Nobelova fondacija odlučila je da novčani deo Nobelove nagrade ove godine poveća na 11 miliona švedskih kruna (923.066 evra) po kategoriji. U odnosu na prethodnih nekoliko godina, ovo je povećanje od milion švedskih kruna (oko 84.000 evra) po kategoriji, navodi se na sajtu Fondacije.
Krajem 2022. godine tržišna vrednost ukupnog uloženog kapitala Nobelove fondacije iznosila je 5.799 miliona švedskih kruna, a odluka da se poveća novčani deo nagrade doneta je jer postoje finansijski uslovi za to.
Ovo nije prvi put da fondacija menja iznos koji će biti dodeljen laureatima. Iznos je u poslednjih 16 godina prilagođavan nekoliko puta, upravo u zavisnosti od njenih finansijskih mogućnosti. Tako je 2012. svota umanjena sa 10 na osam miliona švedskih kruna, a u isto vreme je pokrenut program za jačanje finansija fondacije.
Opširnije
Nobelovac Douglas: Banke moraju biti malo likvidnije nego što žele
Cilj rada sa Dybvigom je bio razumevanje zašto je finansijski sistem toliko nestabilan i podložan naglom povlačenju novca iz banaka
11.10.2022
Bernanke, Diamond i Dybvig dobili Nobelovu nagradu za ekonomiju
Nagrada je dodeljena zbog njihovog istraživanja banaka i finansijskih kriza, naveli su iz akademije.
10.10.2022
Nobelovac ne vidi kraj kripto-zime, očekuje da je mnogi neće preživeti
Američki ekonomista Paul Krugman objavio je pesimistični stav prema kriptovalutama i blokčejnu.
09.12.2022
Iznos je povećan sa osam na devet miliona švedskih kruna 2017, a potom 2020. na 10 miliona švedskih kruna po kategoriji.
Kada je prva Nobelova nagrada prvi put dodeljena 1901. godine, svota koju su dobijali laureati iznosila je 150.782 švedske krune po kategoriji. Od uspostavljanja ovog priznanja, nagrade se dodeljuju za pet kategorija - hemiju, fiziku, psihologiju ili medicinu, književnost i mir. Šesta, memorijalna nagrada za ekonomske nauke dodeljuje se od 1968. godine.
Prošlogodišnji laureati Nobelove nagrade za fiziku bili su Alain Aspect, John F. Clauser i Anton Zeilinger za fiziku, Carolyn R. Bertozzi, Morten Meldal i K. Barry Sharpless za hemiju, Svante Pääbo za psihologiju ili medicinu, Annie Ernaux za književnost i Ales Bialiatski, društvo Memorial iz Moskve i Centar za građanske slobode iz Kijeva za mir.
Memorijalnu Nobelovu nagradu za ekonomske nauke dobili su Ben S. Bernanke, Douglas W. Diamond i Philip H. Dybvig.
Ove godine, dodela Nobelove nagrade biće održana od 2. do 9. oktobra.
Takođe, odluka Nobelove fondacije da, u skladu sa dosadašnjom praksom, pozove sve ambasadore na dodelu Nobelove nagrade izazvala je oštre reakcije, navode iz Fondacije.
Osnova za ovakvu odluku jeste, kako kažu, da vrednosti i poruke za koje se Nobelova nagrada zalaže dopru do što šire publike. Kao primer navode prošlogodišnju jasnu političku poruku koju su poslali dodelom nagrade za mir borcima za ljudska prava iz Rusije i Belorusije, kao i Ukrajincima koji rade na dokumentovanju ruskih ratnih zločina.