Očekuje se da će se ekstremna vrućina, prisutna širom Mediterana, pojačati tokom vikenda, a temperature u Grčkoj koju već muče požari, mogu dostići nove rekorde.
Temperature na italijanskom ostrvu Sardinija u sredu su se popele blizu rekordnih 47,7°C, ali Grčka i Balkan postaju novo žarište saharskog anticiklona. Najviša dnevna temperatura će dostići 46°C u nedelju, saopštila je Grčka nacionalna meteorološka služba. Najviša temperatura u zemlji od 48°C zabeležena je u Atini 1977. godine, što je predstavljalo evropski rekord sve dok ga pre dve godine nije dostigla Sicilija sa 48,8°C.
Većina šumskih požara u okolini Atine sada se nalazi pod kontrolom, iako vlasti evakuišu oblast blizu Mandre, grada severozapadno od prestonice. Vatra na grčkom ostrvu Rodos i dalje gori, ali se domovi tamošnjeg stanovništva ne nalaze u opasnosti.
Opširnije
Za Evropu bi 2023. mogla biti toplija od rekordne 2022.
Evropa je prošle godine imala najtoplije leto u istoriji, što je bilo uzrok hiljada smrtnih slučajeva, morskih toplotnih talasa i ekstremnih vremenskih prilika.
19.06.2023
Zapadna Evropa se prži na visokim temperaturama
Visoke temperature zadržaće se širom severne i zapadne Evrope i u narednim nedeljama.
13.06.2023
Za nama je najtopliji maj u poslednjih 30 godina
Globalne temperature u maju su bile druge najtoplije u poslednje tri decenije, dok se polarni led i dalje topi.
07.06.2023
Evropa u začaranom krugu suša, vrućina, požara i niskih vodostaja
Naučnici upozoravaju da će posledice suša verovatno ponovo dovesti do opasno visokih temperatura ove godine.
23.04.2023
Dok vrućina, poplave i požari muče severnu hemisferu, američki izaslanik za klimu John Kerry rekao je da SAD i Kini - najvećim zagađivačima na svetu - treba više vremena da "naprave korak napred" u svojoj zajedničkoj misiji borbe protiv globalnog zagrevanja. Toplotni talasi će postati intenzivniji i duži jer sagorevanje fosilnih goriva samo brže gura planetu u smrtonosnu klimatsku spiralu.
Posle najtoplijeg juna, svet je zabeležio rekordne temperature i tokom 16 dana ovog meseca. Zatišje za Mediteran biće kratko, a najnoviji toplotni talas će trajati do 26. jula, navodi Evropski centar za srednjoročne prognoze.
Kako Grčkoj preti novi toplotni udar, ministarstvo zdravlja ove zemlje savetovalo je ljudima da nose laganu odeću i šešire, da se često tuširaju i piju tečnost. Radna mesta bi trebalo da imaju klima-uređaje ili ventilatore koji su "po mogućnosti na plafonu", dodaje se.
Italijansko ministarstvo zdravlja uvelo je vanredne situacije u 19 velikih gradova, uključujući Rim, Napulj i Firencu.
Italijansko ministarstvo rada sastaje se sa udruženjima poslodavaca i sindikatima kako bi razgovarali o postojećim merama za zaštitu od vrućina nakon brojnih smrtnih slučajeva poslednjih dana. Muškarac se srušio dok je farbao ulične oznake za pešački prelaz u Milanu, a vozač kamiona pronađen je mrtav u svom vozilu u istom regionu.
Drugi delovi Evrope se takođe pripremaju, a upozorenja o toplotnim talasima za devet oblasti jugoistočne Francuske produžavaju se do petka. Kan, gradić na Azurnoj obali, u sredu je dostigao novi rekord od 39,1°C, Rim i Katalonija su rekorde oborili dan pre toga.
Dok je većina požara u Grčkoj stavljena pod kontrolu, rizik od šumskih požara širom Španije je visok.
S druge strane, situacija je umnogome drugačija u nekim evropskim zemljama, gde je jul poprilično svež. Temperatura u Londonu će u subotu dostići tek 16,5°C, što je za šest stepeni niže od proseka, navode iz kompanije Maxar Technologies Inc. Slična situacija očekuje sever Francuske, Nemačku i nordijske zemlje u sledećih 10 dana.