Samo 19 od 137 trenutnih kineskih brendova električnih automobila (EV) biće profitabilno do kraja decenije, a ostali će morati da napuste industriju, bore se za manji udeo na tržištu ili će biti prinuđeni na konsolidaciju, prema konsultantskoj kući Alixpartners.
Rat koji se vodi na tržištu zbog cena, a koji traje skoro dve godine, izvršio je pritisak na marže kod nekih kineskih proizvođača električnih vozila. Mogao bi da se nastavi ubuduće, s obzirom na to da se dominantni igrači - kao što su BYD Co. i Tesla Inc. - spremaju da konsoliduju svoje liderske pozicije.
"Sve dok veliki igrači kao što je BYD i dalje imaju bruto maržu, uvek postoji prostor za dalji rat u vezi sa cenama", rekao je Stephen Dyer, generalni direktor Alixpartnersa sa sedištem u Šangaju.
Opširnije
Da li će 'fiat grande panda' biti najjeftiniji EV u Evropi
Plasman malih električnih vozila na svetskom tržištu nije sasvim uporediv sa prodajom vozila sa unutrašnjim sagorevanjem
11.07.2024
Hoće li evropski vozači morati da se oproste od jeftinih električnih vozila
Evropa je uvela privremene carine kineskim proizvođačima EV.
04.07.2024
Tesla nadmašila niske procene o prodaji vozila
Drugi uzastopni pad kvartalnih isporuka kompanije Tesla Inc. nije bio tako oštar kao što su analitičari predviđali, zbog čega su joj akcije porasle za čak 10 odsto.
03.07.2024
Kineskom Minthu zajam IFC-a za proizvodnju električnih baterija u Srbiji
Minthovi planovi u Srbiji obuhvataju proširenje postojećih pogona za proizvodnju kućišta za baterije za električne automobile.
02.07.2024
Dok je prosečna prodajna cena automobila u Kini lane pala za 13,4 odsto, prosečna marža proizvođača automobila porasla je na 7,8 odsto u 2023. sa 6,3 odsto iz 2022. godine. Proizvođači su smanjili troškove tako što su pritisli dobavljače i ubrzali se, kako bi na tržište izbacili nove modele.
Do kraja 2030. godine, kineski proizvođači automobila će držati 33 odsto svetskog tržišta automobila i 45 odsto prodaje vozila na novu energiju, saopštila je konsultantska kuća. Međutim, ujedno je smanjila svoju prognozu za udeo Kine na evropskom automobilskom tržištu sa 15 odsto na 12 odsto, s obzirom na to da je EU uvela dodatne privremene tarife.
U drugim porukama sa brifinga u sredu, Alixpartners je rekao da su kineski proizvođači automobila iskoristili prednost:
-
Preuzimanje rizika i brzo delovanje - ispunjavanje minimalnih bezbednosnih i regulatornih zahteva pre nadogradnje modela (veći deo toga može da se uradi ažuriranjem softvera nakon isporuke);
-
Zasebni razvoj hardvera i softvera, uspostavljanje nezavisnih brendova vozila na novu energiju i obezbeđivanje finansiranja i podrške od lokalne vlade;
-
Ulaganje na nacionalnom nivou u tehnologije baterija i materijala, kao i rano uključivanje dobavljača, a u nekim slučajevima i korišćenje prednosti vertikalne integracije;
-
Poboljšanje efikasnosti kroz organizacionu strukturu i prekovremenu radnu kulturu. Dok radnici u tradicionalnim proizvođačima automobila prekovremeno rade najviše 20 sati mesečno, može se desiti da osoblje zaposleno kod kineskih proizvođača vozila na novu energiju radi čak 140 sati prekovremeno.