Japanski premijer Fumio Kishida i kineski predsednik Xi Jinping složili su se da putem dijaloga traže rešenje za spor oko ispuštanja prečišćenih otpadnih voda iz nuklearne elektrane u Fukušimi, rekao je Kishida novinarima.
"Pozvao sam na mirno rešavanje ovog problema, na naučnoj osnovi", rekao je Kishida pošto se sastao sa Xijem prvi put nakon godinu dana. "Održaćemo naučne diskusije po tom pitanju", dodao je on.
Sastanak u San Francisku u četvrtak dolazi dan pošto je Joe Biden pozdravio poboljšanje odnosa Sjedinjenih Američkih Država sa Kinom nakon razgovora sa Xijem. Taj topliji ton pomogao je da se američkom savezniku Japanu da otvori put za jačanje veza sa svojim najvećim trgovinskim partnerom.
Opširnije
Bojkot kineskih potrošača doveo do pada japanskih akcija
Akcije japanskih kompanija koje posebno zavise od kineske potražnje beleže pad.
28.08.2023
Kako su otpadne vode iz Fukušime zatrovale odnose Kine i Japana
Japan je u četvrtak započeo da ispušta prečišćenu otpadnu vodu iz nuklearne elektrane Fukušima u Tihi okean.
24.08.2023
Japan počinje da ispušta otpadnu vodu iz Fukušime u Tihi okean
Japan će započeti ispuštanje prečišćene otpadne vode iz nuklearne elektrane u Tihi okean 24. avgusta.
22.08.2023
Među azijskim susedima se javljaju brojne nesuglasice, od poluprovodnika do nuklearnog otpada i sudbine japanskih državljana zatočenih u Kini. Teritorijalni spor oko nenaseljenih ostrva u blizini Tajvana se takođe nastavlja.
Kishida je izjavio da je pozvao Xija da ukine zabranu uvoza japanske morske hrane, koju je Kina uvela kao odgovor na ispuštanje otpadnih voda u okean iz nuklearne elektrane Fukušima. Međunarodna agencija za nuklearnu energiju saopštila je da ispuštanje otpadnih voda ne predstavlja ekološki rizik.
Problem otpadnih voda ugrozio je prodaju japanskih kompanija u Kini, uključujući proizvođača kozmetike Shiseido Co., koji je prošle nedelje snizio prognozu profita. Prema anketi objavljenoj prošlog meseca, ovo je takođe dovelo do toga da se pogorša stav japanske javnosti prema Kini, te da postane najnegativniji od 2014.
Xi je Kishidi na početku sastanka rekao da dve zemlje treba da se usredsrede na zajedničke interese, da rešavaju razlike na odgovarajući način i ponovo uspostave odnos zasnovan na strateškom reciprocitetu, javila je državna televizija China Central.
"Želim da sa vama radim na stvaranju svetlije budućnosti po pitanju odnosa Japana i Kine zarad sledećih generacija", odgovorio je Kishida.
U toku sastanka, Kishida je izrazio zabrinutost zbog situacije u Istočnom kineskom moru, u kom brodovi obe zemlje patroliraju vodama oko lanca nenaseljenih ostrva na koje i Kina i Japan polažu pravo. Japanski premijer je takođe pozvao Xija da ukloni bovu postavljenu u ono što Japan vidi kao svoju ekskluzivnu ekonomsku zonu.
Iz Tokija je prošle godine poručeno da Kina predstavlja "bezbednosni izazovom" i Japan planira najveće jačanje vojnih kapaciteta od Drugog svetskog rata, a ovakav stav je uznemirio Peking.
Od tada, Japan se suočava sa optužbama Kine i zbog toga što je sledio SAD kada je u pitanju pooštravanje kontrole izvoza čipova u Kinu. Japan i Kina su se na razgovorima ove nedelje složili da će uspostavili dijalog o kontroli izvoza, saopštilo je kinesko ministarstvo trgovine.
Kishida je takođe pozvao na oslobađanje japanskih državljana koji se nalaze u Kini, zahtevajući da se pojedinci vrate i da pravni procesi budu transparentni. Kina je navela da su potezi koje je preduzela deo zaštite nacionalne bezbednosti.
Ovog meseca, jednoj osobi u pedesetim godinama je potvrđena kazna od 12 godina, dok je nakon privođenja radnik kompanije Astellas Pharma Inc, takođe u pedesetim godinama, optužen u oktobru. Detalji optužbi nisu objavljeni.
(Tekst ažuriran Kishidinim komentarima.)