Dok se značajni rezultati dualnog obrazovanja kod nas tek očekuju u narednim godinama, iskustva brojnih ekonomija širom sveta pokazala su da i pre otpočinjanja karijere jedne osobe upravo ovakav vid edukacije pravi komparativnu prednost za čitave države.
Prednosti dualnog obrazovanja za mlade
Naučiti kako stvari zaista funkcionišu je od neprocenjivog značaja za mlade koji tek treba da dožive svoja prva poslovna i životna iskustva. Tokom ovakve vrste edukacije stiču se praktične i aktuelne veštine od ranog uzrasta, koje se traže na tržištu u određenom trenutku, što mladim radnicima omogućava da počnu da zarađuju sopstveni novac, ali i da nauče da njim upravljaju. Upoznavajući tržište rada, bolje razumeju šta će se od njih očekivati, koje „skillove“ treba dodatno da nauče, a koja znanja možda nemaju veliku implementaciju u svakodnevnom radu. Učešće u ovakvoj vrsti edukacije srednjoškolcima donosi povećanu šansu za zaposlenje, ali i kontakte koji mogu biti presudni za budući karijerni put.
Prednosti dualnog obrazovanja za kompanije
Na strani poslodavca takođe postoje brojne prednosti od uvođenja programa dualnog obrazovanja. Kompanije su uglavnom zadovoljne kvalitetom radne snage koju zapošljavaju, jer kroz rad sa njima dobijaju mlade motivisane radnike koji su obučeni i adaptirani na radnu kulturu preduzeća, čime se smanjuju troškovi i vreme potrebno za onboarding.
Od izuzetnog je ekonomskog značaja da sistem edukuje visoko obučene stručnjake, jer taj faktor direktno utiče na povećanje konkurentske sposobnosti zemlje. Kumulativni efekat u dugom roku je povećavanje radne sposobnosti, kvaliteta radne snage i produktivnosti čitave ekonomije.
Kako je kod nas
Dualno obrazovanje na našim prostorima nastaje još u vreme SFRJ, ali ponovo oživljava u poslednjih deset godina. Kroz ovakav model uspostavljena je saradnja sa blizu 850 kompanija, uključeno je 165 srednjih stručnih škola iz više od 60 gradova. Podaci iz Privredne komore Srbije pokazuju da oko 75 odsto učenika koji završe školovanje u dualnom modelu obrazovanja ostaju da rade u struci za koju su se školovali, od čega 60 odsto ostaje da radi u kompanijama u kojima su pohađali praktičnu nastavu.
U proteklih 10 godina, koliko se dualno obrazovanje primenjuje u Srbiji, kroz ovaj model prošlo je oko 13.000 učenika. Što se delatnosti tiče, započeto je sa tri različita profila, a danas program sadrži 73 profila za koja se mladi mogu odlučiti.
Ekonomije koje su imale najveću korist
Koncept dualnog obrazovanja nije nov i nastao je još u 19. veku u Švajcarskoj. U savremenom smislu, Nemačka, Austrija, Belgija su zemlje- pioniri u uvođenju i realizaciji ovakve vrste edukacije u obrazovni sistem. Primena programa pokazala je višestruke pozitivne efekte na privredu, a mnogi eksperti napominju da je upravo sistem dualnog obrazovanja „tajno oružje“ uspešnih ekonomija ovih zemalja.
Njihovi modeli su široki, sadrže veliki broj profila, a posebno je zanimljiva adaptabilnost stalnim promenama na tržištu, pa svaka od ovih država konstantno prilagođava model dualnog obrazovanja svojim specifičnim ekonomskim potrebama i okolnostima globalno.
Usmerenost ka mladima u 2024.
Učenje praktičnih veština koje nisu do skoro bile deo našeg obrazovnog sistema motiviše na dalje obrazovanje i celoživotno učenje. Kompanija Visa u Srbiji se obavezala da će u 2024. godini biti posvećenja podršci srednjoškolcima u pravcu razvijanja preduzimljivosti, inovativnosti, kreativnosti, što će im dati prostor za profesionalni i karijerni razvoj.
Visa u Srbiji sa partnerima, Trag fondacijom i Kancelarijom za dualno obrazovanje i Nacionalni okvir kvalifikacija započinje program podrške srednjoškolcima – preduzetnicima za koje su obezbeđeni grantovi u ukupnoj vrednosti od 80.000 evra. Ovaj program obezbediće finansijsku i institucionalnu podršku za najboljih 40 mladih preduzetnika i pre nego započnu svoj karijerni put.
Sadržaj nastao u saradnji sa kompanijom Visa