim ove godine: prva je potpisivanje Sporazuma o slobodnoj trgovini, a druga se odnosi na uspostavljanje direktnih letova od Beograda do Guangdžoua, čime Air Serbia širi svoje poslovanje na tom tržištu.
Sledi...
Na našem portalu danas pročitajte zbog čega banke ne odobravaju stambene kredite za vikendice i kako možete da ih kupite ako nemate gotovinu. Pošto je danas Međunarodni dan starih, istraživali smo ko u regionu najduže radi, a ko ima najveću penziju.
U Ženevi se obeležava 70 godina od osnivanja Evropske organizacija za nuklearna istraživanja CERN, čemu će prisustvovati i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
U Briselu novi generalni sekretar NATO-a Mark Rutte preuzima dužnost od Jensa Stoltenberga, koji završava mandat. Japanski parlament bira novog premijera posle internog glasanja stranaka. U Pekingu se obeležava 75. godišnjica Kineske komunističke partije, koja se slavi kao nacionalni praznik.
Osnivač Vikiliksa Julian Assange će održati govor u Savetu Evrope.
Republički zavod za statistiku objavljuje bruto domaći proizvod za 2023. godinu. Eurostat objavljuje preliminarne podatke o inflaciji za septembar.