Interesovanje učenika za školovanje po dualnom modelu obrazovanja iz godine u godinu sve je veće. Rezultati upisa u školsku 2024/2025. pokazuju da je skoro 85 odsto ponuđenih mesta od strane privrede popunjeno posle prvog upisnog kruga.
Skoro 3.300 učenika će imati priliku da se od nove školske godine školuje po dualnom modelu obrazovanja u brojnim kompanijama širom Srbije, među kojima je i 150 onih koji će od septembra prvi put učestvovati u dualnom obrazovanju.
Podaci Privredne komore pokazuju da je skoro 16 hiljada učenika iz 186 srednjih stručnih škola do sada bilo uključeno u model dualnog obrazovanja i imalo priliku da se susretne sa realnim radnim okruženjem u nekoj od 950 kompanija.
Opširnije
U rukama i zanat i plata - država podstiče učenike za dualno obrazovanje
Učenici koji se ove školske godine opredele za neko od 28 deficitarnih zanimanja po dualnom modelu obrazovanja, mogu da računaju na dodatni novac države.
08.07.2024
Dualno obrazovanje – „tajno oružje“ uspešnih ekonomija
Dok se značajni rezultati dualnog obrazovanja kod nas tek očekuju u narednim godinama, iskustva brojnih ekonomija širom sveta pokazala su da i pre otpočinjanja karijere jedne osobe upravo ovakav vid edukacije pravi komparativnu prednost za čitave države.
08.02.2024
IT stručnjaci gube u trci sa psiholozima
Psihologija je najpopularniji studijski program sa 4,5 kandidata prijavljenih na jedno mesto. Na IT smerovima za jedno za mesto su se borila 1,3 kandidata
09.07.2024
Mladi u Srbiji srećni kod kuće, a okrenuti ka inostranstvu
Istražili smo nekoliko najvažnijih ekonomskih faktora koji bi mogli da utiču na odluku mladih da napuste zemlju.
17.05.2024
Ko su najpopularniji influenseri u Srbiji i koliko im se veruje
Ako imate originalnu ideju, odgovoran stav i nešto malo početne opreme, možete da započnete influensersku karijeru.
20.02.2024
Mladi tiho ulaze na tržište rada koje generacija Z drma iznutra
Prema najnovijim podacima, zaposlenost mladih (15-30) raste, ali je još uvek ispod nivoa sa početka 2022. godine.
18.10.2023
Mladi dual vide kao šansu
Prema rečima Mirjane Kovačević, rukovodioca Centra za edukaciju, dualno obrazovanje i obrazovne politike Privredne komore Srbije, rezultati ovogodišnjeg upisa odličan su pokazatelj da mladi sve više prepoznaju ovakav način školovanja kao odličnu šansu za sticanje praktičnih znanja i veština u realnom radnom okruženju, ali i kao priliku da iskoriste sve benefite dualnog obrazovanja.
„Ovakav odziv učenika je ohrabrujuća vest i za sve kompanije koje posluju u Srbiji, a posebno za one koji su iskazali potrebu za školovanjem učenika za neko od zanimanja koje se našlo na listi od 28 deficitarnih zanimanja koja će biti subvencionisana od strane Srbije”, rekla je Kovačevićeva.
Više od 55 odsto 'dualaca' uz subvenciju države
Prema rezultatima prvog upisnog kruga, od ukupnog broja đaka koji su odabrali dualni model obrazovanja, preko 55 odsto učenika (oko 2.000) odlučilo je da se školuje za neko od deficitarnih zanimanja.
Oni će uz naknadu za učenje kroz rad, na koju ima pravo svaki učenik u dualnom obrazovanju, dobijati devet meseci tokom godine po 5.000 od države, tokom celog školovanja. Država će uplaćivati novac učenicima preko namenskog računa koji će im biti otvoren u Poštanskoj štedionici.
Za podsticaj deficitarnih zanimanja po dualnom modelu, država će godišnje izdvajati oko 90 miliona dinara.
Najveće interesovanje za mašinstvo i obradu metala
Od ukupnog broja odobrenih mesta za upis po dualnom modelu obrazovanja, prema rečima Kovačevićeve, tradicionalno, najveći procenat, odnosno više od 35 odsto budućih prvaka opredelilo se za obrazovne profile iz oblasti mašinstva i obrade metala.
„Među profilima na kojima ima najviše upisanih đaka ističu se bravar-zavarivač, mehaničar motornih vozila, tehničar za kompjutersko upravljanje CNC mašina, kao i operater mašinske obrade rezanjem”, objasnila je Mirjana Kovačević.
Turizam i ugostiteljstvo izbili na drugo mesto
Veliko interesovanje učenika ove godine bilo je za zanimanja u oblasti trgovine, ugostiteljstva i turizma. Naime, skoro petina učenika izabrala je neki od profila iz ovog područja rada, među kojima su najtraženiji kuvar, konobar, poslastičar, turistički tehničar, ali i trgovac.
„Veliki odziv učenika potvrđuje da je turizam i dalje jedna od najvažnijih grana privrede naše zemlje i poklapa se sa interesovanjem privrede za školovanje ugostiteljskog kadra. Ove godine, oko 70 kompanija, u više od 25 gradova i opština, tražilo je više od 560 učenika profila iz oblasti turizma i ugostiteljstva. Neke od destinacija gde je ova grana privrede na ceni jesu turistički centri poput Zlatibora, Vrnjačke Banje, Aranđelovca (Bukovičke banje), Subotice (Palića), Rasinskog područja, kao i oko područja Vlasinskog jezera na jugoistoku Srbije”, objašnjava Kovačevićeva i dodaje da je interesovanje učenika veliko i za zanimanja u oblasti elektrotehnike.
Raste interesovanje za elektrotehniku i poljoprivredu
„Oko 17 odsto učenika opredelilo se za ovu oblast u kojoj se izdvajaju obrazovni profili tehničara mehatronike, električara, montera telekomunikacionih mreža, ali i elektromontera mreža i postrojenja, što je odlična vest za poslodavce u Srbiji s obzirom na to da je u ovoj grani privrede takođe primetan nedostatak kvalifikovanog stručnog kadra”, ističe ona.
U poređenju sa prethodnim godinama upisa, primetno je da učenici ove godine pokazuju povećanu zainteresovanost za upis profila iz oblasti poljoprivrede, te se oko 10 procenata učenika opredelio za sticanje praktičnih znanja i veština za zanimanja poput mesara i pekara, koja su se našla na listi deficitarnih u Republici Srbiji, kao i četvorogodišnji obrazovni profil - prehrambeno-biotehnološki tehničar.
Mesari i pekari popularni u prestonici
Okruzi u kojima su se učenici u većoj meri opredeljivali za neki od profila iz oblasti poljoprivrede jesu Podunavski, Nišavski, Toplički i Zapadnobački okrug, dok je primetno da su profili poput pekara i mesara dosta traženi na teritoriji grada Beograda.