Američke snage su pratile napade na Siriju i Irak novom rundom napada na Hutije (koje podržava Iran) u Jemenu, nagoveštavajući da je predsednik Joe Biden spreman da produbi američko učešće u sukobu u regionu.
Napadom na Hutije na 13 lokacija u Jemenu, Sjedinjene Američke Države (SAD) i njeni saveznici su pojačali svoje napore da zaustave militantnu grupu u njenom napadanju brodova u Crvenom moru. Ovo je najveći niz udara protiv Hutija od inicijalne operacije 11. januara, koju su takođe zajedno izveli SAD i Ujedinjeno Kraljevstvo (UK).
Uz podršku šest drugih zemalja, uključujući Bahrein, subotnji napadi su bili usmereni na ukupno 36 lokacija Hutija, posebno na one povezane sa duboko zakopanim skladištima oružja, raketnim sistemima i lanserima, sistemima protivvazdušne odbrane i radarima, navodi se u saopštenju Pentagona.
"Ovi precizni udari su dizajnirani da poremete i degradiraju kapacitete koje Hutiji koriste da ugroze svetsku trgovinu i živote nevinih pomoraca", navodi se u saopštenju Pentagona, upozoravajući da "nećemo oklevati da nastavimo da branimo živote i slobodan tok trgovine u jednom od ključnih plovnih puteva na svetu".
Ali jedan vođa Hutija naveo je da grupu neće odvratiti nova runda napada - niti oni koji dolaze.
"Američko-britanska agresija na Jemen neće ostati bez odgovora", poručio je Mohammed Al-Bukhaiti, član političkog saveta Hutija, u objavi na X-u. "Odgovorićemo na eskalaciju eskalacijom."
Navodno su mete uključivale područja oko glavnog grada Sane, lučkog grada El Hudaide i nekoliko provincija.
Napadi Hutija raketama i bespilotnim letelicama u regionu Crvenog mora poremetili su svetsku trgovinu, izazvali zabrinutost zbog viših cena nafte, naveli velike brodarske kompanije da preusmere prevoznike na duže rute i naterali Bidenovu administraciju da pokrene zajedničku pomorsku operaciju sa drugim zemljama u nastojanju da se prekine pretnja.
Pentagon je istakao dramatičan napad na Marlin Luandu, naftni tanker pod zastavom Maršalskih Ostrva koji je upravljao u ime trgovačkog giganta Trafigura Group, a koji je zapaljen prošle nedelje u raketnom napadu za koji se tvrdi da su izvršili Hutiji. Brod je prevozio naftne derivate ruskog porekla, koji se koriste u proizvodnji plastike i benzina.
"Ostajemo posvećeni zaštiti slobode plovidbe i međunarodne trgovine i pozivanju Hutija na odgovornost za nezakonite i neopravdane napade na trgovačke i pomorske brodove", saopštio je Pentagon.
U petak su američki vazdušni napadi bili usmereni na iranske snage u Iraku i Siriji u, kako je Bidenova administracija opisala - odmazdi za napad dronom pre nedelju dana u severoistočnom Jordanu od strane militantne grupe povezane sa Iranom koja je ubila tri američka vojnika.
Iračka vlada je saopštila da među najmanje 16 mrtvih i 25 povređenih na njenoj teritoriji ima i civila. "Ovaj agresivni napad će dovesti bezbednost u Iraku i regionu na ivicu", rekao je portparol iračke vlade Basim Al-Awadi.
Portparol iranskog ministarstva spoljnih poslova Nasser Kanaani nazvao je američke vazdušne napade "strateškom greškom" koja bi samo pogoršala "tenzije i nestabilnost u regionu". Rusko ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je da će zatražiti od Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija da održi razgovore o napadima što je pre moguće.
Najviši predstavnik Evropske unije (EU) za spoljnu politiku izrazio je zabrinutost i pozvao na deeskalaciju. "Nemamo vojno prisustvo na terenu, jedino što možemo da uradimo je da iskoristimo naše diplomatske kapacitete da izbegnemo ovu rastuću reakciju", rekao je Josep Borrell novinarima u Briselu.
Region se približio sukobu punog obima otkako su militanti Hamasa napali Izrael 7. oktobra, ubivši oko 1.200 ljudi i uzevši stotine talaca, a izraelska vlada je objavila rat toj grupi, koju SAD i EU smatraju terorističkom organizacijom.