Nakon drugog kruga parlamentarnih izbora u Francuskoj, pažnja investitora se polako vraća u Sjedinjene Američke Države, gde se kampanje nisu još dobrano ni zahuktale.
Indijski premijer Narendra Modi u Moskvi se sastao sa predsednikom Rusije Vladimirom Putinom, što je njegova prva poseta Kremlju od invazije na Ukrajinu. U važnoj, i nenajavljenoj, poseti boravi i mađarski premijer Viktor Orban, koji je put u Kinu opisao kao "mirovnu misiju 3.0".
Iz Narodne banke Srbije su za Bloomberg Adriju podrobnije objasnili koje novine bi donele izmene Zakona o platnim uslugama, a deluje i kao da bi pravni čvor u kom se našao američki proizvođač aviona Boeing mogao da bude razvezan priznanjem krivice.
Evo šta to danas treba da znate:
Ministarstvo finansija i MMF digli prognoze rasta srpskog BDP-a
Ministarstvo finansija očekuje da rast BDP-a u 2024. godini bude 3,8 odsto, što je povećanje za 0,3 procentna poena u odnosu na prethodnu projekciju na kojoj je skrojen budžet za ovu godinu.
Bolja kretanja od očekivanih u prvom kvartalu, uz ubrzanje investicionog ciklusa, glavni su razlozi revizije privrednog rasta u 2024. godini sa prvobitnih 3,5 odsto.
"Nastavak trendova iz prva četiri meseca i tokom ostatka godine rezultirao bi rastom BDP-a od četiri odsto", ocenili su stručnjaci Ministarstva finansija.
Svoje prognoze, koje su se kretale oko tri odsto za ovu godinu, ranjie su revidirali Svetska banka, EBRD, NBS, Evropska komisija i druge institucije na oko 3,5 odsto.
U ponedeljak je svoju projekciju privrednog rasta Srbije podigao i Međunarodni monetarni fond, koji sada očekuje da će BDP Srbije u 2024. rasti oko četiri procenta.
Analiza BBA: Građevinarstvo će gurati infrastruktura, a gušiti visoke kamate
Sektor građevinarstva će u Adria regionu imati mešovit učinak u ostatku godine, stav je analitičara Bloomberg Adrije.
Rast aktivnosti u građevinskom sektoru guraće izgradnja javne infrastrukture, ali će izgradnji stambenog prostora ići nešto lošije zbog još uvek visokih kamatnih stopa i manjka kvalifikovane radne snage, navodi se u poslednjem izveštaju analitičara koji u celosti možete da pročitate OVDE.
"Što se tiče cena nekretnina, očekujemo stagnaciju ili veoma blag rast u nekim zemljama na kraju 2024. godine. Ovde ne mislimo na cenu zemljišta, koja će nastaviti da raste. Na sporiji rast će takođe uticati manja tražnja, naročito po pitanju stambenih nekretnina", rekli su analitičari.
Hrvatska i Srbija su početkom 2024. zabeležile dvocifreni rast u građevinarstvu, jedna zbog infrastrukturnih projekata, a druga takođe zbog obnove objekata oštećenih u zemljotresu. Bosna i Hercegovina i Severna Makedonija zabeležile su blagi rast, a u Sloveniji je rast usporio zbog visoke baze iz prethodnog perioda.
U rukama i zanat i plata - država podstiče učenike za dualno obrazovanje
Učenici koji se opredele za neko od 28 deficitarnih zanimanja po dualnom modelu obrazovanja, mogu da računaju na dodatnih 5.000 dinara mesečno od države. Novac će dobijati devet meseci tokom godine, tokom celog školovanja. Država će uplaćivati novac učenicima preko namenskog računa koji će im biti otvoren u Poštanskoj štedionici.
Na ovogodišnjem spisku deficitarnih zanimanja, našlo se i pet novih. To su pekari, mesari, zavarivači, obućari, poslastičari.
To i ne čudi kada se zna da se, recimo, na smer za mesare upiše svega 200 đaka godišnje, što je nedovoljno da bi se pokrila domaća proizvodnja. Budućih obućara prošle godine nije ni bilo, kao što se ni na smer galanterista kože u Beogradu prošle godine nije upisao nijedan kandidat.
Gabrijela Grujić, direktorka Kancelarije za dualno obrazovanje, očekuje da će ova mera povećati motivaciju kod mladih da se upisuju na trogodišnje profile.
Ceo tekst pronađite na linku.
Da li ste se osigurali od oluja: Šta pokriva polisa i koliko novca možete da dobijete?
Vremenske nepogode koje su do pre nekoliko godina bile nezamislive, sada su sve češća pojava na području Zapadnog Balkana, pa tako i u Srbiji.
Ako do sada niko nije razmišljao o šteti koju vremenski uslovi mogu naneti građanima i privredi, krajnje je vreme za to. Podatak Udruženja osiguravača Srbije (UOS) da je samo 15 odsto građana Srbije osiguralo nekretnine i useve polisom osiguranja od različitih rizika, nije optimističan.
"U prethodnih nekoliko godina primetan je rast osiguranja imovine, pre svega nekretnina i obradivih površina, ali smo još uvek daleko od onoga čime bi trebalo da budemo zadovoljni. Tim procentom od 15 odsto ne treba da bude zadovoljna ni država, jer konstantno izdvaja ogromna budžetska sredstva za pomoć ugroženim građanima koji nisu osigurani, ali ni građani, posebno ne ratari, jer zavise od pomoći koja nikada ne bude dovoljna za potpunu naknadu štete", kaže za Bloomberg Adriju Duško Jovanović, generalni sekretar UOS-a.
O tome šta pokriva polisa osiguranja i koliko mogu da iznose naknade štete, pročitajte u tekstu.
Sledi...
Danas je prvo zasedanje novog saziva britanskog parlamenta posle izbora, a u Vašingtonu počinje samit povodom 75 godina postojanja NATO-a.
Odile Renaud-Basso, predsednica Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD), boravi u Srbiji gde će se danas sastati sa predsednikom Aleksandrom Vučićem i premijerom Milošem Vučevićem.
Republički zavod za statistiku objaviće izveštaj o unutrašnjim migracijama u 2023. Predsednik Federalnih rezervi svedočiće u Senatu SAD.