BIZNIS
Sastanak predstavnika Commerzbanka i UniCredita
Prvi sastanak predstavnika nemačkog Commerzbanka i italijanskog UniCredita održaće se u petak, sudeći prema jučerašnjim najavama novoimenovane izvršne direktorke Commerzbanka Bettine Orlop. To će biti prvi susret otkako je UniCredit početkom ovog meseca počeo da povećava svoj udeo u nemačkom kreditoru, izjavila je Orlop.
Commerzbank je u četvrtak objavila da nastoji da ojača podršku investitora, nakon što je UniCredit preuzeo 21 odsto udela i najavio mogućnost potpunog preuzimanja.
Opširnije
Kina uliva kapital od 142 milijarde dolara u najbolje banke u zemlji?
Kina uliva 142 milijarde dolara u najbolje banke u zemlji, što je odluka vlade predstavljena ove nedelje.
26.09.2024
Turska u BRIKS-u: šta nameravaju sultan Erdogan, carević Putin i car Si?
Ekonomista Katja Zajc Kejžar: EU je prirodni trgovinski partner Turske, ali Turska traži nova tržišta.
26.09.2024
Šta dosad znamo o Commerzbanku i UniCreditu: kako ta veza utiče na ceo blok?
UniCredit SpA je 23. septembra povećao svoj udeo u Commerzbanku na 21 odsto.
25.09.2024
Da li je Kina posegla za finansijskom bazukom usred ekonomskog usporavanja?
Monetarne vlasti su snizile i kratkoročne referentne kamatne stope za 0,2 odsto.
24.09.2024
Podsećamo i da je nemački kancelar Olaf Scholz osudio "neprijateljski" potez UniCredita prema Commerzbanku, pri čemu stav Nemaca ostaje da se "bolje slažu sa Francuzima nego s Italijanima" po ovom pitanju. Više o protivljenju nemačke vlade preuzimanju Commerzbanka, saznajemo od novinara Bloomberga Stevena Aronsa.
POLITIKA
Prepirke između EU i SAD
SAD su poručile Evropskoj uniji da će dodati 20 milijardi dolara zajmu koji Grupa sedam planira da dodeli Ukrajini, ukoliko EU promeni svoja pravila o produžavanju antiruskih sankcija. Čak i ako EU ne izmeni važeća pravila, SAD će i dalje učestvovati u planiranom paketu vrednom 50 milijardi dolara, ali će priložiti manju sumu novca. To kažu neimenovani izvori za Bloomberg. SAD inače već duže uslovljavaju EU da produži period za obnavljanje antiruskih sankcija sa šest na 36 meseci.
Najnovija vest je i da je Izrael obezbedio 8,7 milijardi dolara američke pomoći u vojne svrhe, a taj paket uključuje: 3,5 milijardi dolara za osnovne ratne nabavke i 5,2 milijardi dolara za sisteme protivvazdušne odbrane.
Okršaj Kamale Harris i Trumpa zbog Ukrajine
Nakon što je bivši američki predsednik Donald Trump kritikovao ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog zbog nepostizanja dogovora o okončanju rata u Ukrajini, oglasila se i potpredsednica SAD Kamala Harris. Ona je optužila Trumpa da pokušava da izvrši pritisak na Ukrajinu u pregovorima sa Putinom o okončanju rata.
Pogubni uragan pogodio Floridu
Uragan Helene pogodio je zapadnu obalu Floride, donoseći opasne vetrove i preteći da izazove smrtonosne poplave u nekoliko američkih saveznih država. Reč je o najsnažnijem uraganu koji je ikada pogodio područje Floride, a koji spada kategoriju 4, što podrazumeva udare vetra jačine 225 kilometara na sat. Procene su da bi ukupna šteta mogla dostići čak 15 milijardi dolara.
BERZE
Evropa
Fjučersima na evropske akcije se u petak ujutru trguje pretežno u zelenom, uoči objavljivanja podataka o poverenju potrošača u evrozoni. Evropske berze su trgovanje u četvrtak zaključile dobicima, podstaknute rastom deonica u nekoliko sektora: rudarstvu, proizvodima za domaćinstvo, modi.
Takođe, na taj rast su uticale akcije na azijsko-pacifičkim tržištima, gde je hongkonški indeks Hang Seng napredovao 4,16 odsto - najviše od maja, indeks kontinentalne Kine CSI 300 je takođe sedmi dan zaredom zabeležio napredak, a japanski Nikkei 225 popeo se za 2,79 odsto.
Panevropski indeks Stoxx 600 porastao je 1,18 odsto oko 15.43 po londonskom vremenu, pri čemu su i mnogi drugi sektori bili u zelenom. Evidentan je bio rast u rudarstvu i oblasti proizvoda za kuću, za po 4,2 odsto. Tehnologija je odskočila 3,4 odsto, a nafta i gas su skliznuli 2,9 odsto.
SAD
Fjučersima na američke indekse se u petak ujutru trguje mešovito, mada su u četvrtak bili u zelenom, nakon što su revidirani podaci pokazali da je američka ekonomija u boljem stanju nego što se prvobitno očekivalo.
BBDXY:IND
Bloomberg Dollar Spot
1.224,44 USD
+3,388 +0,28%
cena na otvaranju
1.221,22
prethodna cena na zatvaranju
1.221,05
ovogodišnja zarada
0,8638893%
dnevni raspon
1.221,07 - 1.224,97
raspon u 52 nedelje
1.206,93 - 1.281,01
Zabeležen je pad u broju zahteva nezaposlenih za novčane naknade, što i dalje ukazuje na otpornost tržišta rada. Naime, inicijalni zahtevi za nezaposlene za nedelju koja se završava 21. septembra iznosili su 218.000, što je smanjenje od 4.000 u odnosu na prethodni period i nešto bolje od procene Dow Jonesa od 223.000. Kontinuirana potraživanja porasla su na 1.834 miliona, nešto ispod prognoze FactSeta.
Bruto domaći proizvod SAD je, posmatrano godišnje, porastao tri odsto u drugom kvartalu, prema poslednjem od tri očitavanja Ministarstva trgovine. To je bilo u skladu sa očekivanjima tržišta.
Kada je reč o globalno i krucijalnoj sirovini - nafti, stvari u petak stoje ovako: brent za novembarsko poravnanje pao je 0,3 odsto na 71,42 dolara za barel u 11.51 u Singapuru, a WTI za isporuke u novembru je skliznuo 0,2 odsto na 67,52 dolara. Kako se navodi, mogući skok zaliha od OPEC-a, Saudijske Arabije i Libije gura naftu prema dubljem nedeljnom gubitku.
"Novi sporazum između istočne i zapadne administracije Libije mogao bi značiti da se u bliskoj budućnosti na tržište vrati više od 500.000 barela dnevno", rekao je za Bloomberg Han Zhong Liang, investicioni strateg u Standard Chartered Plc.
Azija
Akcije u Azijsko-pacifičkom regionu povećale su rast, jer je apetit za rizikom na finansijskim tržištima dodatno porastao, na krilima stimulativnih mera Kine. Tako je kineski referentni indeks CSI 300 na putu da registruje najveći nedeljni rast od 2008. godine, nakon što su zvaničnici obećali da će povećati fiskalnu podršku i stabilizovati sektor nekretnina. Istovremeno, vodeći indeks tehnoloških akcija u Hongkongu dostigao je najviši nivo u poslednjih godinu dana.
- Ažurirano kroz ceo tekst.