Međunarodna finansijska korporacija (IFC) razmatra da odobri zajam od oko 200 miliona evra kineskoj kompaniji Minth Group za finansiranje proširenja poslovanja u Srbiji i Poljskoj u oblasti proizvodnje kućišta za baterije električnih automobila.
Ukupna vrednost Minthovog projekta širenja poslovanja u Srbiji i Poljskoj je 598 miliona evra, a IFC, koji je organizacija Svetske banke, u saopštenju navodi i da se očekuje da će ti projekti biti operativni do 2025.
Minthovi planovi u Srbiji obuhvataju proširenje postojećih pogona kompanije Minth Automotive Europe za proizvodnju kućišta za baterije za električne automobile, u okviru postojećeg kompleksa u Loznici, kao i za podršku izgradnji tri proizvodne linije u Šapcu.
Opširnije
Kineski Minth ulaže još 183 miliona evra i zapošljava 700 radnika u Srbiji
Minth će u Srbiji zapošljavati 1.000 ljudi
24.05.2024
Kinezi preko Slovaka grade fabriku baterija u Srbiji
Memorandum o razumevanju nije obavezujući, ali InoBat korak po korak grabi ka svom cilju
05.10.2023
Saznajemo: InoBat gradi gigafabriku baterija u Ćupriji
Slovački InoBat, čiji je investitor Rio Tinto, planira da gradi drugu gigafabriku kod nas
26.09.2023
InoBat želi da predvodi razvoj Dunavske tehnološke doline
Spajanjem centralne i istočne Evrope može se postoći ubrzani razvoj regiona koji spaja Dunav, naveo je izvršni direktor InoBata, koji je najavio u ponedeljak veliku investiciju u fabriku baterija za električna vozila u Srbiji.
14.11.2022
Brnabić: InoBatova gigafabrika razvija zelenu industriju u Srbiji
InoBat je saopštio u ponedeljak da će otvoriti gigafabriku u Srbiji. Osim fabrike, InoBat će uložiti i u ceo proces proizvodnje, uključujući i reciklažne pogone.
14.11.2022
Ova kompanija je dobila nedavno od države subvenciju za širenje proizvodnje u iznosu od 23,5 miliona evra. Minth je bio glavna preporuka slovačkom Inobatu da najavi investiciju u fabriku baterija u Srbiji.
Podsticaji koje Minth dobija namenjeni su za izgradnju fabrike za proizvodnju auto-delova u Loznici, gde već zapošljava 300 radnika. Ugovorom koji je kompanija potpisala sa Ministarstvom privrede obavezala se da će do kraja 2024. godine zaposliti najmanje 700 novih radnika na neodređeno vreme i uložiti 183,6 miliona evra u istom roku.
Prva tranša biće isplaćena u 2025. godini u iznosu od 22,23 miliona evra, odnosno 94 odsto od ukupnog iznosa sredstava. To će biti urađeno nakon što Minth dostavi dokaze da je uložio 173,6 miliona evra i zaposlio na neodređeno 430 novih radnika.
Prema ugovoru, kompanija se obavezala da neće smanjivati ukupan broj zaposlenih na neodređeno vreme ispod 1.019 u periodu od pet godina od završetka investicionog projekta, kao i da neće smanjivati vrednost materijalnih i nematerijalnih sredstava dostignutu tokom istog perioda.
Minth grupacija se bavi projektovanjem, proizvodnjom i prodajom opreme, dekorativnih delova, delova karoserije, krovnih nosača i drugih srodnih auto-delova. Ima proizvodne baze u Kini, SAD, Meksiku, Tajlandu i Nemačkoj, kao i tehničke centre u Kini, Nemačkoj, Severnoj Americi i Japanu. Njeni najveći akcionari su Mitsubishi, JPMorgan, Blackrock, Citigroup, BNP Paribas.
U Srbiji posluju od 2018. godine, investirali oko 50 miliona evra, dobili subvencije od 7,8 miliona evra i zaposlili 300 radnika, uz obavezu da ih ne smeju otpustiti do kraja 2023. godine.
Kada je slovački InoBat najavio da planira da u Srbiji gradi gigafabriku za proizvodnju i reciklažu baterija za električne automobile, u koju bi trebalo da uloži 2,3 milijarde evra, u svom saopštenju je detaljno objasnio zbog čega dolazi. Osim gostoljubive Ćuprije, navodi blizinu kineskog Mintha, koji proizvodi spojne delove za automobile, kao i pozitivno iskustvo koje ova kineska kompanija ima u Srbiji.
Tara Lindstedt, članica odbora direktora i direktorka za razvoj InoBata, tada je rekla da su potpisali memorandum o razumevanju sa kineskom kompanijom Minth Group o saradnji u celom lancu snabdevanja baterijama u Evropi, počevši od Srbije.
"Na našu odluku da lociramo gigafabriku u Srbiji delimično je uticalo dugo i pozitivno iskustvo kineske kompanije u ovoj zemlji", rekla je Lindstedt.
Inače, kineski proizvođač baterija Gotion High-Tech od 1. septembra prošle godine je postao vlasnik 25 odsto udela u InoBatu. Sa Volkswagenom ima ekskluzivni ugovor o snabdevanju baterijama izvan Kine i Volkswagen je postao najveći akcionar Gotiona sa udelom od 24,77 odsto.