Blaga zima i mere štednje uvedene nakon energetske krize 2022. godine, doprinele su tome da u prvom kvartalu ove godine emisije gasova staklene bašte u Evropskoj uniji (EU) budu za četiri odsto niže u poređenju sa istim kvartalom 2023.
Prema podacima Eurostata, u prvom kvartalu ove godine emisije gasova staklene bašte procenjene su na 894 miliona tona ekvivalenta CO2, dok su u istim kvartalom prošle godine iznosile 931 milion tona.
Važno je istaći da je bruto domaći proizvod (BDP) EU ostao stabilan, beležeći samo mali porast od 0,3 odsto u prvom kvartalu 2024. u poređenju sa istim kvartalom 2023.
Opširnije
U Parizu na Olimpijskim igrama vazduh čistiji nego na Alpima?
Najviše pažnje prilikom priprema posvećeno je održivosti i zelenoj agendi Olimpijskih igara, a u tome će im pomoći rešenja francuske kompanije Aerophile, koja razvija tehnologiju za smanjenje zagađenja vazduha
26.07.2024
Isporuka robe brodom postaje sve prljavija zbog Hutija
Emisije ugljen-dioksida iz brodarstva porasle su za 23 miliona tona u prvoj polovini ove godine, delimično zbog toga što su brodovi išli dužim rutama kako bi izbegli napade u Crvenom moru.
22.07.2024
Zašto je film 'Dina: Drugi deo' zapravo ekološka priča?
Dina: Drugi deo je, prema najnovijim izveštajima, najgledaniji film u SAD u prvih šest meseci ove godine, a ima ozbiljnu poruku o klimatskim promenama
24.07.2024
Kako da Srbija reši 3.000 deponija? 'Strogim zakonima i visokim kaznama'
Prerada otpada ima najstrožu regulativu i najniže granične vrednosti za emisiju štetnih materija.
21.06.2024
Beč daje primer celom svetu kako se upravlja otpadom
Spalionica otpada Pfaffenau obezbeđuje 25.000 domaćinstava strujom i 50.000 domaćinstava daljinskim grejanjem i toplom vodom.
11.06.2024
To znači da su čestice ugljen-dioksida ostale niže uprkos nešto većoj privrednoj aktivnosti.
U izveštaju Eurostata navodi se da su za najveća smanjenja u odnosu na prvi kvartal 2023. godine odgovorni manje snabdevanje električnom energijom i gasom (-12,6 odsto) i manja potrošnja u domaćinstvima (-4,4 odsto).
Emisije gasova staklene bašte smanjene u 20 zemalja EU
U prvom kvartalu ove godine, procenjuje se da su emisije gasova staklene bašte smanjene u 20 zemalja EU, u poređenju sa istim kvartalom prošle.
Najveća smanjenja gasova staklene bašte procenjena su za Bugarsku (-15,2 odsto), Nemačku (-6,7 odsto) i Belgiju (-6 odsto). Od 20 članica EU za koje se procenjuje da su smanjile svoje emisije, osam je zabeležilo i pad BDP-a (Češka, Nemačka, Estonija, Irska, Luksemburg, Holandija, Austrija i Finska).
Procenjuje se da je ostalih 12 zemalja EU (Belgija, Bugarska, Danska, Španija, Francuska, Italija, Mađarska, Poljska, Portugalija, Slovačka, Švedska i Hrvatska) uspele da smanje emisije uz rast svog BDP-a.