Ove nedelje Republički zavod za statistiku objaviće fleš procenu bruto domaćeg proizvoda za drugi kvartal. Saznaćemo i koliko su u junu trošili građani Srbije, ali i da li je Kina uspela da prestigne Nemačku i postane najveći spoljnotrgovinski partner Srbije. Kraj jula donosi i podatke o turističkom prometu za jun, ali i broju zaposlenih za drugi kvartal.
Fleš procena srpskog BDP-a u drugom kvartalu
Republički zavod za statistiku objaviće u sredu, 31. jula, fleš procenu bruto domaćeg proizvoda za drugi kvartal.
Podsetimo, rast plata, potrošnje stanovništva i države, a posledično povećanje obima trgovine i usluga, kao i rast industrije i građevinarstva, doprineli su tome da realni rast bruto domaćeg proizvoda, svega onoga što privreda i građani proizvedu, u prvom kvartalu 2024. godine bude 4,7 odsto.
Rast bruto domaćeg proizvoda u prvom kvartalu 2024. godine bio je nastavak tendencije iz poslednjeg tromesečja 2023. godine i bio je veći za 0,8 odsto u odnosu na prethodni kvartal.
Posmatrano po delatnostima, u prvom kvartalu 2024. godine značajan realni rast bruto dodate vrednosti zabeležen je u sektoru trgovine na veliko i malo, popravke motornih vozila, saobraćaja, skladištenja i usluga smeštaja i ishrane od 7,3 odsto, potom u sektoru prerađivačke industrije i rudarstva od 2,9 odsto, a najviše u sektoru građevinarstva od 14,2 odsto.
Ministarstvo finansija očekuje da rast BDP-a u 2024. godini bude 3,8 odsto, što je povećanje za 0,3 p. p. u odnosu na prethodnu projekciju na kojoj je skrojen budžet za ovu godinu. Bolja kretanja nego što se očekivalo u prvom kvartalu, uz ubrzanje investicionog ciklusa, glavni su razlozi revizije privrednog rasta u 2024. godini sa prvobitnih 3,5 odsto.
Kina prestiže Nemačku kao najveći spoljnotrgovinski partner Srbije?
U sredu će Republički zavod za statistiku objaviti i podatke o spoljnoj trgovini Srbije za prvih šest meseci ove godine.
Trgovina Srbije sa svetom u prvih pet meseci ove godine porasla je u odnosu na isti period prošle godine za 0,9 odsto. Prema podacima objavljenim prošlog meseca, Srbija je u prvih pet meseci ove godine i izvezla i uvezla više robe u odnosu na isti period 2023.
Ono što je zanimljivo iz podataka prošlog meseca jeste da se Kina veoma približila Nemačkoj kada je reč o uvozu robe, i mogla bi uskoro da pretekne ovu zapadnu zemlju koja je poslednjih nekoliko godina najveći spoljnotrgovinski partner Srbije. To bi mogli da pokažu podaci za jul, s obzirom na to da je od 1. jula stupio na snagu Sporazum o spoljnoj trgovini sa Kinom. Zasad je situacija takva da je Nemačka i u prvih pet meseci ove godine ostala najveći spoljnotrgovinski partner Srbije i kada je reč o izvozu i uvozu robe.
Glavni spoljnotrgovinski partneri, kada je reč o izvozu, bili su Nemačka, Bosna i Hercegovina, Kina, Italija i Mađarska. Srbija je u prvih pet meseci ove godine najviše uvozila iz Nemačke, Kine, Italije, Turske i Mađarske.
Da li je maloprodaja rasla i u junu
Među podacima koje će Republički zavod za statistiku objaviti ove nedelje biće i maloprodaja za jun.
Podsetimo, realni promet (onaj u stalnim cenama) u srpskoj maloprodaji u aprilu je prvi put od marta 2022. godine rastao dvocifrenom stopom. Takve tendencije su se nastavile i u maju, ali je obim prodaje rastao gotovo upola sporije.
Ukoliko se uporede prvih pet meseci 2024. sa istim periodom 2023. godine, promet robe u maloprodaji bio je veći u tekućim cenama za 12,9, a u stalnim cenama za 7,7 odsto.
Rusi ili Turci ili neko treći, ko je najviše posećivao Srbiju u junu
I podaci o turističkom prometu za jun biće objavljeni u sredu, 31. jula.
Maj je u Srbiji doneo dvocifren rast broja dolazaka turista u odnosu na isti mesec prošle godine, a najbrojniji strani gosti bili su oni iz Rusije. Broj dolazaka turista u maju veći za 16,9 odsto (preko 455.000), a broj noćenja za 14 odsto (više od 1.200.000) u poređenju s istim periodom u 2023.
Pritom je broj dolazaka domaćih gostiju skočio za 5,2 odsto, a stranih turista za 30,2 odsto međugodišnje. "U maju 2024. godine, u odnosu na maj 2023. godine, broj noćenja domaćih turista veći je za sedam odsto, a broj noćenja stranih turista veći je za 23,1 odsto", pisalo je u majskom izveštaju Republičkog zavoda za statistiku.
Kada je reč o stranim turistima, Rusi su zauzeli prvo mesto po broju dolazaka (više od 20.800), a slede ih Turci (oko 19.100) i građani Bosne i Hercegovine (skoro 18.400).
Saznaćemo i da li je bilo rasta broja zaposlenih u drugom kvartalu
U utorak, 30. jula, Republički zavod za statistiku objaviće podatke o registrovanoj zaposlenosti u drugom kvartalu.
U prvom kvartalu ove godine broj zaposlenih iznosio je 2.871.700, a broj nezaposlenih je bio 299.100. Stopa zaposlenosti za dati period iznosila je 50,9 odsto, dok je stopa nezaposlenosti iznosila 9,4 odsto.
U odnosu na isti period prethodne godine, broj zaposlenih bio je veći za 61.600, dok je broj nezaposlenih osoba i osoba van radne snage bio manji za 14.500, odnosno za 76.700 respektivno.
Treba istaći i da je Srbija u poslednjih pet godina dodala oko 200.000 radnih mesta, odnosno broj zaposlenih je skočio sa 2,1 na 2,3 miliona.