Važno je naterati banke da budu malo likvidnije nego što bi one želele da same biraju, rekao je za Bloomberg TV nobelovac Douglas Diamond, komentarišući svoje istraživanje pošto je ove nedelje dobio Nobelovu nagradu za ekonomiju.
Ovogodišnju nagradu profesor sa Univerziteta u Čikagu deli sa Philipom Dybvigom, sa kojim je i istraživao krah banaka, i sa bivšim predsednikom Federalnih rezervi Benom Bernankeom.
Diamond je dodao da se regulativa koja se danas bavi likvidnošću banaka u Sjedinjenim Američkim Državama ne poklapa apsolutno sa njegovim predlozima, ali da nije ni daleko od njih.
I JPMorgan i Morgan Stanley zabeležili su ishode ispod očekivanja tokom perioda geopolitičkih trvenja.
15.07.2022
Autor: Klemen Balanč
Cilj rada sa Dybvigom je bio da razumemo zašto je finansijski sistem toliko nestabilan i podložan naglom povlačenju novca iz banaka i da li je to dobra ili loša stvar, objasnio je.
Pre njihovog istraživanja Milton Friedman i Anna Schwartz su govorili da kada banke propadnu, pada i broj depozita u bankama i količina novca u opticaju, što izaziva deflaciju, a to je loše. Međutim, Diamond objašnjava da je njemu i Dybvigu "palo na pamet da se više od toga dešava: nema veze sa bankama ili novcem."
Oni tvrde da do propasti banaka dolazi kada su banke finansirale dugoročnu nelikvidnu imovinu poput postrojenja i opreme, kratkoročnim dugovima, depozitima. Njihova teorija kaže da to funkcioniše dokle god svi misle da to funkcioniše, ali ako svi misle da će ljudi povući depozite, samo to verovanje dovodi do kolapsa banaka.
"To je dobro dokle god ne dođe do panike", kaže Diamond i dodaje da su oni pokušali da razviju koncept koji bi donosioci odluka mogli da koriste u vreme krize kako bi procenili šta to treba da urade da bi popravili krizu i šta društvo treba unapred da uradi kako bi se pripremilo, pomoću nečega poput osiguranja depozita, za krizu za slučaj da do nje dođe.
Opširnije u videu (na engleskom jeziku).
O dobitnicima Nobelove nagrade za ekonomiju za Bloomberg Adrija TV govorio je Velimir Lukić, profesor Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Beogradu.
Još 1934. Claire McCardell je osmislila garderober od pet komada koji se mogu kombinovati u bezbroj autfita – i sve staje u jednu putnu torbu. Zašto bi stil 'separates' osmišljen za 'žene koje imaju više ukusa nego novca' danas mogao biti aktuelniji nego ikada?
Prošle godine su definitivno zvezda tržišta bili stanovi, a broj prodaje stanova u celoj godini porastao za 13 odsto, dok su druge vrste nepokretnosti imale ili stagnaciju ili blaži pad.
"Šta znači ova saradnja za Privrednu komoru? Ona otvara vrata trgovini, investicijama i poslovnim vezama. To stavlja Srbiju na još jednu globalnu platformu za kompanije i investicije širom sveta. Dakle, reč je o pridruživanju najvećoj međusobno povezanoj poslovnoj mreži na svetu i postavljanju Srbije na svetsku mapu", kaže Robin van Puyenbroeck.
'Najraniji datum operativne spremnosti za pružaoce platnih usluga iz Srbije jeste maj 2026. Tačan datum biće saopšten kasnije', kažu iz Narodne banke Srbije.
Glavni grad Srbije će uskoro dobiti i novi kompleks – Delta Land biznismena Miroslava Miškovića, i imaće čak četiri vrtića, trocifren broj stanova i biblioteku.
Unesite svoju imejl adresu na koju ćemo Vam poslati link za obnovu lozinke.
Premašen je maksimalan broj uređaja. Ako ste vlasnik naloga, kliknite na "Pošalji prijavu putem e-pošte" da biste primili e-poštu s linkom za prijavu. Pratite link i moći ćete da upravljate uređajima povezanim s vašim nalogom.