Pompezne vesti, poput novog, ključnog demokratskog kandidata na američkim izborima Kamale Harris, nastavljaju da utiču na tržišta, lidere, investitore, svetske vlade i kompanije. Pitanje je samo kome politička previranja u SAD i Evropi idu naruku, a kome na štetu.
Posmatrači tržišta intenzivno prate kretanja nafte, koja je u sredu prekinula pad nakon izveštaja o smanjenju američkih zaliha. API je izvestio da su zalihe sirove nafte u SAD pale za 3,86 miliona barela.
U međuvremenu, Pariz u petak postaje centar sporta i nadmetanja za medalje, budući da kreću Letnje olimpijske igre. Ništa manje aktuelnosti ne propušta ni Srbija: od digitalizacije banaka, preko analize Fiskalnog saveta o budžetskim rezervama, pa do uvoza polovnjaka.
Ovo je pet stvari koje treba da znate danas.
Građani se okreću digitalnim uslugama
U Adria regionu, Slovenija je prva uvela digitalizaciju u svoje bankarske sisteme, ali čini se da ostale države kaskaju. Ipak, nema sumnje da banke u novim tehnologijama vide budućnost, samo je pitanje vremena kada će svoje sisteme u većoj meri ili, koliko je to moguće, prilagoditi digitalizaciji.
Nenad Bungin iz OTP banke za Bloomberg Adriju navodi da je u Srbiji lane 31,82 odsto građana koristilo digitalno bankarstvo, što je značajan rast u odnosu na 17,88 odsto pre pandemije
Deloitte je 2022. sproveo istraživanje banaka u Adria regionu, a Izveštaj o zrelosti digitalnog bankarstva pokazao je da većina banaka još uvek ima prostora za napredak. Više o tome saznajte na LINKU.
Čajetini 20 puta više novca nego Leskovcu
Vlada Srbije je preko budžetske rezerve od 2018. do 2023. godine preusmerila oko 2,6 milijardi evra koja nisu prošla kroz standardne procedure planiranja i uključivanja u budžet. Stvarni iznos je i nešto veći, jer će sveobuhvatni podaci o upotrebi budžetske rezerve za 2023. biti objavljeni u drugoj polovini 2024, dok podaci za 2019. nikada nisu objavljeni, navodi Fiskalni savet u analizi "Tekuća budžetska rezerva i rebalans u Srbiji: Aktuelni izazovi i potrebna unapređenja".
U analizi kažu i da se budžetska rezerva u Srbiji poslednjih godina upotrebljavala za vođenje ad hok ekonomskih politika, "što ne bi smela da bude njena namena". Vlada Srbije tekuću budžetsku rezervu koristi u velikom obimu i blizu zakonskog maksimuma od četiri odsto budžetskih prihoda, a kako se tačno i gde raspoređuju sredstva pročitajte na LINKU.
Svaki drugi polovnjak u Srbiji ispod standarda
Da li znate da je Srbija jedina zemlja u Evropi u kojoj je dozvoljen uvoz automobila Euro 3 standarda emisije izduvnih gasova?
Ni ova godina nije donela promene po tom pitanju, pa je u prvih šest meseci nastavljen uvoz polovnih automobila sa motorima koji ispuštaju najprljavije emisije gasova.
Srpska asocijacija uvoznika novih vozila i delova objavila je analizu koju je uradio Cube Team, a koja je pokazala da se u Srbiju i dalje nesmetano uvoze vozila sa Euro 3 i Euro 4 motorima.
"Naša zemlja se zatrpava vozilima koja su nebezbedna, ekološki neprihvatljiva i u velikom broju zemalja njihov uvoz nije dozvoljen", ukazuju.
Ko likuje, a ko gubi?
Proteklih dana dešavaju se razna kolebanja na tržištu, bilo da je reč o rizičnoj imovini, sirovinama ili kompanijama. U SAD je u utorak počelo trgovanje spot ether ETF-ovima, a uprkos tome i prilivu od 107 miliona dolara, drugi najpopularniji kripto-novčić je u sredu pao.
Loše karte su "zapale" i Tesli, jer profit ponovo pada, ali i Deutsche Banku koji je prijavio prvi gubitak u poslednje četiri godine. Najveća nemačka banka saopštila je da je trgovanje usporilo, te da će se najverovatnije uzdržati od sprovođenja drugog otkupa akcija ove godine.
Istovremeno, prihodi Alphabeta rastu na krilima klauda, mada je američkoj kompaniji u utorak izmakla pompezna akvizicija. Trebalo je da preuzme startap Wizz, u vrednosti od 23 milijarde dolara.
Sledi...
U najnaprednijim zemljama Evrope, kao što su Norveška, Nemačka, Francuska, slede izveštaji o stopi nezaposlenosti, poverenju u industriju, poslovnim očekivanjima. Nemački institut Ifo će, na osnovu indikatora Business Climate Index, objaviti izglede za trenutno i buduće stanje u poslovnom svetu.
U SAD, tačnije u Vašingtonu, predsednik Joe Biden će u govoru koji će prenositi televizija objasniti odluku o svom povlačenju iz trke za novi predsednički mandat. U četvrtak sledi i sastanak Bidena i premijera Izraela Benjamina Netanyahua.
SAD nastavljaju da prate i inicijalne zahteve za novčanu pomoć, na osnovu nezaposlenosti, i takođe se bave trgovinom, realnom ličnom potrošnjom.
Međunarodni konzorcijum proizvođača automobila Stellantis u Amsterdamu predstavlja rezultat poslovanja u prvom polugodištu 2024. godine, dok će u Ženevi Međunarodna organizacija rada predstaviti posledice uticaja toplotnog stresa na radnike širom sveta. O tome koje smernice poslodavci u Srbiji treba da slede čitajte na LINKU.
Japan treba da objavi stanje stvari na osnovu pokazatelja CPI (indeksa potrošačkih cena).