Franšizno poslovanje se pokazalo kao veoma dobra prilika za investiranje novca, jer je rizik od poslovnog neuspeha u započinjanju poslovanja znatno niži od onog koji se javlja kod samostalnog preduzetništva.
Statistički podaci pokazuju da više od 90 odsto franšiza opstane tokom prvih pet godina rada, dok tokom istog perioda samostalni ulazak u preduzetništvo preživi u 20 odsto slučajeva. Ono što ovaj način poslovanja čini pouzdanim jeste to što je davalac franšize uvek tu da pomogne i nudi znanje i iskustvo koje stekao gradeći određeni brend. Prepoznatljivost brenda koji nudi franšizu takođe doprinosi uspešnosti poslovanja, i to je nešto što kupcu garantuje kvalitet.
Tokom 2023. godine u Srbiji je poslovalo ukupno 220 franšiznih koncepata, a 80 procenata su strani brendovi, koji imaju 3.550 maloprodajnih objekata i zapošljavaju više 23.500 ljudi, pokazuje poslednje nezvanično istraživanje Privredne komore Srbije (PKS), u okviru koje postoji Centar za franšizing.
Opširnije
McDonald's pristao da otkupi svojih 225 restorana u Izraelu
McDonald’s je pristao da preuzme svoje restorane u Izraelu od kompanije Alonyal Ltd., koja se nalazi u tom franšiznom sistemu.
05.04.2024
Analiza BBA: McDonald's i KFC dominiraju u Adria regionu
Novi izveštaj analitičkog tima Bloomberg Adrije fokusirao se na franšize brze hrane u regionu.
18.04.2023
Kozmetički bum: Srbija beleži rekordan izvoz krema i parfema
Izvoz kozmetičkih proizvoda iz Srbije nastavio je da raste. Ukoliko se ova dinamika zadrži, u 2024. izvoznici kozmetike postaviće nove rekorde.
13.08.2024
Školovanje po dualnom modelu sve popularnije, 85 odsto mesta popunjeno
Rezultati upisa u školsku 2024/2025. po dualnom modelu obrazovanja pokazuju da se sve veći broj učenika opredeljuje za takav način školovanja.
24.07.2024
Privreda Srbije traži da učenik prvo bira kompaniju pa školu
Srpska preduzeća nezadovoljna trenutnim sistemom dualnog obrazovanja, od kojeg, kako kažu, imaju više troškova nego koristi.
09.08.2024
Podaci PKS pokazuju da je u našoj zemlji franšizing kao poslovni koncept najviše bio zastupljen u sektoru usluga, i to uglavnom u ugostiteljstvu, zatim u sektoru nekretnina, turizma, hotelijerstva, kao i u uslugama održavanja. U poslednjih nekoliko godina došlo je i do rasta franšiza koje se odnose na edukaciju dece, kao što je razvoj mentalne aritmetike, IT sposobnosti i slično.
"Svest o prednostima i mogućnostima franšiznog poslovanja u Srbiji i dalje nije na nivou na kojem bi trebalo da bude u poslovnim krugovima i primetan je nedostatak znanja o franšiznom poslovanju, za razliku od naših suseda. Svakako smo uočili da je došlo do povećanog interesa srpskih firmi koje su franšizing prepoznale kao uspešan modalitet širenja prodajne mreže", kaže za Bloomberg Adriju Marica Vidanović iz Privredne komore Srbije.
Ona navodi da je PKS pokrenula inicijativu za stvaranje pravnog okvira za regulisanje franšize i registracije takve vrste poslovanja, s obzirom na to da u Srbiji ne postoji nijedan zakon koji reguliše franšizno poslovanje.
"Na temu razvoja franšizinga u Srbiji, postoji nekoliko činilaca koje treba unaprediti ili uvesti. Na primer, banke nisu zainteresovane za franšizno poslovanje, tj. ne odobravaju posebne franšizne kredite. Preduzetnici nerado prihvataju ovaj način rasta iz straha od krađe intelektualnog vlasništva, a mali preduzetnici takođe, imaju strah od konkurencije. Primećen je i nedostatak stručnog kadra za franšizno poslovanje kada su u pitanju pravna i ekonomska pitanja, a trebalo bi unaprediti i podršku za razvoj ove oblasti od strane institucija i države", kaže Vidanović.
Kako bi se unapredilo franšizno poslovanje u Srbiji, Privredna komora je dobila preporuku od Evropske franšizne federacije i Svetskog franšiznog saveta da se osnuje nacionalna franšizna asocijacija koja bi delovala na ovom polju.
Bogi Cvetković je vlasnik dve franšize Mobile Outfitters Srbija i Vendo Box, a ovim vidom poslovanja počeo je da se bavi 2017. godine kada je od Amerikanaca kupio franšizu za Mobile Outfitters. Osim prava na prodaju njihove franšize u Srbiji dobio je licencu i za Bosnu i Hercegovinu i Hrvatsku. Mobile Outfitters izrađuje zaštite za mobilne telefone, tablete, pametne satove, laptopove, konzole... Zaštitna folija se seče posebnim aparatom na licu mesta i prema dimenzijama uređaja za koji se koristi.
S obzirom na to da se tržište radne snage menja i da je sve teže doći do radnika, Cvetković je, kako kaže, odlučio da otkupi još jednu uspešnu franšizu ovoga puta od Mađara. U pitanju je brend Vendo Box, a reč je o prodavnicama u kojima su smešteni vending aparati u kojima se nalaze grickalice, pića, kafa. U istom prostoru u Prizrenskoj ulici u Beogradu, pored aparata nalazi se bankomat i paketomat, pa pored kupovine kafe ili pića, mušterije mogu na istom mestu da podignu novac ili paket.
"Za funkcionisanje Vendo Boxa nje potrebna radna snaga, potrebna je samo jednokratna investicija u aparate, kojima mogu da se menjaju svi delovi. Ono što vlasnik ima kao obavezu jeste da očisti radnju i da dopunjava police u aparatima. Kupac franšize komunicira direktno sa dobavljačima, i mi garantujemo da imate iste uslove kao mi. Pružamo svu tehničku podršku od pronalaženja lokala, brendiranja lokala sa majstorima, komunikacije sa bankom u vezi sa bankomatima...", objašnjava Cvetković za Bloomberg Adriju.
Kako kaže, onome ko preuzima franšizu nije potrebno nikakvo predznanje za vending biznis, samo je potrebno da ima kapital i da obezbedi lokal u dogovoru s njim.
"Visina investicije zavisi od toga koliko mašina bi neko stavio u radnju, imamo opciju s tri aparata – kafa, grickalice i piće i to je oko 15.000 evra ulaganja, dok ulaganje u model koji podrazumeva četiri ili pet mašina iznosi negde oko 20-25 hiljada evra. Neki rok za povratak investicije je oko godinu dana", kaže Cvetković.
U ovom slučaju primaoci franšize zarađuju na prometu proizvoda, kao i iznajmljivanju prostora za bankomate i paketomate, što može i te kako da umanji zakup lokala u kojem se nalaze aparati, dok davalac zarađuje na franšiznim naknadama.
Ferdinand knedle, sada već poznati srpski brend koji je na tržištu od 2015. godine svoju franšizu počeo je da prodaje pre dve godine, a prema rečima vlasnika Nikole Nedeljkovića, franšizno poslovanje vide kao bitan deo daljeg razvoja i širenja brenda. Osim u Srbiji, Ferdinand knedle imaju svoju radnju i u Hrvatskoj.
"Visina investicije u našu franšizu varira od zemlje do zemlje. Postoje stvari poput opreme, pakovanja, cene proizvoda, i slično, gde znamo kolika je investicija, a dalje sve zavisi od površine i stanja u kom se objekat nalazi, broja radnika i cene radne snage na određenom tržištu, troškova logistike i slično. Ako pričamo o Srbiji, investicije je oko 60.000 evra, u Hrvatskoj ide do 90.000, Austrija oko 150.000 i više", kaže Nedeljković za Bloomberg Adriju.
Navodi i da se proizvodnjom knedli bave oni i da franšizne partnere snabdevaju standardizovanim proizvodima, dok je na primaocu franšize finalna priprema proizvoda i prodaja u samom objektu.
"Pored prenošenja znanja i obuke, franšizni partner dobija pristup svim našim dobavljačima i partnerima sa kojima imamo dugoročnu i stabilnu saradnju koju smo godinama gradili, a samim tim se smanjuju mogućnosti za greške koje smo mi već prolazili", kaže Nedeljković.