Nova godina loše je počela za Japan kog je 1. januara pogodio jak zemljotres u kome je poginulo bar 48 ljudi, dok su se na aerodromu u Tokiju sudarila dva aviona pri čemu je poginulo pet članova osoblja iz manje letelice.
Sjedinjene Američke Države su oborile dva balistička protivbrodska projektila koje je lansirala pobunjenička grupa Huti, nakon čega je Iran poslao ratni brod u Crveno more.
Ovo je pet stvari koje danas treba znati.
1. U Japanu zemljotres i sudar aviona
Jak zemljotres magnitude 7,4 pogodio je Japan - provinciju Išikavu i okolinu, a tamošnja meteorološka agencija izdala je upozorenje na cunami za tu oblast i upozorenja nižeg nivoa za ostatak severozapadne obale ostrva Honšu. Broj poginulih u snažnom zemljotresu koji je rušio zgrade na poluostrvu Noto porastao je na skoro 50, dok su spasioci tražili preživele koji su zarobljeni pod ruševinama.
Zemljotre je ponovno podstaknuo strahove od cunamija koji je poharao severni region Japana 2011. godine. Bio je to jedan od oko 150 potresa koji su pogodili region tokom dana. Inače, Japan se nalazi u jednom od seizmički najaktivnijih područja sveta, pa ta država zapravo živi u stalnoj pretnji potresa.
Dan nakon zemljotresa, mlazni avion kompanije Airbus počeo je da gori nakon sudara sa manjim avionom na sletanju na aerodromu Haneda u Tokiju, a većina posade iz druge letelice je poginula. Svih 379 ljudi koji su bili u avionu na letu kompanije Japan Airlines (JAL) uspeli su da pobegnu.
2. Iran šalje ratni brod u Crveno more nakon što su SAD potopile brodove grupe Huti
Iran je poslao ratni brod u Crveno more nakon što je američka mornarica uništila tri broda grupe Huti, što je potez koji podiže tenzije i otežava Vašingtonu da obezbedi prolaz koji je ključan za globalnu trgovinu.
Iranski prodor u Crveno more dan nakon američke akcije komplikuje već napetu situaciju u kanalu, koji opslužuje oko 12 odsto svetske trgovine. Ovaj potez se može protumačiti kao izazov nedavno osnovanoj američkoj mornaričkoj operativnoj grupi. Cilj ove grupe je da spreči napade na brodove koje izvodi grupa Huti, koju podržava Teheran. Oni kontrolišu deo severozapadnog Jemena, uključujući glavni grad Sanu i luku na Crvenom moru Al Hudejdu.
U novembru je grupa počela da napada brodove za koje su smatrali da su povezani sa Izraelom, bilo da su plovili prema Izraelu ili su u vlasništvu izraelskih entiteta. Cilj ovih napada bio je odgovor na izraelsku vojnu akciju u Gazi.
3. Godina završava sa decembarskom inflacijom od 7,6 odsto, saopštio RZS
Ukupna ekonomska aktivnost u Srbiji u 2023. godini, merena realnim kretanjem bruto domaćeg proizvoda (BDP), zabeležila je rast od 2,5 odsto u odnosu na 2022, bez obzira na očekivanja MMF-a, Svetske banke i drugih institucija da će biti oko dva odsto. Republički zavod za statistiku očekuje da u decembru inflacija bude 7,6 odsto.
Takođe, RZS je objavio podatke o prvom rastu prometa u maloprodaji nakon devet meseci i podatke o daljem smanjenju trgovine sa svetom uz deficit manji za 31 odsto.
3. Prognoze za 2024.
Bloomberg Adria je objavila seriju tekstova u kojima predviđamo kako će se najvažnije ekonomske teme razvijati u 2024. godini. Čitajte neke od tema kojima smo se bavili:
Banke će i u 2024. zadovoljno trljati ruke
Sirovine u 2024: metali čekaju bolja vremena, kafa i kakao uskoro luksuz
Recesija zaobilazi Srbiju u 2024. kao i ceo Zapadni Balkan
Tržište rada u 2024: Veće plate u Srbiji i sve manje radnika
Geopolitika će diktirati kretanje cena gasa i nafte u 2024.
Zlato bi u 2024. godini moglo do novih rekordnih vrednosti
Sledi...
U Londonu počinje štrajk lekara u Engleskoj koji će trajati do 9. januara, dok se u Bejrutu očekuje govor šefa libanskog šiitskog pokreta Hezbolaha Hasana Nasralaha.
Fed objavljuje zapisnik sa svog decembarskog sastanka, kada je referentna kamatna stopa ostala nepromenjena.