Američka i britanska vojska napale su Hutije na Crvenom moru, Tajvan je izabrao novog predsednika, a danas će početi i godišnji sastanak Svetskog ekonomskog foruma u Davosu.
Ovo je pet stvari koje danas treba znati.
1. Američka i britanska vojska napale Hutije
Sjedinjene Američke Države i Ujedinjeno Kraljevstvo sprovele su u petak vazdušne napade na više od 60 ciljeva Hutija u Jemenu, i time izazvale rast cena sirove nafte, te su vlasnici naftnih tankera prestali da šalju svoje brodove kroz južno Crveno more.
U noćnim napadima američke i britanske snage napale su 16 lokacija, uključujući radarske sisteme, skladišta i lansirne rampe za bespilotne letelice, krstareće i balističke projektile, naveli su američki zvaničnici i američko vazduhoplovstvo. U subotu su Sjedinjene Američke Države (SAD) pokrenule novi vazdušni napad.
2. Kako Mađarska preko Orbanovog zeta i biznisa širi meku moć u Srbiji
Mađarska, koju smatraju disidentom Evropske unije, ima dobre političke odnose sa Srbijom, ali i sve bolje poslovne veze. Zahvaljujući prijateljstvu tamošnjeg premijera Viktora Orbana i ovdašnjeg predsednika Aleksandra Vučića, osnovana je zajednička kompanija dve države za trgovinu gasom, dok se istovremeno privatni biznis povezan sa Orbanom širi u Srbiji.
Kupovina 11 poslovnih zgrada u Beogradu nije jedini biznis Istvana Tiborcza, zeta mađarskog premijera, kod nas. Njegova kompanija Waberer’s International je u oktobru prošle godine kupila domaćeg distributera MDI sa namerom da postanu glavni pružalac logističkih usluga u Srbiji. Kao što je Bloomberg Adria pisala, tom prilikom je najavljeno širenje biznisa u Srbiji, što se obistinilo.
3. Tajvan izabrao predsednika kojim Kina nije zadovoljna
Tajvan je tokom vikenda izabrao Lai Ching-tea za predsednika, političara privrženog SAD kog je Peking označio kao ratnog huškača. Hou Yu-ih iz glavne opozicione stranke Kuomintang ostao je na drugom mestu.
Predsednik SAD Joe Biden rekao je nakon izbora da ta država ne podržava nezavisnost Tajvana, nakon što su se tamošnji glasači suprotstavili Kini i obezbedili treći uzastopni mandat vladajućoj Demokratskoj progresivnoj stranci, koja je nastojala da ograniči uticaj Pekinga.
4. Počinje Davos
Godišnji sastanak Svetskog ekonomskog foruma (WEF), 54. po redu, održaće se u Davosu od 15. do 19. januara. Forum sa ovogodišnjom temom "Obnova poverenja" okupiće američkog državnog sekretara Antonyja Blinkena, francuskog predsednika Emmanuela Macrona, kineskog premijera Li Qianga i ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog. Kako piše Bloomberg, Ukrajina planira da iskoristi godišnje okupljanje političkih i poslovnih čelnika u Davosu kako bi ponovo podstakla podršku i povratila pažnju na svoju borbu protiv ruske invazije.
Organizacija sa sedištem u Ženevi, koja će ugostiti svetsku elitu u švajcarskom alpskom letovalištu Davos, istakla je ranije rastuću zabrinutost zbog potencijalne manipulacije biračima. Netačne ili lažne informacije predstavljaju najveću pretnju svetu u naredne dve godine, u kontekstu brojnih izbora i ekonomske stagnacije, pokazalo je istraživanje Svetskog ekonomskog foruma (WEF).
"Kombinacija ekonomskih poteškoća, koju mnogi ljudi osećaju, i porasta sintetičkog sadržaja, posebno u izbornoj godini kada se odlučuje o liderstvu, može biti izuzetno moćna kombinacija", rekla je Saadia Zahidi, generalni direktor WEF-a, za Bloomberg TV.
Tokom jedne nedelje u januaru, Davos će postati i mesto gde je najteže pronaći sto u restoranu bez rezervacije. Postoji li mogućnost da ipak rezervišete sto, kao i gde otići sledeće godine, pročitajte u tekstu.
Sledi...
U Davosu, gde je najavljeno prisustvo i predsednika Srbije Aleksandra Vučića, govoriće član Saveta guvernera Evropske centralne banke Robert Holzmann. U Briselu će se održati sastanak ministara finansija zone evra.
Nemačka će objaviti podatke o rastu za 2023. godinu, uključujući procenu za četvrti kvartal, a očekuje se da je verovatno ušla u tehničku recesiju. Republički zavod za statistiku objaviće podatke o izdatim građevinskim dozvolama u Srbiji u novembru.