Tipična flaša vode od jednog litra sadrži u proseku oko 240.000 plastičnih fragmenata, prema novoj studiji. Mnogi od tih fragmenata su kroz istoriju ostali neotkriveni, utvrdili su istraživači, sugerišući da zdravstveni problemi povezani sa zagađenjem plastikom mogu biti poprilično potcenjeni.
Recenzirana studija, objavljena u ponedeljak u časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences, prva je koja je procenjivala flaširanu vodu na prisustvo "nanoplastike" - plastičnih čestica ispod jednog mikrometra dužine ili sedamdesetine širine ljudske kose. Nalazi pokazuju da bi flaširana voda mogla da sadrži i do 100 puta više plastičnih čestica nego što je ranije procenjeno, jer su ranije studije razmatrale samo mikroplastiku, ili komade između jednog i 5.000 mikrometara.
Nanoplastika predstavlja veću pretnju po ljudsko zdravlje od mikroplastike jer je dovoljno mala da prodre u ljudske ćelije, uđe u krvotok i utiče na organe. Nanoplastika takođe može proći kroz placentu do tela nerođenih beba. Naučnici su dugo sumnjali u njihovo prisustvo u flaširanoj vodi, ali im je nedostajala tehnologija za identifikaciju pojedinačnih nanočestica.
Opširnije
Da li su plastične kese krive za sve ili ima nešto i u trendovima
Pre onlajn prodavnica lako je bilo pomisliti da se sva odeća isporučuje u mekanim vrećama, piše kolumnista Bloomberga David Fickling.
05.01.2024
Siromašne zemlje plastika košta deset puta više nego bogate
Stvarna cena plastike po životnu sredinu, zdravlje i ekonomiju može biti čak 10 puta veća u zemljama sa niskim prihodima.
08.11.2023
Ginisov rekord: Beograd dobio najveću konstrukciju od plastičnih flaša
Plastični most preko jezera na Adi Ciglanliji postao je najveća konstrukcija od plastičnih flaša na svetu i kao takav se upisao u Ginisovu knjigu rekorda u četvrtak.
27.07.2023
Analiza BBA: Proizvođači plastične ambalaže se umotali u fine profite
"Smatramo da će profitne marže ostati oko nivoa dosegnutih u poslednje vreme i u idućih nekoliko godina", kažu analitirčari.
03.07.2023
Zabrana plastike ili samo čišćenje krša - UN razmatra
Na stolu je i dalje i potpuna zabrana upotrebe plastike kao i kazne za proizvođače.
29.05.2023
Papir ili plastika? Jednostavnog odgovora više nema
Papir se smatrao ekološki prihvatljivijom alternativom plastičnoj ambalaži. Ali šta ako to nije tako?
10.06.2023
TOP 10: Kompanije koje se bave proizvodnjom plastične ambalaže u Srbiji
Kojih 10 kompanija u oblasti proizvodnje plastike ima najveći prihod?
23.09.2022
Da bi prevazišli taj izazov, koautori studije su izmislili novu tehniku mikroskopije, programirali algoritam vođen podacima i koristili oba da analiziraju otprilike 25 litara flaširane vode kupljene od tri popularna brenda u SAD. (Istraživači su odbili da preciziraju koje marke.) Pronašli su 110.000 do 370.000 sitnih plastičnih čestica u svakom litru, od kojih je 90 odsto nanoplastika.
"Ova studija pruža moćno sredstvo za rešavanje izazova u analizi nanoplastike, koja obećava da će premostiti trenutni jaz u znanju o zagađenju plastikom na nano-nivou", kaže Naixin Qian, vodeći autor studije i diplomirani student Univerziteta Kolumbija u oblasti hemije.
"Ranije je ovo bilo samo mračno područje, neistraženo. Studije toksičnosti su samo nagađale šta je unutra", dodaje Beizhan Yan, koautor studije i hemičar za životnu sredinu na Univerzitetu Kolumbija. "Ovo otvara prozor gde možemo da pogledamo u svet koji nam ranije nije bio izložen."
Istraživači su ciljali na sedam uobičajenih vrsta plastike, uključujući polietilen tereftalat (PET), od kojeg su napravljene mnoge boce za vodu, i poliamid, koji se često koristi u filterima za prečišćavanje vode pre nego što se flašira. Ali takođe su otkrili mnoge neidentifikovane nanočestice u vodi. Ako je bilo koja od njih takođe nanoplastika, prevalencija plastike u flaširanoj vodi mogla bi biti još veća.
U saopštenju, Međunarodno udruženje za flaširanu vodu je navelo da metodologiju studije "treba potpuno da pregleda naučna zajednica" i da "ne postoji naučni konsenzus o potencijalnom uticaju nano i mikro plastičnih čestica na zdravlje". Udruženje nije komentarisalo nalaze studije.
Svet proizvodi više od 450 miliona tona plastike svake godine, od kojih veliki deo na kraju završi na deponijama. Velika većina plastike se ne razgrađuje prirodno, već se s vremenom raspada na manje komade. Sićušni plastični komadići se takođe rutinski odvajaju od proizvoda koji sadrže plastiku dok su u upotrebi, uključujući mnoge sintetičke tkanine.
Dok plastično zagađenje postoji svuda na Zemlji, flaširana voda je od posebnog interesa za naučnike zbog svog potencijala da unese plastične čestice u ljudsko telo. Studija objavljena 2022. godine pokazala je da je koncentracija mikroplastike u flaširanoj vodi veća nego u vodi iz česme. Izveštaj iz 2021. upozorava da jednostavno otvaranje i zatvaranje čepa na plastičnoj boci vode može da pusti sitne plastične komadiće u tečnost.
Koautori najnovije studije kažu da se njihovo istraživanje neće zaustaviti na flaširanoj vodi. Takođe planiraju da istraže nanoplastiku u uzorcima vode iz slavine i snega prikupljenim sa zapadnog Antarktika. "Postoji ogroman svet nanoplastike za proučavanje", rekao je Wei Min, drugi koautor i biofizičar sa Univerziteta Kolumbija. "Što su stvari manje, lakše mogu da uđu u nas."