Akcije japanskih kompanija koje posebno zavise od kineske potražnje pale su nakon što su njihovi korisnici iz najveće azijske ekonomije poslali onlajn poziv na bojkot zbog izbacivanja filtrirane otpadne vode iz nuklearne elektrane u Fukušimi u Tihi okean.
Kozmetička firma Shiseido Co. sa sedištem u Tokiju pala je 2,6 odsto na devetomesečni minimum istoga dana kada je širi Topix indeks zabeležio rast 1,5 odsto. Prihodi ove kompanije iz Kine čine 30 odsto ukupne zarade kompanije, pokazuju podaci koje je prikupio Bloomberg. Lokalni rivali kompanije Shiseido, među kojima su i Pola Orbis Holdings Inc i Kose Corp. takođe je pala. Robna kuća Takashimaya Co. izgubila je više od tri odsto vrednosti, a Don Quijote operater Pan Pacific Holdings Corp. više od četiri odsto.
Iz Kine je prošle nedelje saopšteno da će obustaviti uvoz morske hrane iz Japana, pri čemu se navodi da je kineski ministar spoljnih poslova tražio od japanskih vlasti da zaustave ovaj prestup. Stranice kineskih aplikacija za dopisivanje, uključujući i najveću aplikaciju tog tipa Weibo, preplavljene su objavama koje pozivaju na bojkot japanskih proizvoda.
Opširnije
Kina povećava pritisak na banke posle iznenađujuće pauze sa kamatama
Kineske banke su zadržale ključnu kamatnu stopu koja je smernica za hipoteke na istom nivou.
21.08.2023
Kina povećava napore da stabilizuje tržišta nakon pada akcija
Kineske vlasti su poslednjih dana povećale napore da ojačaju finansijsko tržište.
18.08.2023
Kako su otpadne vode iz Fukušime zatrovale odnose Kine i Japana
Japan je u četvrtak započeo da ispušta prečišćenu otpadnu vodu iz nuklearne elektrane Fukušima u Tihi okean.
24.08.2023
Japan počinje da ispušta otpadnu vodu iz Fukušime u Tihi okean
Japan će započeti ispuštanje prečišćene otpadne vode iz nuklearne elektrane u Tihi okean 24. avgusta.
22.08.2023
"Reakcija kineske vlade u vezi sa filtritanom vodom bila je iznenađujuće oštra", izjavio je Hajime Sakai, rukovodilac fonda u Mito Securities Co. "Lokalni mediji izveštavaju o otkazivanju putovanja u Japan i bojkoti povećavaju bojazan da bi njihov uticaj na poslovanje mogao neočekivano da se proširi kako se Kina priprema za sezonu tražnje za putovanjima."
Reakcija investitora ilustruje i zabrinutost javnosti, iako Međunarodna agencija za nuklearnu energiju (IAEA) kaže da je potez Japana u skladu sa svetskim bezbednosnim standardima i imao bi zanemarljive efekte na ljude i životnu sredinu.
Naznake da potrošači odustaju od japanskih proizvoda posebno su razočaravajući za kompanije koje su ranije ovog meseca očekivale da će njihova prodaja porasti zahvaljujući nastavku kineskih tura u susednoj zemlji. Međutim, rasprodaja akcija mogla bi biti kratkog veka, uzimajući u obzir da kineski bojkoti ni ranije u prošlosti nisu trajali dugo, kaže Amir Anvarzadeh, strateg kompanije Asymmetric Advisors Pte.
Lista za bojkot
Trenutno, bojkot je glavna onlajn tema u Kini. Jedna objava na društvenoj mreži Weibo prikazuje listu na kojoj se nalaze na desetine japanskih brendova čije proizvode ne treba kupovati, a među njima su Shiseido, Panasonic, Uniqlo, Mitsubishi, Aeon i Nomura. Ova objava je od 24. avgusta, kada se pojavila na mreži, dobila 10.000 "lajkova".
"Nikada više neću kupiti japansku kozmetiku, da ne pričam o morskoj hrani", napisao je jedan korisnik Weibou u ponedeljak. "Neću dotaći ništa čiji bi izvor mogao biti povezan sa prljavom vodom."
Ipak, uprkos onlajn protestima, neki analitičari kažu da će se tražnja za japanskim proizvodima oporaviti nakon nekog vremena, posebno kada ta dobra u međunarodnoj razmeni postanu jeftinija za kineske kupce.
"Japanski proizvodi su veoma traženi od strane kineskih turista, a slab jen će ih samo učiniti privlačnijim", rekao je Charu Chanana, tržišni strateg u kompaniji Saxo Capital Markets.
(Tekst ažuriran cenama akcija po zatvaranju trgovanja.)
--U pisanju teksta pomogli Toshiro Hasegawa i Aya Wagatsuma.