Rejting agencija Standard and Poor’s dala je pozitivniju ocenu Srbiji, pa je kreditni rejting zadržan na korak od investicionog, ali izglede koji su sa stabilnih podignuti na pozitivne.
S druge strane, nedelja pred nama biće obeležena podacima o inflaciji, kao i odlukama centralnih monetarnih institucija. O svojim monetarnim politikama odlučivaće centralne banke Srbije i evrozone, i to u istom danu.
Evo šta to treba da znate ove nedelje:
S&P podigao izglede, da li će se to odraziti na trgovanje obveznicama?
Rejting agencija Standard & Poor’s (S&P) povećala je sa "stabilnih" na "pozitivne" izglede Srbije za dobijanje kreditnog rejtinga investicionog ranga.
Kako navode iz rejting agencije koja sada Srbiji daje najvišu ocenu od svojih velikih svetskih parnjaka, razlog za podizanje izgleda za dobijanje sledećeg ranga investicionog rejtinga krije se u snažnom rastu direktnih stranih investicija i niskog nivoa javnog duga, kao i stabilnog monetarnog okvira.
Agencija navodi da bi kreditni rejting sa trenutnih BB+/B mogao da preraste u investicioni u narednih 12 meseci ako se eksterna pozicija Srbije bude popravljala brže od projekcija S&P Globala, a naročito ako izvoz i strane direktne investicije budu veći od očekivanih. Do podizanja rejtinga moglo bi da dovede i unapređenje fiskalne efikasnosti koje bi dodatno oborilo nivo duga.
Kako su iz Narodne banke Srbije (NBS) rekli pre odluke rejting agencije, viša ocena agencija znači "smanjenje premije rizika naše zemlje, što bi automatski značilo smanjenje premije rizika za sve ostale ekonomske učesnike - drugim rečima, to bi omogućilo povoljnije uslove finansiranja kako za državu, tako i za domaća preduzeća i građane".
Teoretski govoreći, prinos na državne obveznice na sekundarnom tržištu trebalo bi da opadne, a ove nedelje ćemo videti da li su međunarodni investitori ovu promenu već uračunali u cenu.
NBS i ECB odlučuju o kamatnim stopama
Jun je većina analitičara videla kao period kada će centralne banke, kako u Srbiji, tako i u regionu i svetu, početi da konačno smanjuju kamatne stope. Međutim, još uvek postoji velika doza neizvesnosti u pogledu tajminga monetarnog zaokreta.
Ove nedelje je ključni dan četvrtak, kada će Narodna banka Srbije (NBS) u podne objaviti svoju odluku o tome da li će referentna cena zaduživanja i pre juna biti smanjena sa trenutnih 6,5 odsto.
Samo par sati nakon toga, o svojoj monetarnoj odluci izvestiće i Evropska centralna banka (ECB), koja se sastaje u Frankfurtu.
Iako se očekuje da će centralni bankari evrozone gotovo izvesno kamatne stope ostaviti na najvišim nivoima od osnivanja monetarne zajednice, investitori će sa punom pažnjom pratiti govor predsednice Christine Lagarde, kao i njenu pres-konferenciju.
Inflacija na korak od ciljanog raspona
Iako Federalne rezerve o kamatnim stopama neće odlučivati sve do kraja aprila, izveštaj o inflaciji u prvoj privredi sveta svakako će biti jedan od podataka na koji će centralni bankari Feda obratiti pažnju. Izveštaj o inflaciji u SAD za mart biće objavljen u sredu.
S druge strane, Republički zavod za statistiku Srbije će u petak objaviti izveštaj o inflaciji u Srbiji. Potrošačke cene u Srbiji su u februaru međugodišnje rasle 5,6 odsto, a NBS je povratak na željeni raspon od 1,5 do 4,5 odsto predviđala za sredinu godine.
Međutim, guverner NBS Jorgovanka Tabaković je na konferenciji Bloomberg Adrije rekla da alat centralne banke zasnovan na veštačkoj inteligenciji predviđa da će se inflacija u okvire cilja vratiti već u maju, što znači da bi u martu i aprilu trebalo da opadne za barem 1,1 procentni poen.
Prva od dve aukcije državnog duga u ovom kvartalu
Srbija će u drugom kvartalu emitovati samo dug u evrima, a na prodaju će biti ponuđene trogodišnje hartije denominovane u valuti evrozone, pokazao je kalendar aukcija Uprave za javni dug Ministarstva finansija.
Prva od dve aukcije zakazana je za utorak, a u ponudi će se naći trogodišnje obveznice denominovane u evrima. Hartije su emitovane u januaru ove godine, a na naplatu dospevaju krajem januara 2027. godine. Nose kuponsku stopu od 4,25 odsto.
Srbija do januara trogodišnje hartije u evrima nije nudila od 2019. godine, kada je zbog nižih kamatnih stopa u svetu i prinos bio niži. Uz realizaciju od oko 40 odsto, Srbija je u januaru prodala trogodišnje zapise vredne nešto manje od 100 miliona evra.
Sledi danas:
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić biće u poseti Parizu, gde će razgovarati sa francuskim predsednikom Emanuelom Macronom, dok će se u Briselu održati konferencija za novinare šefa evropske diplomatije Josepa Borrella o aktivnostima u cilju obnavljanja pomorske bezbednosti i slobodne plovidbe u Crvenom moru.
Od statističkih podataka, u Nemačkoj će biti objavljeni podaci o industrijskoj proizvodnji, dok će Sentix GmbH objaviti rezultate izveštaja o raspoloženju investitora u evrozoni.