Televizijske kuće suočavaju se sa globalnim porastom ilegalnog striming prenosa sportskih događaja uživo, što ih lišava potencijalnog prihoda desetine milijardi dolara, a čini se da su prilično nemoćni da to spreče.
Neovlašćeno emitovanje može biti privlačno onim obožavaocima sporta koji nemaju novca (ili ne žele da ga daju), a hoće da gledaju skupe događaje bez plaćanja pretplate. Međutim, veliki deo tog novca inače bi se vratio samim ligama, pa piratski prenosi, zapravo, izvlače novac iz klubova koje ti navijači podržavaju.
Piraterija sportskih prenosa postoji još od 1980-ih godina, kada su hakeri pronašli načine za pristup šifrovanim prenosima sportskih događaja na kablovskoj televiziji. Ono što se promenilo jeste koliko je ta praksa raširena - i normalizovana - otkako se sportski prenosi prebacuju na internet.
Opširnije
Federer o novim planovima za Lejver kup: tiče se žena, ali i drugih tržišta
Na Lejver kupu, turniru koji je osnovao Roger Federer 2017, ubuduće bi mogle da učestvuju i žene.
20.09.2024
Zašto padel postaje sve luksuzniji
Padel je za kratko vreme doživeo vrtoglavu popularnost, kako u profesionalnim ligama, tako i rekreativno, posebno među bogatašima
27.05.2024
Everton preuzima vlasnik fudbalskog kluba Roma
Američki milijarder Dan Friedkin i vlasnik Evertona Farhad Moshiri postigli su dogovor o preuzimanju tokom vikenda.
23.09.2024
Digitalna (r)evolucija na Euru 2024: Kako tehnologija menja fudbal
Evropsko prvenstvo u fudbalu Euro 2024 završeno je pobedom Španije u finalu.
15.07.2024
Google pretraga donosi mnoštvo piratskih prenosa dostupnih uz nekoliko klikova, a striming platforme se naširoko reklamiraju na društvenim mrežama, ostavljajući utisak legitimnosti, i dopiru do publike koja, inače, ne bi razmišljala o kršenju zakona gledajući svoj omiljeni tim. Neke od kvalitetnijih ilegalnih usluga čak imaju i sopstvenu korisničku podršku.
Rezultat je da emiteri gube čak 28 milijardi dolara potencijalnog godišnjeg prihoda, prema studiji Synamedije, koja prodaje alate za borbu protiv piraterije, i medijske istraživačke kompanije Ampere Analysis. Gotovo svaki sport je pogođen, uključujući fudbal, kriket, boks i Formulu 1.
Kako funkcioniše piraterija u sportu
Uopšteno govoreći, sportska piraterija funkcioniše tako da uhvati legitiman strim i ponovno ga emituje na drugom sajtu, bez dopuštenja nosioca prava emitovanja. Neki pirati koriste platforme društvenih medija kao što su X, TikTok i YouTube, koje imaju mogućnost prenosa uživo, dok drugi koriste veb-stranice postavljene za tu svrhu.
Neki pirati nude modifikovane verzije malih uređaja poznatih kao dongle, koji se priključuju na TV kako bi se omogućio pristup raznim striming uslugama. Iako su dongle same po sebi obično legalne, mogu se reprogramirati da daju pristup piratskom sadržaju.
Pirati zarađuju ili prodajom reklama ili naplaćivanjem pretplatničkih naknada koje su niže od onih koje daju legitimni pružaoci usluga kao što su Sky, Paramount+, Discovery+ ili Dazn.
Koliko dugo ovo traje
Cameron Andrews, rukovodilac odeljenja za borbu protiv piraterije u sportskom emiteru beIN sa sedištem u Kataru, kaže da je industrija prvi put postala svesna da se veliki deo njenog sadržaja ilegalno gleda onlajn početkom prošle decenije. Tada je ponuda bila inferiorna u odnosu na stvarnu ponudu.
"Kvalitet je bio loš, bilo je bafera, i razmišljanje je išlo u pravcu: 'srećno ako želite da gledate sport sa tim nivoom kvaliteta'", rekao je Andrews.
Od tada se kvalitet ilegalnih prenosa poboljšao, a broj piratskih prenosa sportskih događaja je eksplodirao - porastao je za 30 odsto u 2022. u svim zemljama Evropske unije, prema studiji Kancelarije za intelektualno vlasništvo EU. Nedavni porast piraterije podudara se sa porastom pretplatničkih naknada za usluge striminga, što je dovelo do toga da potrošači budu selektivniji u odabiru broja pretplata.
Zašto je pirateriju u sportu tako teško iskoreniti
Tehnike razvijene za otkrivanje piratskih filmova, TV emisija i muzike na internetu ne rade tako efikasno za sadržaj uživo. Unapred snimljeni sadržaj, kao što je film, može se automatski detektovati pomoću tehnologije digitalnog prepoznavanja, bilo putem onlajn platforme u trenutku kada neko pokušava da ga prenese ili od nosioca autorskih prava pomoću alata za skeniranje interneta. To može omogućiti platformama kao što je YouTube da blokiraju prenos pre nego što se dogodi ili omogućuje nosiocu autorskih prava da pronađe piratski sadržaj i podnese pravni zahtev za njegovo uklanjanje.
Ova vrsta tehnologije prepoznavanja ne radi sa događajem uživo - osim ako se taj događaj već ne prenosi putem legitimnog kanala emitera na platformi društvenih medija, jer ne postoji unapred snimljena emisija s kojom bi se mogao uporediti. Pravni postupak uklanjanja može trajati nekoliko sati, ako ne i duže, a do tada je događaj već završen.
Štaviše, kada se nezakoniti lajvstrim ugasi, piratu je relativno lako da postavi novi na novom serveru, što dovodi do igre mačke i miša.
Koje su loše strane gledanja ilegalnih strimova
Neke ilegalne stranice za striming mogu da zaraze računare malverom. Osim toga, iskustvo gledanja može biti lošije, s lošijim kvalitetom slike ili nametljivijim reklamama.
Da li je reč samo o novcu
Ne. Postoje drugi razlozi zašto se ljubitelji sporta okreću ilegalnim stranicama za striming. Neke nude praktičnu "jednostavnu trgovinu" za sadržaje, uključujući sport i filmove koji dolaze iz niza legitimnih pretplatničkih striming usluga. Nekada, jedini način na koji navijači mogu da gledaju utakmice uživo jeste putem piratskih strimova. To je slučaj s utakmicama Premier lige subotom posle podne u Ujedinjenom Kraljevstvu, čiji je prenos uživo zabranjen od 1960-ih godina, kako bi se povećala posećenost na terenu na utakmicama nižih liga.
Šta se preduzima u vezi s ilegalnim prenosom sporta
Američka policija zaplenila je nekoliko domena za prenos sportskih sadržaja uživo u avgustu. Engleska Premier liga pokrenula je privatnu tužbu protiv grupe koja je prodavala jeftine pretplate, što je rezultiralo zatvorskom kaznom za pet osoba u maju 2023. godine.
U Francuskoj je regulator ARCOM blokirao 200 stranica od početka sezone Lige 1, prema beIN-u, jednom od dva emitera francuskog fudbala uživo.
Platforme X i YouTube, u vlasništvu Googlea, Facebook i Instagram u vlasništvu Meta Platforms Inc. i ByteDance Ltd. koji poseduje TikTok, rekli su da uklanjaju neovlašćene sportske prenose uživo kada saznaju za njih. Iz X-a kažu da su uspeli da smanje pirateriju u prenosu uživo tokom poslednjih meseci - i to ograničavanjem mogućnosti emitovanja na premijum račune. Međutim, televizijske kuće zahtevaju da ove platforme učine više u sprovođenju zakona o autorskim pravima.