Kineske vlasti su poslednjih dana povećale napore da ojačaju finansijsko tržište, što ukazuje na zabrinutost Pekinga u vezi sa tempom pada akcija i juana.
Kopnene berze ove godine su tražile od investicionih fondova da izbegavaju prodaju hartija od vrednosti. Zvaničnici su zahtevali od državnih banaka da intervencije u vezi sa juanom podignu na viši nivo, istovremeno ohrabrujući kompanije na tehnološkoj Star Board listi da izvrše otkup akcija. Ranije u toku meseca, kineska centralna banka sastala se sa firmama iz sektora privatne imovine i obećala finansiranje.
Opširnije
Kina objavila plan za privlačenje stranih investicija
Kineski državni savet objavio je plan za dalje privlačenje stranih investicija.
13.08.2023
Kineski Evergrande Group podneo zahtev za bankrot u Njujorku
China Evergrande Group zatražio je u četvrtak u Njujorku zaštitu od bankrota.
18.08.2023
Nomura smanjila svoju prognozu privrednog rasta Kine na 4,6 odsto
Nomura Holdings Inc. snizila je ovogodišnju prognozu rasta za Kinu na 4,6 odsto.
18.08.2023
Ovi potezi u skladu su sa iznenađujućom odlukom Narodne banke Kine (PBOC) da smanji kamatne stope, i to najviše od 2020, kao i sa najintenzivnijim smernicama za fiksiranje juana koje su objavljene u petak.
Očekuje se da mere tek počnu da podižu tržišta. Indeks kineskih akcija na berzi u Hongkongu bio je na putu da zabeleži treću nedelju gubitaka. Hang Seng indeks pao je za više od osam odsto ove godine, svrstavajući se među svetske indekse koji su najviše izgubili i koji se nalaze na granici da uđu u medveđe tržište. Iako je juan u petak ujutro ostvario marginalne dobitke u odnosu na dolar, ove godine je pao za više od pet odsto.
Zabrinuti zbog loših ekonomskih podataka, rizika od deflacije, kolapsa stambenog tržišta i krize u sektoru pozajmljivanja, finansijska tržišta na kontinentu suočavaju se sa mogućnošću da uđu u začarani krug odliva kapitala. Strani investitori su u petak prodavali kineske akcije, što je dovelo do rekordnog niza odliva.
"Vlada bojazan da je 'Lehman momenat' previše primamljiv, te da ugrožava solventnost kineskog finansijskog sistema", napisao je Xiaoxi Zhang, analitičar kompanije Gavekal Research, u poruci 16. avgusta. "Dugovi se od građevinskih kompanija i jedinica koje finansiraju lokalne vlade širi na kinesku ekonomiju."
Drugi ulagači ističu pozitivniji dugoročni stav. Fokusiranje na probleme Kine u ovom trenutku bi moglo predstavljati korak unazad jer je možda pravo vreme za traženje prilika po pitanju akcija, uzimajući u obzir pad vrednosti, rekao je Joshua Crabb, rukovodilac sektora za hartije od vrednosti za Aziju i Pacifik u firmi Robeco Hong Kong, za Bloomberg Television.
Između ostalog, Crabb očekuje da će dalje stimulisanje ekonomije podstaći potrošnju. Ostale stavke koje treba pratiti u pekinškom paketu mera uključuju smanjenje takse na trgovinu akcijama, ukidanje ograničenja za strane investicije i popuštanje pravila trgovanja akcijama.
- U pisanju teksta pomogli Paul Allen i Shery Ahn.